بانو بهناز پولادوند، در پی علاقه خود به هنر، با تحصیل در رشته صنایع دستی و هم چنین با شرکت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای در زمینه معرق، قلم زنی و پیکرتراشی فعالیت میکنند. ایشان دوره های آموزشی معرق و قلم زنی برگزار میکنند و شاگردانشان نیز از کارآفرینان موفق هستند.

 

خانم پولادوند لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید .

بهناز پولادوند هستم متولد شهر دورود استان لرستان و ساکن شهر تهران . در دبیرستان در رشته تجربی تحصیل کردم ولی به دلیل علاقه زیاد به هنر، در دانشگاه رشته ی  صنایع دستی را ادامه دادم و دارای مدرک کاردانی صنایع دستی هستم. از سنین پایین به هنر بسیار علاقه داشتم ودر خاطرم هست که در ۱۲سالگی به کلاس گونی بافی میرفتم.  در دوره هایی که در مرکز فنی و حرفه ای برگزار میشد، شرکت میکردم و مدارک دوره های معرق، نازک کاری چوب، مشبک، پیکرتراشی، قلم زنی و فرشینه را دارم. در حال حاضرمشغول مربی گری در این زمینه ها هستم.

توضیح مختصری از کاری که انجام میدهید، بدهید.

قلم زنی بیشتر با مس، و کارهای معرق و مشبک با برش چوب، و منبت هم با چوب و وسیله ای به اسم مقار و پیکرتراشی یا همان مجسمه سازی با چوب ساب، تیغ و سمباده انجام میشود.

هنگامیکه قلم زنی و پیکرتراشی انجام میدهید چه حسی دارید ؟

آن لحظه فقط از کارم لذت میبرم و اگر ساعت ها مشغول کار باشم احساس خستگی نمیکنم.

اولین تجربه ی آموزشیتان چگونه اتفاق افتاد ؟

سال ۹۴، مدارک و نمونه کارهایم را به سرای محله ارائه دادم که با استقبال خوبی روبرو شد و اولین تجربه ی آموزشی من را رقم زد.

موفقیتی هم در این آموزش ها کسب کرده اید؟

بله، من در این ۳ سال برای اینکار بسیار زمان گذاشتم و هنرجوهای زیادی را آموزش دادم که بسیاری از آنها اکنون در این زمینه کارآفرین شده اند. آموزش های من واقعا از روی علاقه هست تا درآمدزایی. بخاطر علاقه ای که به این کار دارم تمام ابزار کار را با هزینه پایینتر از شهرستان تهیه میکنم تا هنرجوهایم مشکلی در تامین هزینه ها نداشته باشند و با خاطری آسوده در کلاس ها شرکت کنند.

بانوانی که میخواهند وارد این هنر بشوند از کجا باید شروع کنند؟ آیا این کار به استعداد نیاز دارد یا علاقه مهمتر است ؟

از طریق مراکز فنی و حرفه ای و سرای محله ها میتوانند این هنر را فرابگیرند.

استعداد در هر زمینه ای مهم است ولی به نظرمن علاقه شرط اول هست. اگر کسی علاقه و پشتکار داشته باشد حتما از پس سختی کار برمیاید و روز به روز در حرفه و هنری که دارد پیشرفت میکند.

در کارها و آموزش هایتان از ایده و خلاقیت خودتان استفاده میکنید یا از طرح های ثابت ؟

هنرجوها باید با تمام نمونه ها آشنا بشوند و توانایی و مهارت ساخت طرح های متنوع را کسب کنند. درنتیجه باید از خلاقیت و ایده های ذهنی خودشان استفاده کنند. خودم هم در کارها از ابتکار و خلاقیتم استفاده میکنم.

بجز آموزش، از کارهای هنریتان کسب درآمد دارید؟

بله، سفارش هم قبول میکنم و اوقات فراغتم را صرف انجام آنها میکنم. درنمایشگاه هایی که توسط مجتمع فرهنگی و سرای محله و همچنین شهرداری منطقه برگزار شده هم شرکت کردم .

دراین مدت که وارد این حرفه شدید، چه مشکلات و سختی هایی داشتید ؟

مشکلاتم واقعا زیاد بود. با وجود یک فرشته کوچولو(دخترم)، برگزار کردن کلاس و رفت و آمد واقعا برایم مشکل بود. همینطور، فراهم کردن ابزاراز شهرستان برای هنرجوها هم یکی دیگر از مشکلاتم هست. با وجود این مشکلات، تنها دلیلم برای ادامه دادن، علاقه به هنر بود و اینکه من در مقابل هنرجوهایم احساس مسئولیت میکنم و مایلم کسی که در کلاسهایم شرکت میکند با رضایت تمام دوره ها را به اتمام برساند.

حامیتان در این مدت چه کسی بوده است؟

همسرم حامی و مشوق اصلیم هستند و البته قبل از ایشان پدرو مادرم، که من را از انجام این کار منع نکردند و اجازه دادند این مسیر را برای زندگیم انتخاب کنم.

با وجود داشتن فرزند، کارهایتان را چگونه مدیریت میکنید که هم خانه داری کنید و هم آموزش دهید ؟

مدیریت هر دو با هم کار سختی ست ولی با برنامه ریزی درست، هم میتوانم به آشپزی و کارهای خانه و دروس دخترم رسیدگی کنم و هم به کارهای هنرجوهایم .

ده سال دیگه بهناز پولادوند را کجا میبینید ؟ چه برنامه و هدفی برای آینده دارید؟

برنامه و هدفم برای آینده داشتن یک کارگاه بزرگ با تمام ابزار و امکانات هست تا بتوانم بهتر به آموزش در این زمینه بپردازم. و همینطور یک فروشگاه، تا هنرجوهایم بتوانند کارهایشان را به فروش برسانند.

برندی برای کارهایتان دارید ؟

بله . “بهار” و امیدوارم در آینده برند ماندگاری باشد.

خودتان را چطور شناخته اید ؟

صبور و پرتلاش

توصیه ای برای بانوان سرزمینتان دارید ؟

اگر به انجام کاری علاقه دارند، حتما انجام بدهند و به صدای قلبشان گوش کنند. انسان هایی که علایق و خواسته های خودشان را زیرپا نمیگذارند و برای رسیدن به آنها تلاش میکنند انسان های موفقی هستند.

تعریفتان از این کلمات :

زن:

زن یعنی به همان اندازه که لطیفی، قوی هستی و به همان اندازه که حساسی، محکم هستی. زن یعنی عشق به معنای واقعی

زندگی:

لذت بردن از تک تک لحظات زندگی

عشق:

داشتن لحظه های خوب

موفقیت :

یک حس خوب که با تلاش کردن به دست می آید

خوشبختی :

داشتن عشق، امید وتلاش

صحبت آخر ؟

به امید موفقیت تمام بانوان سرزمینم.

 

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای هنرمندی همچون شما به خود افتخار می کند و برایتان موفقیت های بیشتری آرزو می کند.