بانو غزاله منصوری، دانش آموخته رشته گیاهان دارویی و طب سنتی هستند. ایشان دفتر مشاوره گیاهان دارویی را تحت نظر اداره بهداشت و درمان تاسیس کرده اند. تولید لوازم آرایشی گیاهی و چند نوع کرم گیاهی به سفارش کارخانه های تولید مواد آرایشی و بهداشتی با فرمولهای انحصاری از جمله فعالیت های ایشان است. ایشان همیار موسسه مهرآفرین و موسسه مهرانه (انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان) هستند.

خانم منصوری لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

غزاله منصوری هستم. دانش آموخته رشته گیاهان دارویی و معطر (ادویه ای و عطری) در مقطع کارشناسی ارشد. دارای مدرک طب سنتی از دانشگاه رفاه، کاربری گیاهان دارویی و طب سنتی پیشرفته از فنی و حرفه ای، و دارای مدرک دکترای غیر حضوری طب سنتی از کشور ارمنستان.

فعالیت و کارتان را چگونه آغاز کردید؟

از سال ۹۲ همزمان با تحصیل، دوره های کارآموزی را نزد اساتید برجسته ای همچون دکتر شاکر و دکتر زینعلی و سرکار خانم شجاعی آغاز کردم. پس از پایان دوره کارآموزی و ارائه چند مقاله درباره گیاهان دارویی در زادگاهم زنجان شروع به فعالیت کردم و دفتر مشاوره گیاهان دارویی را تحت نظر اداره بهداشت و درمان تاسیس کردم.

چه فعالیت هایی در این زمینه داشته اید ؟

در سالهای اخیر موفق به رفع تداخلات دارویی بین ترکیبات گیاهی و داروهای شیمیایی شدم و در همین راستا چند فرمول بدست آوردم، از جمله فرمول گیاهی داروی ضد دیابت، درمان قطعی کبد چرب در کوتاه ترین زمان ممکن، درمان سنگ صفرا، سنگ کلیه و داروهای مشکلات بانوان، که البته متاسفانه تا کنون موفق به ثبت و تولید انبوه این داروها نشده ام. تولید رژلب های گیاهی و چند نوع کرم گیاهی به سفارش کارخانه های تولید مواد آرایشی و بهداشتی با فرمولهای انحصاری.

چه توصیه ای برای بانوانی که می خواهند این کار را آغاز کنند، دارید؟

به کسانی که به این حوزه علاقه مند هستند، توصیه میکنم این رشته را در دانشگاه و بصورت کاملا علمی فرا بگیرند. طب سنتی شاید به ظاهر رشته ی قدیمی و پیش پا افتاده ای باشد ولی قطعا این عزیزان باید اطلاعات کافی به اندازه ی یک پزشک عمومی داشته باشند و حتی به دروس مرتبط با پزشکی ازجمله شیمی، آناتومی بدن، داروسازی و سم شناسی کاملا مسلط باشند. زیرادر این رشته با جان عزیز بیماران مواجه هستند، که اغلب ازعدم تشخیص مناسب بیماری و درمان در طب نوین نا امید شده اند. پس صرفا با گذراندن دوره های فراگیر هیچ اطلاعات مفیدی کسب نخواهند کرد، و شاید از دریای بیکران علم گیاهان دارویی تنها بتوانند چند کاسه آب بردارند که قطعا با این حد از دانش اقدام به درمان افراد، کاری خلاف قانون، عرف، و غیرانسانی خواهد بود.

چه فعالیتی در موسسه مهرآفرین و مهرانه انجام می دهید؟

بنده همیار موسسه مهرآفرین و مهرانه (انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان) هستم. سعی میکنم غیر از جمع آوری کمکهای مالی و تبلیغات برای این موسسات، افرادی که معرفی می شوند را رایگان درمان کنم.

 مشکلاتی که در زندگی بوجود می آیند را چگونه حل میکنید؟

هرگز مشکلات را بزرگتر از اراده و ایمان به خداوند وخودم نمیبینم، پس به آسانی با آنها روبرو میشوم. مشکلات به هر اندازه که بزرگ باشند، کوچکتر از اراده ی انسان هدفمند و پیروز هستند و قطعا راه حلی خواهند داشت، فقط باید دنبال راه درست بگردیم.

اصول اخلاقی کاری شما چه مواردی هستند ؟

هر فرد بیمار یکی از مخلوقات محبوب پروردگار است. اگر من وسیله ی پرورگار، برای درمان و کمک به افراد هستم، باید تمام تلاشم را بدون درنظر گرفتن رتبه اجتماعی، قومیت، نژاد، سن، نوع ایدئولوژی و… نسبت به افراد جامعه داشته باشم و با نگاهی مبنی بر حرمت انسانی و کاملا غیر مادی تمامی آنچه را که درتوانم هست برای کاهش آلام انسانها انجام دهم.

آینده را چگونه ارزیابی میکنید و خودتان را در چه جایگاهی میبینید؟

آینده برای بنده چشم انداز زیبایی پر از امید، شادی وموفقیت در کنار عزیزانم است. درحالی که نتیجه تلاشهای سخت امروزم را میبینم و در کارم پیشرفت چشمگیری داشته ام و در زندگی شخصی هم رضایتمند هستم.

امیدوارم در ده سال آینده بتوانم تمام فرمولهای خودم را ثبت و در یک کارخانه تولید داروهای گیاهی به تولید انبوه برسانم. بتوانم شاگردانی را تعلیم بدهم و طب سنتی پیشرفته و ادغام شده با طب نوین را در تمام شهرها و روستاهای استان و حتی استانهای هم جوار به صورت کلینیک های سنتی گسترش داده و خودم هم علاوه بر شغل فعلی بر همه این کارها نظارت داشته باشم تا در هیچ جایی شاهد درد انسانهای شریف به دلیل عدم تشخیص بیماری و درمانهای پرهزینه و ناتمام نباشیم.

تا چه حد برای شاد کردن زندگی تان تلاش میکنید؟

من همیشه در حال شاد کردن محیط زندگی و حتی کاری ام هستم. به لطف خدا کودک درون فعالی هم دارم که باعث میشود دنیا را شادتر و رنگی ترببینم و ازچیزهای کوچک بسیار لذت ببرم.

خودتان را شخص موفقی میبینید؟

من خودم را فرد موفقی میدانم ولی معتقدم هنوز درابتدای راه هستم و این مسیر بسیار طولانی و البته در بیشتر مواقع ناهموار است. ولی چون هدفی جز کسب موفقیتهای بیشتر ندارم قطعا هیچ چیزی مانعم نمیشود.

خودتان را چگونه شناخته اید ؟

من همواره با خودم روراست بوده ام. هرگز خودم را فریب نداده ام. خودم را با پذیرفتن تمام محاسن و معایبم دوست دارم. باور دارم هیچ انسانی کامل نیست. قطعا من هم مانند بیشتر انسانها نقاط ضعفی دارم ولی اجازه نمیدهم هیچ چیزی بیشتر از یک ساعت مرا نا امید کند. با توکل به پروردگار که بهترین و نزدیکترین دوست در تمام لحظات زندگیم است، خودم را بخاطر اشتباهاتم میبخشم. اجازه نمیدهم کسی اعتماد بنفس و شخصیتم را از من بگیر، چون برایش زحمت کشیده ام. سعی میکنم مغرور نشوم، زیرا تمام آنچه بر من ارزانی شده هدیه ای از جانب خداست که ممکن است روزی باز پس گرفته شود. به خودم عشق می ورزم تا بتوانم به همه دنیا عشق بورزم.

چه سخنی با بانوان ایرانی دارید؟

شیر زنان سرزمینم ایران: ما زنان ایران زمین در نقطه ای از تاریخ قرار گرفته ایم که باید برای رسیدن به آرزوها و اهدافمان چند برابر تلاش کنیم و این یعنی طعم پیروزی بر بلندای قله ی اهدافمان بسیار بسیار شیرینتر خواهد بود. روزی آیندگان ازما با افتخار سخن خواهند گفت. از نسل دخترانی که چون آفتاب لطیف بودند و چون سنگ سخت و مقاوم. و در سختترین شرایط مدیرانی مدبّر، مادرانی فداکار، همسران و دخترانی بی نظیر بودند. زنانی که نترسیدند و با قلبی تپنده و پرامید با افکاری زیبا و نگاهی به آینده، به پیش رفتند.

تعریفتان از این کلمات:

زن:

خداوند خواست عشق بیافریند، زن خلق شد.

زندگی:

آنقدر زیباست که باید هر لحظه اش را دریابیم، و انقدر کوتاه که حیف است در آن شاد و موفق نباشیم.

عشق:

وجود ناب خداوند

موفقیت:

در یک قدمی ماست، فقط کافیست اراده کنیم و ایمان داشته باشیم که همیشه موفق بوده اییم.

خوشبختی:

اگرهرشب که سر بر بالین میگذاریم کار نیکی انجام داده باشیم، دلی را شاد کرده باشیم، نگاه یک عابر را با لبخند پاسخ داده باشیم، کارمان را در نهایت صداقت و درستی انجام داده باشیم، با اطرافیانمان به مهر رفتار کرده باشیم، قطعا خوشبختیم و باید شاکر باشیم.

سخن آخر…

سخن آخر اینکه ای کاش مسولین قوانینی درباره طب سنتی وضع میکردند که کار برای ما راحتتر میشد. ای کاش حساب افراد کم تجربه و کم سواد در این زمینه را که با جان انسانها بازی میکنند و درطمع مال اندوزی هستند، از افرادی که سالها در این زمینه کسب دانش کردند و تجربه اندوخته اند و دغدغه شان طب سنتی است جدا میشد…

 

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای موفق و دلسوزی همچون شما به خود افتخار می کند و برایتان آرزوی موفقیت های بیشتری دارد.