4.82/5 (44)

بانو نرمین صالحی

خانم نرمین صالحی عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید.

نرمین صالحی فشمی هستم، متولد تهران فارغ التحصیل رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک. متاهل هستم و شغل کنونی من نجاری هست.

 

چی شد که تصمیم گرفتید نجاری رو به عنوان شغل خود انتخاب کنید؟

هیچوقت به ذهنم هم نمی رسید که چنین شغلی داشته باشم. بعد از اینکه فارغ التحصیل شدم،  خیلی به دنبال یک کار مناسب بودم که مرتبط و در سطح رشته ی تحصیلی خودم باشه. تو چند مصاحبه هم قبول شدم اما متاسفانه تماسی گرفته نشد. بعد از فارغ التحصیلی یک غرور خواستی هم داشتم که نگاهم به بعضی از شغل ها زیاد جالب نبود. احساس میکردم چون در یک رشته خوب و تحصیلات بالایی در این رشته دارم، باید شغل خیلی خوبی هم از نظر کلاس کاری داشته باشم. ولی تو دنیای واقعی اصلا خبری از این ذهنیت های من نبود.

من نیاز مالی برای کار نداشتم، یعنی هزینه هایم از سمت خانواده تامین می شد. ولی مثل بیشتر همسن های خودم میخواستم که موفق باشم، ولی انگار تمام شرایط بر عکس اون چیزی بود که من میخواستم.

اون زمانی که کنکور دادم حسابداری دانشگاه صنعت نفت تهران قبول شدم ولی اصلا به معتبر بودن دانشگاه توجهی نکردم فقط میخواستم بهترین رشته ی مهندسی رو بخونم که موفق شدم در رشته برق گرایش الکترونیک ادامه تحصیل بدم. ولی جالب اینجاست که بعد از اتمام دانشگاه تنها شغلی که برای من مقدور شد، فقط حسابداری بود و به خاطر همین مجبور بودم که این کار رو انجام بدم. چون میخواستم نگاهم رو تغییر بدم و از یک جایی شروع کنم. حسابدار یک شخص دیپلمه شدم که این موضوع ناراحتم میکرد. یک سال کار کردم، و سال بعد هم به مکان دیگری با همان شرایط حسابداری شروع به کارکردم. سعی کردم حقوق امو پس انداز کنم. پایان سال دوم کاریم بود که نزدیکی های محل کارم یک کارگاه نجاری بزرگ بود. استاد صاحب کارگاه آقای سی ساله که سابقه کار در نجاری دارند و فارغ التحصیل صنایع چوب و کاغذ دانشگاه تهران بودند. چند باری از کارگاهشون دیدن کردم و به محیط و نوع کارشون علاقمند شدم. به خاطر شدت علاقه ی که به این کار  پیدا کرده بودم استاد، کنده کاری و منبت رو به من یاد دادند و رفت و آمد من به نجاری زیاد و زیاد تر شد و همچنین علاقه من به نجاری روز به روز  بیشتر و بیشتر میشد. حدود شش ماه گذشته بود که بیشتر وقتم رو صرف کارگاه میکردم و همه ی کارهای کارگاه را تا نظافت انجام میدادم.  و این برایم لذت بخش بود.

الان چهار سال است که در نجاری مشغول به کار هستم و از این کار لذت میبرم. در زندگی یاد گرفتم که مهم رشته ی دانشگاه یا نوع کار کردن نیست.

مهم این است که یاد بگیریم از صفر شروع کنیم، و تمام تلاش هایمان را برای رسیدن به مسیر دلخواهمان انجام دهیم.

 

وقتی که این کار رو به عنوان کسب و کار شروع کردید دید اطرافینتون چطور بود؟

اکثریت خیلی تعجب میکردند و در عین حال تشویق هم میکردند.حتی خانم هایی که به کارگاه می آمدند باعث رضایت بخشی آنها نسبت به کار کردن من در کارگاه نجاری بود.

وقتی میخواهید شروع به کار کنید از ایده و ابتکار خودتون هم در کارتون استفاده میکنید؟

بله . وقتی به مشتری ها طرح میدیم و  پیشنهاد هایی هم میدیم بهشون.

 این درب لابی از تو کاتالوگ توسط مشتری انتخاب شد و من اجرا کردم.

شروع کارتون چطور بود؟

خیلی مشتاق بودم. اما گاهی اوقات واهمه داشتم که آیا تو این شغل موفق خواهم شد!

این اولین کارمه که چهار سال پیش انجام دادم.

وقتی که این کار رو انتخاب کردید به سختی های کار فکر کرده بودید؟ چه سختی هایی پیش روتون بود؟

از نظر خودم فقط اینکه اوایل کار استرس این رو داشتم که آیا از دید دیگران تو این شغل پذیرفته خواهم شد؟ چون موضوع مهم تر در این شغل مشتری و جلب رضایتش بود. چند باری اتفاق افتاد که تو یک پروژه مشکلی اتفاق افتاده و نگاه منفی مشتری ها اول به سمت من بود در صورتی که من ارتباطی با اون مشکل نداشتم. ولی خوشبختانه، گذر زمان این مساله رو حل کرد.
خیلی ها فکر می کردن این کار خسته ام می کنه و چند ماه بیشتر دوام نمیارم اما الان  چهار ساله فعالیت میکنم و پیشرفت خوبی هم در کارم داشتم و الان منو باور کردن.?

به جز نجاری به کار دیگه ای هم مشغول هستید؟

گاهی زبان مطالعه میکنم. هر روز یک زمانی رو برای برنامه ریزی های زندگی اختصاص میدم. بعضی اوقات در فرهنگسرای محلمون ریاضی تدریس میکنم. به خطاطی و نستعلیق علاقمند هستم و سعی میکنم هر شب یک وقتی رو برای این کار کنار بزارم. سعی می کنم ورزش های مورد علاقه ام رو هم انجام بدم.

تا حالا شده از فشار کاری خسته و یا پشیمون بشید؟

پشیمون نه نشدم، اما خب هر کاری خستگی فیزیکی و روحی داره. خوشبختانه با این شدت فعالیت خستگی ام همیشه از لحاظ فیزیکی بوده. سعی میکنم که هر کاری رو بر اساس برنامه ی مناسب خودش انجام بدم و درطول روز زیاد خسته نشم.

در بحث نجاری، در حال حاضر بیشتر با چه نوع چوبی کار می‌کنید؟

بیشتر با چوب کاج کار میکنیم چون از نظر کیفیت و قیمت مناسب هستند. از یکسری چوبها هم به انتخاب مشتری استفاده می کنیم. کارهای خیلی سفارشی با چوبهای بلوط کانادایی یا راش کانادایی هستند.از نظر هزینه قیمت بالایی دارند و کیفیتشون هم عالیه.

 آینده کاریتون رو چطور می بینید؟

هدفم این هست که کار نجاری رو ادامه بدم و چون کار بسیار گسترده ای هست، و در نجاری، نکاتی هست که باید یادبگیرم و راه زیادی رو باید طی بکنم. انشالله بتونم  چند سال بعد یک کارگاه داشته باشم و یک کارآفرینی در این زمینه انجام بدم.

به نظر شما مهم‌ترین ویژگی یک کارآفرین موفق چی هست؟

تلاش و پشتکار بالایی در مسیر رسیدن به هدفشون داشته باشند و سعی کنند به هیچ چیز و هیچ کس آسیب نرسونند و از دیگران برای رسیدن به موفقیت سوءاستفاده نکنند.

چه صحبتی با بانوان عزیز کشورمون دارید؟

به زن بودن خودمون افتخار کنیم و خودمون رو محدود نکنیم. و  اینو به کل دنیا بفهمونیم که زنان توانمند هستند و توانایی های بالایی دارند.

آرزوی موفقیت و آرامش برای همه ی بانوان و مردم ایران دارم.

از کلمات زیر اولین کلمه ای که به ذهنتون میرسه رو بفرمایید.

زن:

سر چشمه

زندگی:

نبرد دلنشین با فرصت طلایی

نجاری:

دانشگاه زندگی من

عشق:

زاویه ی دید

موفقیت:

بهترین بازدهی تو شرایط موجود

خوشبختی:

داشته ها

خانم نرمین صالحی رو چطور شناختید؟

فکر میکنم گذر زمان خیلی چیزها رو بهش یاد داده و خیلی چیزها رو هنوز یاد نگرفته. آینده نگری و برنامه ریزی و مدیریت اقتصادی خوبی داره. راه های نرفته زیادی داره.

به عنوان صحبت های آخر حرفی دارید بفرمایید…

از ته دل آرزومندم که خانم هایی که تو شرایط سخت زندگی می کنند راهی برای پیشرفت خودشون پیدا کنند. هرچیزی که ما داریم خوشبختی ما هست و اگر بیشتر از اون می خوایم باید تلاش کنیم. اینکه تو دنیای واقعی دنبال گنج یا معجزه نباشیم چون گنج و معجزه در درون همه ی ماست فقط کافیه خودمون رو باور کنیم که ما می توانیم. و در کلام آخر از استاد گرانقدرم آقای راستی و پدر و مادر و همسر عزیزم کمال تشکر را دارم.

 

از صحبت های خوبتون لذت بردیم. انشالله در بانوی طلایی شاهد موفقیت های شما باشیم.

 

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.