4.48/5 (33)

الناز درخشنده

بانو  الناز درخشنده  علاقه زیادی به چرمدوزی و قلمزنی دارن با روحیه ای بالا و خستگی ناپذیر خود توانستن هنر قلمزنی  را آموزش ببینن و  هنر چرم دوزی را در صنایع دستی فراگرفتن و امروزه از چرمدوزی برای کسب و کارشان استفاده میکنن.

خانم الناز درخشنده، لطفا خودتون رو به مخاطبان “بانوی طلایی” معرفی میکنید

الناز درخشنده هستم  لیسانس صنایع غذایی، از۲۳سالگی علاقه زیادی به چرمدوزی و قلمزنی پیدا کردم. تو این متن هم میخوام درباره این دو هنر براتون صحبت کنم.

 پس بی مقدمه بریم سر صحبت مون. چطور احساس شما نسبت به یادگیری هنر برانگیخته شد؟

در  سفری که به اصفهان داشتم و کارهای قلمزنی رو دیدم به این هنر علاقه مند شدم. اول نمیدونستم که تو اردبیل کلاس های آموزشی برگزار میشه. تا اینکه یکی از همکلاسی های دانشگاهم که میدونست من به این هنر علاقه مندم بهم گفت که آموزشگاه هایی هستن که آموزش میدن. رفتم و ثبت نام کردم و شروع کردم به آموزش دیدن هنر قلم زنی.

کلاس چرمدوزی رو هم یکی از دوستام معرفی کردن. گفتن که کلاس چرمدوزی تو صنایع دستی برگزار میشه. باهم رفتیم ثبت نام کردیم و آموزش این هنر رو هم شروع کردم.

وقتی واژه قلمزنی یا چرمدوزی رو میشنوید، چه حسی پیدا می کنید؟

خیلی قلمزنی رو دوست دارم. نمیتونم ازش دست بکشم به هیچ عنوان. و تا آخرش ادامه میدم. قلمزنی یجورایی میشه گفت زندگی هست. رقته رفته هم تو این هنر مهارتم بیشتر میشه و کارهایی خلق می کنم که خودم لذت می برم.

چرمدوزی رو به عنوان شغل نگاه میکنم و کسب کارم هست.

جالبه، قلمزنی رو به عنوان شغل نمیبینید، ولی مهارت بالایی کسب کردید. چه علتی داشت؟

علت اصلیش پشتکار زیادی بود که داشتم. اوایل پیش یکی از استاد ها اموزش میدیدم خیلی اذیت شدم تصمیم گرفتم که برم پیش استاد ایشون وآموزش ببینم اما قبول نکردن. ناامید نشدم. رفتم، اومدم اما اصلا  قبول نمی کردن حتی تماس هم گرفتم و باهاشون صحبت کردم اما قبول نکردن، چند ماهی معلق موندم و خواستم برم اصفهان آموزش ببینم اما متاسفانه خانواده نذاشتن. بعد چند ماه فهمیدم که کارگاهی که آموزش میدیدم استاد جدیدی اومده و کارش عالیه باهاشون صحبت کردم که که خدا رو شکر قبول کردن و الان نزدیک یک سال هست که با ایشون کار میکنم.

قلم زنی سبک های مختلف داره، شما از چه سبکی استفاده میکنید ؟

سبک اصفهان قلمگیری و سیاه قلم کار میکنم و در آینده نزدیک تصمیم دارم تو حجم (قنددان و گلدان و ….) کار کنم. و برای آموزش از سایت ها و از استاد ها و شبکه های اجتماعی استفاده میکنم.

ایده هاتون از چه طریقی به دست میارین؟

برای ایده گرفتن بیشتراز سایت ها استفاده میکنم واز پیج اساتید وهنرمندان ایده می گیرم.

از این هنرها تون دوست دارید به چه موقعیتی برسید؟

تو بخش قلمزنی میخوام مثل استاد کیخسرو که استاد بزرگی تو هنر قلمزنی تو اصفهان هستن  بشم به طوری که کارهام جزو بهترین ها بشه و خودم تولید کننده باشم و جزو کارآفرینان برتر باشم. و تو چرمدوزی هم خیلی علاقه دارم آینده کارگاه تولیدی بزرگ چرم بزنم .

تو کارهاتون از خلاقیت خودتون  هم استفاده میکنید یا فقط طرحی که دارین رو درست میکنید؟

تو کارهایی که انجام میدم سعی میکنم کاملا کپی برداری نشه و از خلاقیت خودم هم استفاده میکنم.

و اینم بگم که وقتی میخوام تو طرح های قلمزنی از طرح های خودمم استفاده کنم به مشکل بر میخورم و از طریق دوستام و یا استادام این مشکل رو حل میکنم.

اولین هنری که خلق کردید، یادتون هست؟

بله جاکارتی دولت وقتی که کارش تموم شد خیلی خوشحال شدم و تو سومین کار قلمزنیم که خوب شده بود وقتی آوردمش خونه نمیدونستم از خوشحالی چیکار کنم خیلی ذوق داشتم.?

به جز این هنرتون  چه هنر دیگه ای دارین؟

تاج فومی درست میکنم کلاسهای هنری از جمله دکوپاژ، پتینه و ویترای میرم، بافتنی هم میکنم.

 

یه صحبتی هم با بانوان ایران داشته باشید. توصیه ای، تجربه ای، دیدگاه جدیدی یا هرچیز دیگه ای که دوست دارید از طریق رسانه “بانوی طلایی” به سمع بانوان برسونید؟
هنر نزد ایرانیان است و بس.

تو خونه ننشینید و چشمتون به دست همسرتون نباشه. هنر مورد علاقه تون رو یاد بگیرید و از طریق هنری که یاد گرفتید کسب و کاری برای خودتون ایجاد کنید.

هنرعالیه حتما هنر مورد علاقتون انتخاب کنید و برید و یادبگیرید و نترسین و با اعتماد به نفس بالا برید دنبال علایقتون. چون  روحیه میگیرین و روحیتون آرامش پیدا میکنه و چرمدوزی میتونه درامد زایی خوبی براتون داشته باشه.

برای داشتن زندگی بهتر باید تلاش کنید و نترسید و با اعتماد به نفس بالا تلاشتون ادامه بدین و اهل ریسک باشین. بیکاری افسردگی میاره. خودتونو مشغول کنین.

موفقیت آسونه به شرط اینکه بخواین. اگه بخواین کاری رو انجام بدین و پشت بندش تلاش کنین حتما میرسین بهش
و وقتی خوشبختین که ارامش تو زندگیه. همینکه دل ادم خوش باشه به داشته هاش، یعنی خوشبخته.

 

از گفته های شما لذت بردم. اگه بخواهید خودتون رو در ۳ کلمه توصیف کنید، چی می گید؟

من کسی هستم که روحیه قوی دارم تلاش میکنم و قطعا موفق خواهم شد.  از شکست نمیترسم و به فکر پیشرفتهای بعد اونم.

۱- خستگی ناپذیر              ۲- روحیه بالا                     ۳- اعتماد به نفس بالا

  و صحبت های آخر شما

خیلی دوست دارم کارگاهی راه بندازم که خیلی ها توش مشغول به کار بشن. دوست دارم صادر کننده باشم و برندم حرف اول باشه به زودی برند ثبت میکنم و کارگاه میزنم رفته رفته گسترشش میدم .

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.