4.98/5 (900)

خانم بلباسی یک بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان رسانه اجتماعی بانوی

سمانه بلباسی متولد سال ۱۳۶۷ از استان زنجان. کارشناسی فرش گرایش طراحی قالی و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گرایش رنگ و رنگرزی از دانشگاه هنر اسلامی تبریز عضو کانون مخترعین ایران عضو کانون فدراسیون مخترعین ایران مخترع فرش نورتاب و هوشمند و مدیر عامل شرکت نورتاب بلباسی که در حال حاظر در پارک علم و فناوری استان زنجان مسقر هستم.  

چی شد که این ایده به ذهنتون رسید؟

نقطه عطف شکل گیری این ایده زمانی بود که به نوعی خلاء در فرش دستبافت پی بردم؛ در فرش های دست بافت اصالت وجود داشت ولی نوآوری به چشم نمی خورد. پس از بررسی در فرش های دست بافت به این نکته پی بردم که اصالت های سنتی در فرش وجود دارد ولی برای حفظ این اصالت ها به نوآوری نیاز داریم. مواد نورتاب هوشمند به واسطه تغییری که نسبت به محرک های خارجی پیدا می کند می تواند تغییر رنگ دهند و جذابیت زیادی از لحاظ کارکردهای تزئینی داشته باشند به همین خاطر سعی کردم با استفاده از مواد نورتاب در فرش به روش رنگرزی خاصیت نورتابی به الیاف دهم و پُرز فرش به عنوان موقعیت مناسب برای اعمال نوآوری در نظر گرفته شد. پس از شکل گیری این ایده، آزمایش های مختلفی را انجام دادم و از آنجایی که هیچ پیشینه، مقاله و مرجعی در این زمینه وجود نداشت از اینرو تلاش جدی ما برای این ایده شروع شد و سعی کردیم ایده پیشنهادی اختلالی در فرش دستبافت ایجاد نکند؛ از اینرو برخی از مواد را تست کرده و از فرمولاسیون های مختلفی استفاده کنیم تا شرایط بهینه را به دست آوریم. اقدامات برای ایجاد شرایط مناسب برای نورتابی الیافت انجام شد، همین موجب شد تا به فرمولاسیون مورد نظر دست پیدا کنم.   پس از موفقیت این ایده و برای نشان دادن قابلیت کاربردی آن، فرشی با این الیاف تولید شد که علاوه بر حفظ اصالت سنتی فرش و رنگرزی طبیعی آن الیاف نورتاب طبق نقشه از پیش تعیین شده قرار گرفت که باعث شد وقتی منبع نوری وجود دارد یک طرح از نقشه قابل رویت باشد و زمانی که منبع نوری قطع می شود شروع به نورتابی کند.  

 

چرا تصمیم گرفتید فرشی با این خصوصیات تولید کنید؟

این ایده موجب می شد که اولین فرش نورتاب ایران تولید شود. بعد از اختراع این فرش ها تصمیم گرفتم دست به تولید این فرش ها بزنم، چرا که اگر در این مسیر قرار نمی گرفتم در واقع تمام تلاش های چند ساله ام برای اختراع را نادیده می گرفتم، به خاطر همین سعی کردم این مسیر را که انتخاب کردم و شروع کردم  را ادامه بدهم.

در جشنواره هایی هم شرکت کردید؟

بله. اولین ‌بار در جشنواره‌ای که دانشگاه امیرکبیر با همکاری بانک صنعت و معدن برگزار کردند، شرکت کردیم و جزء ده ایده برتر شدیم؛ دومین جشنواره هم جشنواره ملی شیخ بهایی بود که در این جشنواره هم به مرحله کشوری راه یافتیم و از بین ۲۵۷ شرکت‌کننده، کار من جزء ۱۹ ایده برتر کشور شد. در جشنواره فناوری پیشرفته ادبی، که ایده های برتر دانشکاه پیام نور بود که ۱۵۰۰ ایده وجود داشت که ایده ما جزء شش ایده برتر شناخته شد. و اولین نمایشگاهی که در خصوص فرش های دست بافت بود شرکت کردیم و از طرح هامون هم قرار داده بودیم که در این نمایشگاه وزیر صنعت و معدن و بسیاری از سفیر های کشور های خارجی حضور داشتن.

 

برای این ایده ای که داشتید حمایتی شد؟

تمام مراحل این طرح را با هزینه های خودم و استاد راهنمایم به جلو پیش بردم، و خانواده ام در این مسیر حمایت و حمایت زیادی کردند و در سخت ترین شرایط خانواده ام پشتم بودن و امید میدادن  و تنها حامیای من خانواده ام استادم و دوستانم بودن متاسفانه حمایتی از این طرح در زنجان نشد.    

اهدافتون برای آینده چی هست؟

فرش سهم مهمی در صادرات غیرنفتی دارد و در کنار آن هنر هم محسوب می شود به همین جهت به فرش اصطلاح هنر – صنعت اطلاق می شود. فرش می تواند ارز آوری و سودآوری بالایی داشته باشد از این رو بهتر است برای رسیدن به جایگاهی که در عرصه فرش داریم تلاش کنیم.

 

چه توصیه ای به بانوان سرزمینمون دارید؟

خانم ها میتوانن به تنهایی ارزشمند باشند.  بخاطر یک کار، روحیه خانوم بودنشان را از دست ندهند و این روحیه باید در وجود یک خانم باشد. اگر کارآفرین هستند بتوانن مدیریت کنند و  تغییر کنند، جسور باشند، متفکر باشند. زاویه دیدشان را تغییر بدهند  و وقتی در محیط خانه هستند یک خانم پر از احساسات  باشند، و هنر آشپزی خوبی داشته باشند . خانم ها میتوانند در زندگیشان مسیر هایی مشخص کنند تا زندگی را ارتقا بدهند و باید تاثیری در جامعه و خودشون داشته باشند.  

 

تعریفتون از کلمات زیر رو بیان کنید.

زن

زن زیبا  زنی هست که شاد و پرانرژی باشد

زندگی

لبخند

موفقیت

رویایی که تبدیل به هدف شده

خوشبختی

خودت باشی

عشق

کاش اطراف ما این همه دلبر نبود و دلم پیش کسی غیر خدا بند نبود  

حرف آخر..

در هر جایگاهی که هستیم حس خوب به مخاطبانمان و اطرافیانمان بدیم. از خانواده ام و خواهرم تشکر میکنم که همیشه حمایتم کردن، و از پرفسور کمال الدین قرنجیک که همچنان حمایتم می کنند تشکر میکنم.  

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.