4.64/5 (39)

خانم زهرا کامل نواب عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید.

زهرا کامل نواب هستم متولد مشهد فارغ التحصیل رشته حسابداری. در ایام دانشجوییم در زمینه رشته خودم در شرکت کار میکردم . بعداز ازدواجم با تشویق‌های همسرم و علاقه زیاد خودم به خیاطی به سمت و سوی هنر خیاطی اومدم .از سال ۹۲ خیاطی رو فشرده و با جدیت و علاقه زیاد پیش بردم و در مقاطع لباس عروس پیش رفتم و مدرک گرفتم. در حال حاضر هم مدرس خیاطی هستم و هم دوخت لباس مجلسی رو انجام میدم. اما ترجیح دادم بیش از آنکه یک خیاط و حسابدار خوب برای جامعه ام باشم یک همسر و مادر خوب برای همسر و فرزندم باشم برای همین زمینه شغلی خودمو در خونه ایجاد کردم تا ضمن اینکه به همسر و فرزندم رسیدگی کامل رو داشته باشم بتونم به هنر مورد علاقه ام که خیاطی هست برسم و پیشرفت کنم.

من ضمن اینکه هنرجوهایی رو آموزش دادم و هم اکنون برای خودشون مستقل کار می کنند و حتی معاش زندگیشون رو به این وسیله می گذرونند. حتی بوده که به من گفتند با یادگیری خیاطی، سمت و سوی زندگیشون عوض شده و هدفمند تر به زندگی شون پرداختند.

اوایل کارتون چطور بود؟

قدم اول فوق العاده ابتدایی بود. اولین قدم ضمن اینکه خودم هنرجو بودم و هنرجو هایی هم در منزل داشتم که به آنها آموزش میدادم  و همچنین سفارش هایی قبول میکردم و آنها را انجام میدادم. هر چقدر انگیزه ای بالا داشته باشید  تا زمانی که همسری موافق و همراه نداشته باشید واقعا در مسیر پیشرفت قرار نخواهید گرفت.

بدون شک همسرم اگر همراهم و پشت و پناهم نبود، نمی توانستم این مسیر رو ادامه بدم.

چه توانایی ها و خصوصیاتی رو در خودتون می دیدید که قدم به این راه گذاشتید و این مسیر موفقیت رو طی می کنید؟

من در کارم مصر هستم. اگر پیگیری من کم می شد، همسرم تلنگری می زدن.  وقتی کمی در کارم، سست می شدم همسرم مدام متذکر می شدن و همیشه یک راهنمای خوبی برام هستند، بر اساس رفتار و طرز تفکر من بهترین مسیر رو برامون برنامه ریزی میکنند.
وقتی که خودمو با هم کلاسی هایم مقایسه میکنم میبینم خیلی وقت ها  وقتی که به مشکلی بر می‌خوردیم آن ها با تنگ شدن عرصه از کار جا می زدن، اما من بیشتر متمایل بودم تا کارم رو تا آخر ادامه بدم و تموم کنم.

نظرتان در مورد شکست چیه؟

معتقدم که شکست پلی هست برای موفقیت های فردا. چون تا به حال به درهای بسته ی زیادی برخورد کردم اما با صبر و ایستادگی ، دوباره در پیش گرفتم و درهای دیگه ای برام باز شد. البته به شرط اینکه از شکست درس بگیریم نه اینکه باعث سرافکندگی باشد و کاری انجام ندیم.

پس تو مسیر کاریتون با موانعی برخورد داشتید، برخوردتون با این موانع چطور بوده و چی باعث میشد که  فکر کنید که مسیر های دیگه ای رو هم امتحان کنید  ؟

وقتی هدفتون مشخص باشه  صبرتون رو زیادتر میکنید و دنبال مسیری به سوی هدفتون میرید و به بالاخره به نتیجه دلخواه میرسید و اینو تجربه به من نشون داده.

چطور بین شغلتون و خانه داری تعادل برقرار می کنید؟

همیشه با برنامه ریزی هایی که  با کمک همسرم می کنیم و این مشورت فکری خودشون، باعث سهولت در کار و زندگی شده. هیچ وقت بدون برنامه ریزی با شریک زندگی و حمایت ایشون نمیشه به موفقیت رسید.

برای چند نفر تونستید از این طریق اشتغال زایی ایجاد کنید؟

خیلی کم .چون تدریس من خصوصی هست و هر دوره یک هنرجو بیشتر نمی تونم تدریس کنم و در هر دوره سه تا شش ماه زمان طول می کشید.  تا الان زمان برای تعلیم هنرجو محدود بوده، اما سه دوره برای خانم های مساجد کلاس خیاطی گذاشتم تا از طرف بسیج حمایت مالی شوند و بتونند کلاس های ما رو با کمترین هزینه شرکت کنند.

برای شروع کار برای خیاطی چقدر هزینه لازم هست؟

نزدیک ۵ _۶ میلیون با مدرک فنی و حرفه ای هست که من پرداخت کردم. برای همین ترجیح دادم با بچه ها به همان اندازه که فنی و حرفه ای آموزش دادن کار کنم، اما بدون ارائه مدرک چون بعضی از هنرجو ها دنبال مدرک نیستند و برای گرفتن مدرک هزینه های زیادی رو باید متقبل بشن و من این هزینه رو به یک سوم هزینه های فنی و حرفه ای برای آموزش رسوندم.

شما برای کارتون نیاز به خلاقیت و ابتکار دارید؟

هیچ کاری بدون خلاقیت و ابتکار پیش نمیره. بنظر من همین که کلاس در منزل هست و استاد با هنرجوهاش راحته حتی خود استاد یک میزبان محسوب میشه، خود این میتونه یک ابتکار باشه. چون شرایط کلاس های فنی و حرفه ای خسته کننده است اما در منزل فرصت یک استراحت و صحبت دوستانه هم پیدا میکنیم که این خودش به شرایط و جو آموزش اثر میگذاره.

برای خیاطی ایده هاتون از کجا میارید؟

با مشورت با دوستان و همسر عزیزم

خاطره ای از کارتون برامون تعریف میکنید؟

لحظه به لحظه کلاس های من خاطره ی به یاد ماندنی هست. یادمه یکی از هنرجو های من چون استعدادشو داشت اما یکم شرایط شرکت در کلاس ها رو نداشت اما شرایط محیا شد و ایشون تونستن هنرجوی من باشند.  برای تشکر، هر بار که برای آموزش میومدن یک چیزی از خونشون برام می آوردن. یک بار از مرغداریشون برام تخم مرغ آوردن، یکبار بلغور، شیر و…به هر طریقی میخواستن ازم تشکر و ابراز محبت کنن. راستش این محبتاشون بیشتر توی ذهنم ماندگار شده. البته بعدها شاگرد و یکی از بهترین دوستانم شدن. چقدر خوبه که این خوبی ها رو از هم دریغ نکنیم.

گفتید که خونه به هنرجوهاتون آموزش میدید کارگاهی برای آموزش دارید؟

کارگاه نه .اما در برنامه ریزی های آینده خواهم داشت.

ره رو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود

ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود

برای آینده تون چه برنامه هایی دارید؟

همیشه به آینده کاریم فکر میکنم. دوست دارم یک برنامه جهادی برای کارم مهیا کنم حداقل بتونم ذکات کارم رو بپردازم. دوست دارم دخترهایی که واقعا مشکل مالی دارند و یا واقعا در مکان های محرومی هستند و دسترسی ندارند، بوسیله آموزش این هنر به آنها، تغییر مثبتی در زندگی شون ایجاد بشه. واقعا هدفم صد در صد مالی و برای خودم تنها نیست. همیشه به یاد بچه های بهزیستی هستم تا بتونم کمکشون کنم.

صحبتی با بانوان عزیز کشورمون دارید؟

موفقیت یک امر ذاتی نیست بلکه اکتسابی هست. نمیشه براحتی بدست آورد. سختی و موانع زیادی وجود داره. توکل بخدا و تلاش های مکرر باعث میشه به میوه شیرین موفقیت برسند. این رو بدونید کاری که به آسانی بدستش بیارید به آسونی هم از دستش میدید چون تلاشی برای رسیدن بهش نداشتید .پس سختی برای همه مشاغل هست، نا امید نشید و با پشتکار بالا به هدفتون فکر کنید و تلاش کنید.

اولین کلمه ای که از کلمات زیر به ذهنتون میاد بفرمایید.

زن:

لبخند زیبای خداوند

زندگی:

یعنی همسرم

عشق :

بهترین بهره از زندگی آدم و حوا

موفقیت:

صبر و تلاش و توکل

خوشبختی:

وجود خانواده ای همراه و موافق

خانم زهرا کامل نواب رو چطور شناختید؟

دختری شاد و خندون و توام با صبر و تلاش.شاید نکات مثبت اخلاقی من همین باشه که زیاد به مشکلات و موانعم فکر نمیکنم ویا شاکی نمیشم .همسرم بهم یاد داده تا سازگاری رو به شکایت بیشتر ترجیح بدم.وکم کم دارم همین روش رو پیش میگیرم و به داشته هام فک میکنم.

صحبت های اخر…..

هدفتون رو از کارتون مشخص کنید برای زندگی تون حتی شده ده سال آینده تون یک چشم انداز را تصور کنید و در جهت رسیدن به این چشم انداز زندگی تون، تلاش کنید.  خدا رو همیشه شکر میکنم که خداوند همچنین همسری در سر راه من قرار داد تا واسطه ای برای خوشبختی من و زندگیم بشه.

 

انشالله در بانوی طلایی شاهد موفقیت های روز افزون شما باشیم شما باشیم.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.