4.92/5 (105)

بانو زهره حسامی

 

خانم حسامی عزیز لطفا خودتون رو برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید. ممنون

 

زهره حسامی هستم. مدرکم لیسانس نقاشی هستش از دانشگاه زنجان. الان کارهای نقاشی سقفی، مینیاتور و غربی و کارای مجموعه خودم که هایپررئال هستن انجام میدم.

من از دوران دبیرستان نقاشی خوندم و از بچگی به نقاشی علاقه داشتم و همیشه ذهنیتی که از خودم داشتم، یک نقاش بود .

 

هایپررئالیسم رویکردی به واقع‌نمایی با الهام از هنر عکاسی است که در آن به‌صورت بسیار دقیق و عکس‌گونه چهره و پیکر انسان و اشیای صنعتی در ابعاد بزرگ تصویر می‌شود.

 

چی شد تصمیم گرفتین مینیاتور کار کنید و چرا مینیاتور روی سقف رو انتخاب کردین؟

دانشگاه رو که تموم کردم، برای کار، به من و دوستم کار مینیاتور پیشنهاد شد. به هیچ عنوان مینیاتور کار نکرده بودیم حتی روی برگه. اخه مینیاتور یه رشته جداست و با کار ما متفاوت هست. و کار سقف هم قبل از پیشنهاد کاری، کار نکرده بودیم. هر کسی می شنید میگفت کار سنگینی هست. یه کار بیست و هشت متری، خودشم روی سقف. چون مینیاتور رو تو ابعاد کوچیک کار میکنن و تقریبا یه کار به اندازه برگه A3 ماه ها طول میکشه. ولی بالاخره به ترسی که داشتیم مسلط شدیم و اولین کار رو شروع کردیم. چون مینیاتور تو سقف اجرا نشده بود تا به حال. با جدیت و تلاش بیشتری کار کردیم.

مکان خاصی رو برای شروع کارتون اختصاص دادین؟

کار ما روی سقفه و ما برای کار کردن نیاز به مکان خاصی نداشتیم و در منزل های مسکونی کار رو انجام میدادیم و برای وسایل هم رنگ های روغنی که روی بوم استفاده میکردیم رو بکار بردیم. یعنی در این مورد تجربه هایی داشتیم. فقط چون جای بوم روی گچ کار میکردیم زیر سازی رو با پرسیدن از افراد دیگه یاد گرفتیم.

 

آثار مینیاتور روی سقف خانم حسامی

خاطره ای از این هنرتون دارین؟

خاطره که، همه روزای کاریمون خاطره بود و هست، چون واقعا خوش میگذشت. به حدی به این کار علاقه داشتم و دارم، یادمه یروز جراحی دندون داشتم بعد جراحی برای ادامه کار رفتم محل کارم، به حدی دندونم درد میکرد که بالای بشکه از شدت درد اشک میریختم ولی کار رو هم انجام میدادم و جالب اینجاست که به این وضعیتم میخندیدیم.
رو داربست استراحت کردنمون، یا چایی خوردنمون با بقیه کسایی که تو ساختمون کار میکردن مثل سنگ کارا و … . کلا چون فضای کاریمون خاص بود خوش میگذشت. بعد اینکه گاهی پسرم هیراد رو هم بردم سرکار که بیش تر خوش میگذشت.

 

نقاشی و هنر در کل نیاز به خلاقیت و ابتکار زیادی داره. شما ابتکار و خلاقیت و کلا ایده های کاریتون رو چطور بدست میارین؟

جدای کارای نقاشی خودم، کاراهای سقفی بنا به سلیقه مشتری انجام میشه. مثلا میگن مبلمان ما سفید و طلایی هست و این نقاشی رو دوس داریم ولی نمی خوایم آبی توی کار باشه. ما از نقاشی الهام میگیریم و کار خودمون رو انجام میدیم یا اینکه چندین نقاشی رو با هم تلفیق یا ساده سازی می کنیم یا حتی پر کار کردن کار، و در بعضی مواقع  از آثار استاد فرشچیان ایده میگیرم و در برخی مواقع اونها رو تلفیق میکنم.

 

وقتی که آثار هنری شما رو دیدم، دیدم که کارهاتون بیشتر به سبک سلف پرتره هست. علاقه زیادی به این سبک و سبک هایپر رئال دارین؟

خوشبختانه کارهای من خیلی خوب دیده شد. واقعا لذت بخش ترین مرحله کار همون به اشتراک گذاشتن کار با مردم هست و وقتی تعریف میکنن خستگی کل کار از بین میره. من این کارها رو با سلیقه مردم شروع کردم و احساس میکنم موفق شدم.

ولی من یه نقاشم و سلیقه شخصی من منعطف میشه به کارهای سلف پرتره و هایپر رئال. و در راستای همون کارهایی که با سلیقه مردم بود کارهای خودم رو هم ادامه دادم. و بازم میگم تو همین کارا هم سلیقه و نظر مردم مهم بود. با تشویقاشون با اراده بیشتری کار کردم.
در حال حاضر من چندین نمایشگاه از سلف پرتره در زنجان و ترکیه برگزار کردم که مورد استقبال واقع شدن.

 

سلف پرتره یعنی به چالش کشیدن تصویر خود، وقتی هنرمند نقاشی از تصویر شخص دیگ میکشه اون دوست داره که بی نقص باشه اما وقتی تصویر خودشو میکشه دوست داره با تصویرش بازی کنه

چی شد که تصمیم گرفتین به مهارتی که دارین با دید کسب و کاری نگاه کنین؟

من دوران دانشجویی وقتی یکی از استادها ازم پرسید که میخوای چیکار کنی گفتم میخوام کاری که انجام میدم رو مردم دوست داشته باشن. معمولا هنرمندها جبهه خودشون رو دارن که میگن ما کار میکنیم و مردم بعدا نظر میدن ولی من واقعا از نظر اونا استفاده کردم تا به الان. همه ماها به یه شغل نیاز داریم و چه بهتر که با هنرت یکی باشه این شغل.

 

برای جذب مشتری و دیده شدن و شناخت آثارتون از چه روش هایی استفاده میکنین؟

من تنها راه تبلیغ و ارتباطیم اینستاگرام هست و هر کسی پیشنهاد کاری داشته باشه اول تو اینستا هماهنگ میکنیم.

 

عامل موفقیتتون رو در چی میبینین؟

عامل موفقیت هر کسی فقط پشتکارشه. مهم نیست تو چه شغلی باشی مهم اینه تو اون راه خیلی تلاش کنی حتی اگه هزار بار شکست بخوری. من چندین تابلوی سفارشی دارم که دنبالش نیومدن و حتی اولین کارمون رو که سخت ترین کار و بزرگترین کارمون بود دستمزد ندادند به دلیل اینکه پیمانکار سفارش داده بود و صاحب خونه از طرح خوشش نمیومد.

 

چه حسی به کارتون دارین؟

حس فوق العاده ای دارم وقتی کاری رو شروع میکنم انقدر برای خودم جالبه که کلی انرژی دارم که کار رو تموم کنم. و در آخر واقعا لذت میبرم از کار خودم?. بعد این هم همینطوری ادامه میدم چون این مسیر مثل یه رودخونه میمونه که جاری میشی و جلو میری.

 

در روز چقدر از وقتتون رو صرف هنرتون میکنین؟ و تو چه حس و حالی باشید رجوع میارین به نقاشی؟

من تقریبا روزی ده ساعت نقاشی میکنم. قبلا و اولای کار باید حس و حال باشه که کار کنی ولی الان تو هر حس و حالی باشم کار میکنم تقریبا مثل تفریح میمونه حتی وقتی که شرایط دشواره.

 

شما گفتین ممکنه که تو خانه های مسکونی هم کار کنید، یا در شرایطی که ممکنه افراد با مشاغل دیگه ای هم باشن. این شرایط برای شما سخت نبود و مشکلی ایجاد نمیکنه؟

من چون یه پسر کوچولو دارم خیلی سخته اینهمه کار کردن ولی خدا رو شکر خانواده من همراهم بودن و پشتیبانم هستن. مادر همسرم و مادر خودم اگر نبودن شاید نمیتونستم کار کنم و هیچ وقت اینو فراموش نمیکنم. و یه نکته دیگه اینکه من بعد اینکه مادر شدم و وظایفم بیشتر شد بیشتر و بهتر کار کردم چون فهمیدم باید هدف داشته باشی و همه کارهای من رو که میبینید بعد به دنیا اومدن پسرم انجام دادم. تو زندگیمون هم، همسرم خیلی ناراحت بود و کاملا حق داشت چون کار ما تو ساختمون های نیمه کاره با بقیه کارکنان بود و من هم واقعا از اینکه ناراحت میشد، حس بدی داشتم. از طرفی هم واقعا به کارم علاقه داشتم. به همین خاطر پیشنهاد دادم که با پدرشوهرم کار کنم. چون ایشون هم سی سال کار نقاشی چوب انجام داده بود و بعد اون با ایشون کار میکنم و خدا رو شکر اینطوری دیگه مشکلی نداریم.

 

 

 

به جز نقاشی چه کارهای دیگه ای میکنین؟ تفریحتون چی هست؟

من تقریبا تفریحم همون نقاشی هست و اینستا که کل بحث و صحبتها در مورد نقاشی هست یعنی کار میکنم و از نتیجه اش با مردم لذت میبریم ‌ و اینکه با وجود این فسقلی و بازی کردن باهاش دیگه نیازی به تفریح دیگه ای نمیبینم.

 

آینده هنریتون رو چطور میبینید؟ برنامه خاصی برای آینده تون دارین؟

من کارهای سقفی رو دوس دارم و برای کسب درآمد انجام میدم. ولی برای آینده خودم میخوام کارهای تقاشی خودم رو پیش ببرم. دو ماه پیش ترکیه نمایشگاه داشتم و انشالله راه برای کارهای بعدی باز بشه و کارهای نقاشی خودم رو همچنان میخوام ادامه بدم.

 

خودتون در ۳ کلمه توصیف کنید.

مادر . نقاش . زن (زن برای احساسات زیادش)

 

تعریفتون رو از این کلمات بگید.

زن:

زن تماما احساس هست و با وجود بدن ظریفش خیلی قوی هست و کافیه اراده کنه برای کاری و تمام وجودش تلاش میشه.

 

زندگی:

زندگی انقدر پستی و بلندی داره که فقط باید بجنگی و از این جنگیدن لذت ببری.

 

موفقیت:

موفقیت فقط یه راه هست، و هر شخصی برای خودش تعریفی جدا گونه داره. به نظر من یکی از راه های موفقیت اینه که هی قدم میداری و میری جلو و از این رفتن احساس خوبی داری.

 

خوشبختی:

خوشبختی یعنی راضی بودن از خودت و کارهایی که کردی حتی اگه به نتیجه نرسه حتی اگه تو بدترین شرایط باشی. یعنی بدونی توی راه درست هستی و اشتباه نکردی و یا اینکه اون اشتباه رو درست کردی. یعنی خدا رو بالای سرت احساس میکنی لحظه به لحظه.

 

ممنونم

چه توصیه ای به بانوان ایران زمین دارین؟

بانوهای سرزمینم، بدونید زندگی خیلی وسعت داره. و همیشه خانواده به دست خانم خونه میچرخه. مایی که مادریم و وظیفه داریم، مایی که باید راه درستو بریم تا بچه هامون خوب تربیت بشن. جدا اینکه مادریم و همسر، ما یه انسانیم و باید هدفی برای خودمون داشته باشیم. دنبال هدفهای خودتون برید و بدون اینکه به کسی آسیب بزنید به خواسته های خودتون هم برسید. من کارم مشکلات خودشو داشت و حتی همسرم دوس نداشت برم ولی موانع رو با آرامش برداشتم و راه حل دادم. پس بدونید میشه کار کرد و بهونه ها رو برداشت.

 

حرف آخر ….

حرف آخر من اینه که دیگه نمیتونم قبول کنم کسی بگه نمیشه و نشد و … . چون من با سختی های زیادی شروع کردم. با شرایط مالی خیلی پایین و حتی با وجود بچه که کار کردن سخت بود. ولی چون میخواستم موفق بشم تلاش کردم حتی گاهی شبها بعد اینکه پسرم میخوابید تا صبح کار میکردم حتی بدون اینکه بدونم این کارها قراره انقدر موفق بشه. من فقط آروم آروم تلاش کردم و خدا رو شکر موفق شدم امیدوارم برای همه همینطور باشه.

در آخر بازهم از خانوادم تشکر میکنم مخصوصا مادرم و مادرشوهرم که واقعا فرقی با مادرم ندارن. اگر نبودن شرایط من خیلی دشوارتر میشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکس هایی از نمایشگاه که در ترکیه برگزار شده بود.

      

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.