4.92/5 (26)

خانم حبیبی نیا عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید؟

زهره حبیبی نیا هستم ۲۶ساله. متولد قم و ساکن استان زنجان هستم. کاردانی گرافیک دارم و مشغول کار میناکاری در بازارچه رختشویخانه زنجان هستم که کار هایی  که انجام میدهم، کاملا هنری و دکوری هستند.

میشه درمورد هنر میناکاری برای مخاطبان ما توضیح بدید؟

واژه مینایی به معنی ماده ای از لعاب شیشه است که رنگ هایی که بعد از پختن از کوره در میاد، شفاف است.
هنر میناکاری یکی از صنایع دستی اصفهان محسوب میشه، که من جزء اولین کسانی بودم که این هنر رو به استان زنجان آوردم، تا بانوان زنجان هم کنار خانه داری مشغول به کار بشن. چون در این هنر، هنر و نقاشی باهم ادغام شدن و میشه گفت با روحیه لطیف خانم ها سازگار هست.

کار به اینگونه است که مس بعد از این که قالب خورد، طی چند بار لعاب سفید خوردن و پختن در کوره، بدست ما میرسه که با رنگ های معدنی و پودری رنگ آمیزی میشه و بعد با حرارت هفصد درجه، در کوره پخته میشه و به هیچ عنوان پاک یا شکسته نمیشه.

 

چرا این هنر بخصوص رو برای کار انتخاب کردید؟

از اونجایی که رشته دبیرستان و دانشگاه من هنر بود، و از کودکی علاقه زیادی به هنر داشتم، تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه تو حرفه خودم مشغول به کار شوم. بعد از آشنایی با میناکاری، فهمیدم که هنر با ارزش و اصیل هست. تصمیم گرفتم این کار رو شروع کنم. ضمن اینکه خودم مشغول به کار میشم، خانم های خانه دار هم در خانه به کار مشغول میشن و کمک خرج خانواده محترمشون میشن.

 

شروع کاریتون چطور بود؟

در شروع کارم با شکست روبرو شدم اما بعد که با همسرم کار گاهی راه اندازی کردیم، و با دلگرمی و اعتماد به نفسی که ایشون میدادن تونستم ادامه بدم.
برای شروع کارم هزینه زیادی احتیاج داشتم، اما من  فقط ۳میلیون داشتم، به مرور تونستم کارم رو توسعه بدم  و هزینه بیشتری برای گسترش کارم بپردازم.

 

تا به حال چه موفقیت هایی در این زمینه کسب کردید؟

نمایشگاه های گروهی برگزار کردیم. یک مدتی در فنی حرفه ای مربی بودم. بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شدم. امسال سال ۹۷ کارآفرین موفق شدم.
در شبکه اشراق در برنامه سلام زنجان، مصاحبه ای داشتم و همچنین در برنامه گجه لر با همسرم به عنوان کارآفرین مصاحبه کردن.

 

این هنر رو به چند نفر آموزش دادید و مشغول کار شدن؟

در حال حاظر ده نفر از شاگردانم کنارم حضور دارن و بیست نفر هم در فنی حرفه ای شاگرد دارم و آموزش میدم. شاگردهایی که در فنی حرفه ای دارم  بعد از گذراندن آموزش، شروع به کار می کنند.

یک کار هنری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کار هنری مثل دست خط میمونه. هر شخصی باید دست خط خودش رو داشته باشه و در عین ظرافت و زیبایی که کار داره، باید زیبا و هارمونی رنگ داشته باشه که وقتی به کار نگاه میکنیم رنگ ها با روح انسان بازی کنن و به مشتری حس خوبی برای خرید بدن.
من به قرینه بودن و یک اندازه بودن اشکال و به رنگ های زمینه که هماهنگی خاص داشته باشن که در کل اثری که خلق میکنم زیبا دیده بشه، توجه میکنم و از همه ی طرح ها و رنگهای ذهنم استفاده میکنم و از نظر اطرافیانم هم استفاده میکنم.

ایده و خلاقیت هنریتون رو بیشتر از چه چیزی الهام می گیرید؟

هنر میناکاری یک اصولی داره که بعد از یادگیری این اصول بنا به سلیقه هنرمند این طرح ها و رنگ ها کنار هم قرار میگیره اما باز با این حالت طرح پرداز اساتید، اسلیمی های تذهیب و کاشی کاری های مساجد تماما منابع خوبی برای الهام کارها هستند.

 

در این مسیر که طی کردید، موانع و سختی هایی هم داشتید؟

موفقیت بدون سختی و مشکلات به وجود نمیاد. من چند سال هست که تمام تلاشم رو میکنم تا بتونم در کارم موفق بشم، چون تا چند سال پیش ابزار میناکاری به غیر از اصفهان، فروخته نمیشد و تمامی ابزارش باید از اصفهان خریداری میشد، با اندک پس اندازی که داشتم خریداری این ابزار کار آسونی نبود، اما تونستم ابزار رو خریداری کنم و این هنر رو به شهرم بیارم و به علاقمندان این حرفه آموزش بدم.

 

در کارتون حس پشیمونی و دلسردی هم داشتید؟

بله، سری اول که کارگاهم و با هزار مشکلات راه اندازی کردم، وقتی کارهام به اصفهان رسید اکثرا پاک یا خراب شده بود و استادم دیگه کاری بهم نداد و کلی خسارت گرفت. کارگاهم رو بستم و همه  امیدی که داشتم  نا امید شد، اما بعد چندسال دوباره شروع به کار کردم.

 

برای آینده هنریتون چه برنامه و اهدافی دارید؟

گسترش هنر میناکاری در زنجان و جذب خانوم هایی که تصمیم دارن برای آینده شغلی خود کاری انجام بدهند. دوست دارم به کمک مسئولین شرایطی رو فراهم کنم، تا بتوانم به خانوم ها آموزش بدم تا برای خود منبع درآمدی داشته باشند و به مرور زمان کارم رو در حد صادرات گسترش بدم تا از این طریق برای شهرمون منبع درآمد کنم.

 

برای تبلیغ و جذب مشتری، و معرفی هنرتون چه کارهایی انجام دادید؟

من برای تبلیغ کارم، کارهای مینا کاری رو در مغازه انجام میدادم که مردم مستقیم بتونن ببینن که این کار حاصل دست خودم هست و همزمان بفروشم. انجام این کار باعث شد که مردم مشتاق به این هنر شوند.

 

اگر قرار بود دوباره شروع به کار کنید چه کارهای متفاوتی را انجام می دادید؟

صد در صد با کارآفرین های موفق و با افراد با تجربه صحبت میکردم و مشورت میگرفتم و سعی میکردم راهی که آنها رفته اند رو دنبال کنم تا زودتر به موفقیت برسم.

 

برای شروع یک کسب و کار، باید چه کارهایی انجام داد؟

اول باید استعداد خودمون را بشناسیم، بعد به خودمان ایمان بیاوریم که میتونیم این کار رو انجام بدیم، و با وجود هر مشکلی، راهمون و هدفمون رو ادامه بدیم.

هر جا که هستید با هر استعدادی که دارید شروع به کار کنید.

 تعریفتون از کلمات زیر میفرمایید؟

زن :

قدرتمندترین موجود دنیا که میتواند همسر، مادر و انسان موفقی باشد.

زندگی :

صحنه نبرد با مشکلات که از انسان موحودی قوی می سازد.

عشق :

همسر و فرزندم.

موفقیت :

نود و نه درصد تلاش وی ک درصد استعداد برای موفقیت.

خوشبختی :

بودن در کنار عزیزانی که حس مفید بودن به آدم میدن.

 

 چه توصیه ای به بانوان سرزمینمون دارید؟

شما میتوانید از همه ی  اطرافیانتان موفق تر باشید، اگر به خودتان و ارادتون ایمان داشته باشید. همسر و فرزند شما پلی برای موفقیت شما هستند.

 

 خودتون رو چطور شناختید؟

کاری رو که بخوام با قاطعیت انجامش میدم.

 

حرف آخر …

همه ی ما با ایمان میتونیم به هر آنچه که آرزو داریم برسیم، فقط اگر تلاش، تلاش، تلاش بکنیم.
همه ی  آرزوهای ما در یک قدمی ما هستن. امیدوارم که روزی به آنچه که فکر میکنید برسید. موفق و پیروز باشید.

 

آرزوی موفقیت براتون داریم شاد و پروز باشید.

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.