4.71/5 (45)

خانم زرقانی عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید.

آرزو زرقانی هستم . من در یکی از شهرهای جنوبی به دنیا آمدم و بزرگ شدم در رشته حسابداری لیسانس گرفتم، ازدواج کردم و به بندرعباس نقل مکان کردم فوق لیسانس مهندسی حمل ونقل دریایی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گرفتم.
دو فرزند دختر دارم و دوازده سال به صورت حرفه ای تدریس میکنم. کارهای زیادی انجام دادم ولی تدریس را به خودم نزدیکتر احساس کردم، بنیان گذار طرح مادفر هستم، عضو فعالان ضد سرطان در بندرعباس هستم، و در دپارتمان کودک و نوجوان موسسه ساحل خلیج فارس (حمایت از کودکان مبتلا به سرطان ) در بندرعباس فعالیت دارم.
در حال حاضر مدرس دوره های مادفر (مادر و فرزند) هستم، به شعر و سفر علاقه دارم. در راستای فرهنگ کتابخوانی و کودکان مستعد فعالیت دارم.

 

کمی بیشتر در مورد طرح مادفر لطف می کنید توضیح بدید. اینکه هدفتون از تأسیس و شروع آن، چه بوده و چرا تصمیم به شروع چنین کاری گرفتید؟

طرح توانمندسازی مادر و کودک هست، در این طرح، که به صورت پودمانی اجرا میشه، مادر و کودک توام و همزمان باهم درگیر آموزش می شوند، و تاکید بیشتر بر الگو سازی مادر دارد و مادر مثل یک مربی حرفه ای آموزش میبیند تا کودک خود را باهوش تر تربیت کند.

مادر ابتدا توانمندی های خود را پیدا وپروش می دهد وبا ذهنی روشن باز وشاد به تربیت کودک خود می پردازد.

 

شروع کاریتون چطور بود؟

من قبل از آموزش رسمی و حرفه ای خود در مهدها به صورت داوطلب رایگان آموزش می دادم و با والدین و کودکان در ارتباط بودم. ابتدا از نبود مطالعه در بین مادران رنج می بردم و چون می دانستم اگر مادر علاقه به مطالعه نداشته باشد کودک هم به سمت مطالعه نخواهد رفت. تصمیم گرفتم که طرحی پیاده کنم برای مادران که به سمت کتاب و کتابخوانی بروند، با همسرم مشورت کردم،  ایشان کمک بزرگی کردند و منو تشویق کردند که طرح جامع و کاملی بنویسم وحدود یکی دو سال مطالعه و تحقیق کردم و در کتابخانه شهرک باهنر بندرعباس این طرح را آغاز وسپس کامل تر کردم واجرا کردم.

 

شروع چنین کارهایی در مجاورت تدریس و مسئولیت مادری و همسرداری کار مشکلی میتونه باشه. کمی از سختی های این مسیر برامون توضیح میدید؟

البته داشتن چندین مسئولیت سختی های خودش را دارد، ولی هدفی که داشتم و علاقه به هدفم خیلی کمک کرد و البته می دانستم فرهنگ سازی آسان نیست گاهی خلاف جریان آب شنا کردن است. چون یکی از اهداف این طرح توانمندسازی مادر بود و من خودم یک مادر بودم ابتدا تلاش کردم که خودم توانمند باشم و از پتانسیل هایی که دارم استفاده کنم، گام به گام جلو رفتم یکی از فاکتورهای مهم زمان من بود که چون علاقه داشتم، بی خوابی برایم مهم نبود و تا دیر وقت مطالعه میکردم و برنامه می نوشتم، برای اجرا می بایست خودم‌ پیش قدم می شدم که درابتدا زیاد جدی گرفته نمی شدم، چون مدرک دانشگاهی من با کارم مرتبط نبود ولی من مایوس نشدم.

باید پذیرفت هرکاری مراحلی دارد و گام به گام باید جلو رفت گاهی راهها دست انداز دارد، هرچیزی مثل یاد گرفتنه راه رفتن است افتادن زخمی شدن درد دارد ولی در پایان می توان حتی به  شیرینی قهرمانی دو ختم شود

البته راههایی که رفتم در پیام نمی‌گنجد.

مثلا دوسال مجبور بودم برای کسب تجربه و اثبات درست بودن طرحم رایگان کارکنم با وجود اینکه من زن مستقلی هستم

با وجود شرایط آب و هوای بندرعباس بدون وسیله ایاب و ذهاب با وجود بچه کوچک، نتایج خیلی عالی بود.

تدریستون در چه زمینه ای هست؟ آیا گرایش و آموزه های درسیتون کمکی به شما کرد یا تنها پشتکار و حمایت خانوادگی محرک اصلیتون بود؟

تدریس من در یک کلمه خلاقیت خلاصه می شود اما بسیار گسترده است، توانمند سازی ذهنی که منجر به توانمندسازی جسمی هم میگردد.

از ساده ترین آموزش ها مثل دوست داشتن خود شروع می شود و رفته رفته پیچیده می شود، مثل دوره های اعتماد به نفس، عزت نفس، زبان بدن، فن بیان، هنرهای داستان سرایی وحل مساله، در آخر حتی منجر به ایجاد مهارت مربیگری حرفه ‌ای  در زمینه کودک برای مادرمی گردد.

حمایت فکری همسرم و پشتکار خودم، والبته تربیتی که در کودکی از طریق پدر و مادر داشتم، آنها برای من الگو های خوبی بودند. و  اینکه برای بهتر اجرا کردن طرحم مدام  در حال آموزش دیدن و مطالعه بودم و هستم.

شما در گفته هاتون ذکرکردید که در زمینه حمایت از کودکان سرطانی و کمپین ضد سرطان فعالیت دارید نوع و چگونگی فعالیتیتون رو می فرمایید؟

ما جشنواره های غذا برگزار می کنیم و درآمدهای حاصل از آن صرف هزینه های درمان کودکان مبتلا به سرطان می شود.
من در ابتدا میز کودک داشتم ولی رفته رفته دوستانی به جمع میز کودک اضافه شدند و این میز کودک تبدیل به دپارتمان کودک و نوجوان شد که جشنواره های کودک و نوجوان برگزار می کند و درآمدش صرف هزینه های درمان کودکان می شود.
یکی از طرح های ما در بخش کودک، طرح پیشگیری ضد سرطان در مدارس استان هرمزگان بود که به دانش آموزان راه های پیشگیری به سرطان و تغذیه سالم را آموزش می دادیم این طرح در مدارس استان هرمزگان انجام شد با کمک دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس، سخنران این طرح من بودم.اسم این طرح قاصدک بود، هر دانش آموز یک قاصد سلامتی می شد.

 

به جز تدریس به کار دیگری مشغول هستید و به علایق دیگرتون میرسید؟

یک مربی حرفه ای شدن، یکی از علایق من بوده که رسیدم، شعر می نویسم، به زبان انگلیسی علاقمند هستم و چون تصمیم دارم ادامه فعالیت هایم را در قالب سفر به کشورهای دیگر ادامه دهم. زبان انگلیسی یاد گرفتم.
به آموزش دف پرداختم و هنرهای دستی انجام می دهم، اهل گل  و گلدان و باغچه و سفر هستم، یادگیری شاهنامه، و ایجاد نشست های شاهنامه خوانی در بندرعباس داشتم.

 

تعریفتون از کلمات ریر رو می فرمایید.

زن، زندگی، عشق، موفقیت، خوشبختی:

من فکر میکنم این کلمات معنی جداگانه ای نداشته باشند، و  درکنار هم و با هم در یک مجموعه می شوند زندگی..
زندگی یعنی پیشبرد تمام فاکتورهای انسان (سلامتی، معنویت، ثروت، آرامش، عشق و خدمت به دیگران)
انسان دارای ابعاد مختلفی است که برای رسیدن به موفقیت باید تمام فاکتورهای خود را رشد دهد یک فرد تنها با پرورش یک بعد وجودی خود موفق محسوب نمی شود بلکه باید تمام زوایای وجودش را پرورش دهد تا به هدف نهایی خود عشق و  خوشبختی و موفقیت  در زندگی برسد.

خودتون رو چطور شناختید؟

من در تلاش خلاصه می شوم  بودن درکنار کسانی که بتوانم دنیا را جایی بهتر برای زندگیشان کنم.

چه صحبتی با بانوان عزیز کشورمون دارید؟

خیلی مهمه که خودشان را با مردان مقایسه نکنند،مردانه بازی کنند ولی زنانه پیروز شوند.

حرف آخر…

زندگی دادم بسی تا درس عشق آموختم..

از صحبتاتون لذت بردیم امیدوارم شاهد موفقیت های روز افزونتون در بانوی طلایی باشیم.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.