4.63/5 (35)

خانم افضلی عزیز یک بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان ” رسانه بانوی طلایی“بفرمایید.

الهه افضلی هستم، کارشناسی ارشد حسابداری از استان فارس. من حدود هفده سال که دست به قلم دارم و همیشه عاشق نوشتن بودم و هستم. چون حس خوبی رو بهم القا میکنه.
مدتی هست که همکاریم رو با موسسه کافه کاست و رادیو همدان شروع کردم. که داستان و متن های اجتماعی و… رو بصورت پادکست مینویسم.
با هفته نامه ادبی چوبک هم در راستا نوشتن داستان بزرگسال و دلنوشته همکاری میکنم و تعدادی از آثارم در سایت مثل ماه، به ثبت رسیدن که امیدوارم روز به روز این همکاری ها در جهت اعتلای فرهنگ و ادب جامعه و کشورمون ایران، بیشتر بشه. در زمینه نویسندگی پروژه هایی رو همکاری میکنم که وابسته به کانون فکری نوجوانان تهران و همچنین نشریه کیهان بچه هاست.علاوه بر نویسندگی در زمینه های هنری هم فعالیت دارم.

چی شد که تصمیم به نوشتن گرفتید؟

علاقه زیادم به نوشتن منو ترغیب میکرد تا از انجمن های ادبی و گروه های آموزشی بهره ببرم.
چندین سال عضو انجمن ادبی هستم و کارم رو اول با اونجا شروع کردم. شور و شوقم ب نوشتن زیاد شد تا اینکه رفته رفته وارد فضای مجازی و گروه ها یا آموزشی موجود در اون شدم و با کمک و یاری استاد خوبم تونستم پیشرفت زیادی داشته باشم که همین اشتیاقم رو برای نوشتن بیشتر میکنه.
و هر هفته در جلسات انجمن ادبی، به شاهنامه خوانی و حافظ خوانی و همچنین خواندن شعر و داستان کودک میپردازم.

برای نوشتن بیشتر از چه چیزی الهام میگیرید؟

من داستان کودک, نوجوان, بزرگسال و دل نوشته کار میکنم و دل نوشته که ایده های داستانی کودک و نوجوان رو با توجه به علاقمندی ها، نیازمندیها و آنچه که میتونه به رشد فکری و ذهنی بیشتر اونها کمک بکنه، و مسیر رفتار و کردارهای درست رو به اونها نشون بده، انتخاب میکنم. در مورد داستانهای بزرگسال هم با توجه به معضلات اجتماعی و دغدغه ها و مشکلات مردم و نگاه متفاوت به اونها انتخاب میکنم که چطور میشه با مشکلات راحت تر و اصولی تر پیش رفت و چه راهکارهایی رو باید درنظر گرفت.

 

داستان نویسی و شعر نویسی چقدر در بخش رادیو و مجله تاثیر گذاشته؟

تاثیر خیلی زیادی داشته, وقتی نویسنده مطلبی رو مینویسه که مورد توجه و بازخورد خوب مخاطب قرار میگیره، اشتیاق و علاقه اش به نوشتن صد چندان میشه و این موضوع برای من خیلی موثر بوده.که بازخوردهای خوب، قلمم رو برای بهتر و جذابتر نوشتن، پویا میکنه.

 حس بودنت شوق زیستنم میدهد
چون جوانه ای کوچک
که از شور وصال معشوق
تن خسته خاک،میدرد
تا نغمه های طلایی عشق
در پس سکوت سرد زمستان
به گوشش زمزمه شود
افتاب تابناک هستی ام
عاشقانه هایت را، نجوا کن برایم
من ،همه تن،گوشم

چی شد که تصمیم گرفتید که در رادیو مجله کار کنید؟

من از کودکی به کار کردن در رادیو علاقه داشتم. البته رویای آن زمانم، گویندگی بود.
تلاشهای زیادی هم انجام دادم و موفق شدم که در رادیو مجله کار کنم.وقتی شروع به نوشتن کردم و با گذر زمان قلمم قوت گرفت با پیشنهاد دوستان به نوشتن پادکست پرداختم و بعد این زمینه ای شد برای رسیدن به اندکی از رویاهای بچگی.
البته در زمینه گویندگی همچنان مصرهستم و تلاش میکنم تا در کنار نویسندگی به اون هدفم هم برسم.

آثار چه نویسنده هایی رو بیشتر مطالعه میکنید و در نوشته هاتون چقدر تاثیر داشته؟

اثر خاصی رو مدنظر نمیگیرم. مطالعه زیادی دارم و سعی میکنم کتاب هایی رو بخونم که حرفی برای گفتن داشته باشه و من رو در راستای هدفم برسونه. چون خوندن هر اثری ممکنه ذهن رو به سمت و سویی ببره که از درون خودت دور بشی و نتونی آنچه رو که باید بنویسی. اما خوندن اثار قوی، قوت ذهن و قلم رو بیشتر میکنه. اطلاعات رو بالا میبره که چطور و چگونه نوشتن میتونه موثرباشه. خصوصا در زمینه کودک باید با وسواس زیاد اثار مطالعه بشن و این در مورد بنده هم بی تاثیر نیست.

اسم و آثار چند تا از نویسنده های مورد علاقتون رو بهمون بگید.

اثار استاد رحماندوست، استاد سرشار, مهدی اذر یزدی، هوشنگ مرادی کرمانی، صمد بهرنگی و…
قصه های خوب برای بچه های خوب، قصه های مجید، ماهی سیاه کوچولو و…

به نظرتون نویسندگی ذاتی هست یا اینکه قابل یادگیری هست؟

به عقیده من ذاتی هست. باید استعدادی در وجود شخص باشه که با صحیح شکوفا شدنش، به نتیجه برسه. در وجود هر کسی استعدادی نهفته است که باید خود شخص اونها رو کشف کنه و در جهت شکوفا و متعالی شدنشون قدم برداره، که این با تلاش و پشتکار حاصل میشه.

چه پیشنهادی به افرادی که تازه میخوان نویسندگی رو شروع کنند، دارید؟

سعی کنن از همون ابتدا اصولی پیش برن. آموزش های لازم رو ببین، مطالعه کنند و بسیار تمرین داشته باشن. با نوشتن زیاد و اصولی هست که قلم قوت میگیره. مهمترین اصل در هر زمینه ای علاقه و پشتکار هست. که فرد رو به هدفش نزدیک و راه رو برای موفقیتش هموارتر میکنه.

برای آینده کاریتون چه برنامه هایی دارید؟

برنامه های زیادی مدنظرم هست. چاپ آثارم، پیشرفت بیشتر در زمینه رادیو، ایجاد فضایی برای آموزش علاقمندان ب داستان نویسی و… بتونم برای کودکان سرزمینم طوری قلم بزنم که با اشتیاق فراوان آثارم رو مطالعه کنند و راهی رو در جهت رفتارو کردارهای درست و زندگی سالم رو بهشون نشون بدم.

برای رسیدن به اهداف مورد نظر چه راهکارهایی رو پیشنهاد میدید؟

تلاش و پشتکار
استفاده از تجربه اساتید
مطالعه آثار خوب و قوی از نویسنده های مطرح.

 

از چند سالگی شروع به نوشتن کردید و اولین نوشته هاتون یادتون میاد؟

از سیزده سالگی شروع به نوشتن کردم. اولین قصه ای که نوشتم  رو هنوز هم دارم و وقتی میخونم حس خیلی خوبی بهم میده.

خاطره ای از اوایل نویسندگیتون دارید؟

اولین قصه ای رو که در سیزده سالگی نوشتم، با الهام از یک تصویر در کتاب فارسی بود.
و خاطرم هست که مورد تشویق و تحسین معلمم قرار گرفتم و از اون زمان عضو انجمن ادبی شدم.
و این نقطه شروعی بود برای نوشتنم.

وقتی میخواید دست به قلم بشید چه شرایطی رو ایجاد میکنید؟

نوشتن آرامش فکری و روحی میخواد. باید از تنش ها به دور باشی تا آنچه رو که تو ذهنت میجوشه به راحتی روی کاغذ بیاری. من هم زمانی ک میخوام دست ب قلم بشم سعی میکنم این شرایط رو برای خودم فراهم کنم و خاطری آسوده بنویسم تا انچه رو که مدنظرم هست به نحو احسنت اجرا کنم.

نویسندگی اولویت چندم زندگیتون هست؟

نویسندگی اولویت اول من هست. نوشتن آرامشی به من میده که حاظر نیستم اون رو با چیزی عوض کنم.همه تلاشم رو میکنم تا به تموم ایده آل های مدنظرم در این زمینه برسم و آثارم برای مخاطبانم خصوصا کودکان عزیز مفید و موثر باشه و بتونم با قلمم قدمی کوچک در راستای موفقیت جامعه ام بردارم.

چقدر از زمانتون رو به نوشتن اختصاص میدید؟

من همونطورکه قبلا هم عرض کردم غیر از نویسندگی فعالیت های هنری دیگه هم دارم. چون هنر جزئی از ذات من هست و با من رشد کرده. اما با این اوصاف روزانه سه الی چهار ساعت رو به نوشتن میپردازم و اگه ساعت های روزانه ام خالی باشه کل روز رو می‌نویسم.

در چه زمینه های دیگه ای فعالیت دارید؟

بعداز نویسندگی .خیاطی، ربان دوزی، تکه دوزی، نقاشی روی چرم، کیف دوزی با چرم، سیاه قلم، خطاطی و موسیقی که علاوه بر انجام دادنشون، آموزش های خصوصی هم دارم.

از کی شروع به یادگیری این هنرها کردید؟

از همون ابتدای کودکی خاطرم هست ک هشت و یا نه ساله بودم که خیاطی میکردم دوران مدرسه همیشه نقاشی های من بهترین بودند و برای همکلاسی هام دوره میگذاشتم. الان بصورت حرفه ای همه رو انجام میدم. اما کمی از دنیای موسیقی به دلیل مشغله های زیاد، فاصله گرفتم که حتما بزودی دوباره اون رو از سر خواهم گرفت. هر تابستون که اوقات فراغتم شروع میشد از فرصتهام برای یادگیری هنرهای مورد علاقه ام، استفاده میکردم. حدود دوازده ساله که حرفه ای کار میکنم.

 ایده های هنریتون رو از چه طریقی به دست میارید؟

همه این هنرها نیاز به ابتکار و خلاقیت داره. همه زاییده ذهنم هست. خدارو شاکرم، که ذهنی خلاق به من عطا کرده، که در همه زمینه های هنری کمکم میده و بدون هیچ الگویی انجامشون میدم. محیط هم بی تاثیر در ایجاد ایده های ناب در ذهن نیست. اما من همه کارهام از ذهنیت خودم هست. هنر همیشه آرامبخش و روح رو جلا میده.

وقتتون رو چطور برنامه ریزی میکنید، تا بتونید علایق خودتون رو دنبال کنید و به درجه ای که خواستارش هستید برسید؟

این مصداق مصرع شعر، سحر خیز باش تا کامروا شوی…..
وقتی که از لحظه لحظه از زمان استفاده میشه کرد و با برنامه پیش رفت، دچار کمبود وقت نمیشم.
سعی میکنم کارهامو اولویت بندی کنم، تا بهتر بتونم انجامشون بدم.

تعریفتون از کلمات زیررو میفرمایید.

زن

عشق و زندگی

زندگی

پستی و بلندی

عشق

صبوری

موفقیت

راه روشن

خوشبختی

رسیدن به هدف

خانم الهه افضلی رو چطور شناختید؟

مصمم، با پشتکار، مهربان، صبور

چه صحبتی با بانوان عزیز کشورمون دارید؟

از وقتشون استفاده کنند. فکر نکنند که چون خانم هستند کارهایی رو نمیتونن انجام بدن. هیچ کاری نشد نداره، فقط کافیه اراده باشه و علاقه و پشتکار

حرف آخر….

به پایان رسید این دفتر، حکایتها همچنان باقیست ….
هیچ گاه دیر نیست و هیچ گاه کاری غیرقابل انجام شدن نیست.
برای رسیدن به رویاها، هدفها و آرامش حاصل از آن ها، فقط کافیست اراده کنید و با علاقه و پشتکار قدم بردارید. مطمئنا موفق خواهید شد.

 

از صحبت هاتون لذت بردیم و امیدوارم شاهد موفقیت های شما در بانوی طلایی باشیم.

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.