4.8/5 (75)

بانو نازیلا نوبهاریخانم نوبهاری عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید.

من نازیلا نوبهاری هستم. نویسنده و شاعر،  در شهر اهواز به دنیا آمدم ، اما دوران نوجوانیم در شهر شیراز گذشت بعد از پایان جنگ به تهران نقل مکان کردیم و در حال حاضر ۲۰ سال هست که ساکن جزیره زیبای کیش هستم.
از وقتی به یاد دارم عاشق کتاب خواندن و مطالعه بودم، در سن نوزده سالگی ازدواج کردم و همون موقع مشغول به کار شدم.
بیست سال سابقه کار اداری دارم که در طی این مدت بعنوان مدیر فروش، مدیر عامل و مدیر داخلی شرکتهای بزرگی مشغول به کار بودم.
با اینکه رشته تحصیلی ام علوم تجربی بود اما خیلی علاقه داشتم که در رشته کارگردانی سینما تحصیل کنم اما به دلیل ازدواج در سن پایین و مشغله در محیط کاری موفق به ادامه تحصیل در آن زمان نشدم.
اما در حال حاضر مشغول تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی هستم.
بعد از سی سالگی لا به لای مشغله های زندگی، کار و نگهداری از دخترم که تازه به دنیا آمده بود به طور جدی مشغول نوشتن شدم.

اسم اولین کتابی که به چاپ رسید میفرمایید و چند تا از کتابهایتان به مرحله چاپ رسیده ؟

اولین رمانم، به نام یک فنجان قهوه تلخ در سال ۱۳۸۳ آماده چاپ شد. خوشبختانه کتاب آنقدر خوب بود که بعد از صحبت با اولین ناشری که به من معرفی شد مراحل چاپ آغاز شد.

در طی سالهای گذشته ۱۵ اثر از نوشته های من به چاپ رسیده.  کتابهای چاپ شده من در حوزه ادبیات داستانی، شعر و کودک هست.

کتابهای چاپ شده توسط انتشارات روزگار:

رمان یک فنجان قهوه تلخ.  یک رمان اجتماعی و اخلاقی هست که از نظر جامعه شناسی و بررسی رفتارهای، خانوادگی قابل توجه هست.

یک فنجان قهوه تلخ

 

رمان شب ققنوس
یک رمان تاریخی ست که بیش از ۷ ماه کار تحقیقی آن طول کشید.
این رمان روایتگر بخشی از تاریخ ایران است که شامل وقایع جنگ جهانی دوم و نهضت دموکرات آذربایجان می باشد، که خواندن آن برای هر ایرانی خالی از لطف نیست.

رمان دوشیزه مهتاب
یک نوستالژی خیال انگیز است. کتابی که در بر گیرنده فرهنگ عامه و رسم و رسوماتی ست که در حال فراموشی می باشد. در این کتاب بیش از ۱۳۰ ضرب المثل به طور نامحسوس در دیالوگ شخصیت ها به کار برده شده.
به گفته کارشناسان این کتاب یک مرجع برای کسانی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد که مایل به تحقیق در مورد کاربرد ضرب المثل ها هستند.

 

رمان پیاده روهای ناهموار
رمان پیاده روهای ناهموار یک سیر تحولی و خودشناسی را در بر می گیرد‌.
این کتاب حاصل سالها مطالعه و تحقیق من در مورد عرفان شرق. خودشناسی و طی مسیر انسان برای رسیدن به آگاهی است .

پیاده روهای ناهموار

 

مجموعه اشعارم :

مجموعه شعر رها بخواه مرا چون باد
مجموعه شعر رویای پیچک ها
مجموعه شعر سکوت شب بوها
اشعار من در اولین سوگواره شعر عاشورایی جزو ۵ اثر منتخب برگزیده شد. و در جشنواره شعر و سرود کیش جزو شاعران منتخب مورد تقدیر قرار گرفتم. و در کتاب روزنمای ادبیات امروز ایران چاپ ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ نام من در کنار ۱۴۷۰ نویسنده و شاعر بزرگ ایران ثبت شده است…

کتاب های کودک :

غرغروخان
ماجرای کره اسب کوچولو
مروارید صورتی
دزدان دریایی
یک اتفاق ساده
پرنده عجیب
چهار جلد از کتابهای آخر از کتاب های کودک  بر اساس قصه هایی در مورد جزیره زیبای کیش نوشته شده و یک کار تحقیقی و با استناد به تاریخ گذشته این جزیره نوشته شده در اردیبهشت سال جاری منتخب کتاب سال استان هرمزگان شد و در هشتمین همایش بین المللی خلیج فارس در شهر بندرعباس و با حضور وزیر محترم ارشاد و سایر مقامات مورد تجلیل قرار گرفت.

 

داستان کوتاه که توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده:

فرکانس سکوت
ریحانه

از چه سبکی در نوشته هاتون استفاده میکنید؟

سبک نوشتار من رئالیست هست، و در مورد مطالبی که می نویسم ماه ها تحقیق می کنم و سعی می کنم قهرمانهای داستانهام رو از بین آدمهای اطرافم انتخاب کنم.
تقریبا هشتاد درصد شخصیت های اصلی کتابهام واقعی هستند و با مطالعه و تحقیق سعی می کنم شرایط و موقعیت های زمانی انتخابی در داستانها هم بر اساس واقعیت باشه.

از چه زمانی نویسندگی برای شما جدی شد؟

از دوران نوجوانی می نوشتم یعنی به همان اندازه که مطالعه می کردم، اشتیاقم هم برای نوشتن بیشتر می شد اما شاید چون مشوقی نداشتم یا به کار خودم اعتماد نمی کردم نوشته هایم را فقط برای دوستانم و سر کلاس انشاء می خواندم.
اما خیال نوشته، در گوشه ای از ذهنم بود. تا اینکه سالها بعد با خانمی آشنا شدم که زندگی خیلی جالب و آموزنده ای داشت همان طور که روزها در محل کارم با او صحبت میکردم  و داستان زندگیش را می شنیدم کم کم اشتیاق دوباره برای نوشتن به سراغم آمد.
چند فصلی از کتاب را نوشتم اما باز دچار تردید بودم تا اینکه با بانوی شاعره و یکی از مجریان برنامه رادیویی فرهنگ آشنا شدم نوشته هایم را به ایشان دادم تا اظهار نظر کند و وقتی با نظر مثبت و تشویق هاشون رو به رو شدم کارم را به صورت جدی ادامه دادم…

 

آثارتون بیشتر برای چه سنین هست؟

رمان های من برای بزرگسالان هست. همین طور شعر هایم. برای کودکان گروه سنی الف و ب هم کتابهای در حوزه کودک نوشته ام.

از کتاب هایی که به چاپ رسیده استقبال چطور بوده؟

خوشبختانه کتابهای من خیلی خوب با مخاطبان ارتباط برقرار کرده. اکثریت دوستانی که کتابهای مرا مطالعه کردند از راههای مختلف به من ابراز لطف کردند همین بازتاب های پر مهر و محبت و پیام های امید بخش باعث میشه خستگی و سختی کار در نظرم شیرین و ارزشمند جلوه کنه.
اما در بحث اقتصادی نباید فراموش کنیم که در کشور ما از راه هنر نمیشه امرار معاش کرد.
بخصوص در بحث خرید کتاب که هنوز جامعه ما نیاز به فرهنگ سازی داره.

 گفتی برو

که خواب در تمام بستر زمین موج می زند

رفتم

خواب را نیافتم

خیال تو بود

که در تمام من موج می زد!…

((نازیلا نوبهاری))

مشوق اصلی تون در رابطه با نویسندگی شما,  مجریان برنامه رادیویی بودن؟

بله ولی در کل باید بگم مشوقی نداشتم و کلی مشکلات هم بر سر راهم بود.
رسیدگی به کارهای خانه . مسئولیتهای اداری . نگهداری از دخترم و … اما می تونم بگم که اشتیاق خودم برای نوشتن بهترین مشوقم بود.

برای نوشتن بیشتر از چه چیزهایی الهام میگیرید؟

معمولا به آنچه که می بینم و می شنوم دقت می کنم و از بین همین حس های دیداری و شنیداری به موضوعات نابی دست پیدا می کنم که جرقه نوشتن رو در قدم اول برام ایجاد می کنه.
بعد تحقیق و به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد هر آنچه که می بایست در پرداخت یک داستان در نظر بگیرم و زمانی که احساس می کنم آگاهی ام بر داستان و شخصیت ها به مرحله قابل قبولی رسیده شروع به نوشتن می کنم.

 

بیشتر چه کتاب هایی مطالعه میکنید

در سن نوجوانی مطالعه رو با خواندن رمان شروع کردم، اما بتدریج به مباحث متافیزیک، روانشناسی، جامعه شناسی و عرفان شرق علاقمند شدم و البته خواندن اشعار در سبک های مختلف.

مطالعه کتاب چقدر در زندگی انسان تاثیر داره و مهم هست که چه کتابی خوانده بشه؟

مطالعه، غذای روح هست. ما همان قدر که برای ادامه حیات فیزیکی به خوردن و آشامیدن نیاز داریم برای اعتلای روح و زندگی معنوی به مطالعه و خواندن کتاب نیازمندیم.
اینکه چه کتابی باید خواند مهمه اما در قدم اول نهادینه شدن مطالعه در بطن جامعه است . کسی که هدفمند شروع به مطالعه کنه قطعا مسیر درست رو هم پیدا می کنه.
ما وقتی در مطالعه و کتاب خواندن به مهارت نسبی دست پیدا کنیم خیلی راحت می تونیم تشخیص بدیم کتابی که در دست دارید ارزش خواندن داره یا نه… بستگی داره هدف ما از مطالعه چی باشه. صرفا برای سرگرمی هست و یا کسب آگاهی

 مطالعه در کشورمون چطور هست؟

سرانه مطالعه در کشور ما خیلی پایینه.
شاید وقتش رسیده که هر خانواده در سبد خرید خانوار بودجه ای هر چند کوچک برای خرید کتاب در نظر بگیرند.
عدم آگاهی و دور شدن افراد یک جامعه از فرهنگ و ادب خسارت های جبران ناپذیری به بدنه کل جامعه وارد می کنه.

برای دوستانتون و آشنایانتون کتاب هدیه میدید؟

بله خیلی زیاد… تقریبا درصد قابل توجهی از کتابهای خودم رو به دوستان و آشنایان هدیه میدم.
در مراسم فرهنگی خیلی پیش اومده که کتابهای کودکم رو به تعداد با خودم بردم و به بچه های حاضر در جلسه هدیه دادم.

من همیشه میگم؛
کتاب بخوانیم
کتاب بخریم
کتاب هدیه بدهیم

و با نذر کتاب خیلی موافقم.
بنظرم کار ارزشمند و قابل تاملی هست.

افرادی که علاقه به نویسندگی دارند و دوست دارند که این علاقه رو پرورش دهند، چه کارهایی باید انجام بدهند؟

در پله اول نویسندگی استعدادیه که باید در یک شخص وجود داشته باشه. بعد از اون مطالعه و شرکت در کارگاه های داستان نویسی می تونه به پرورش این استعداد کمک کنه و البته پشتکار و تلاش شخص علاقه مند به نویسندگی هم اهمیت زیادی در موفقیت داره.
سختی و مشکلات در هر کاری وجود داره. توصیه من به دوستان علاقه مند به نویسندگی این هست که تسلیم نشند و اگر فکر می کنند قادر هستند که کار شایسته ای به ادبیات کشور ارائه کنند دست از تلاش بر ندارند‌. وقتی پای عشق در میان باشه بقیه چیزها اهمیتش رو از دست میده

بزرگترین مشکل نویسندگان چی هست؟

بزرگترین مشکل در پیدا کردن ناشران منصف جهت چاپ کتاب و پرداخت حق تالیف هست و بعد در بخش توزیع و فروش کتاب هست. تبلیغات و بازاریابی برای توزیع کتاب در سطح کشور معرفی آثار به مخاطبین.
بعضی مشکلات با توجه به شرایط موجود بنظر می رسه که غیر قابل حل باشه.
باند بازی و مافیا متاسفانه در همه جا ریشه کرده. فقط میشه با تلاش و پیگیری تا حدودی دنبال راههای جدید بگردیم تا شرایط بهتری برای چاپ و توزیع کتاب پیدا کنیم اما این به این معنا نیست که به طور کامل بتونیم بر مشکلات پیش روی حوزه نشر غلبه کنیم. تریبون و بودجه های فرهنگی برای قشر خاصی از نویسندگان هزینه میشه. اصلا وقتی سیاست وارد هنر بشه و هنر سفارش سیاست حاکم بر جامعه باشه اتفاقات خوبی برای فرهنگ و ادب اون جامعه نمی افته.

در بخش نویسندگی کپی برداری میشه؟

کپی برداری در حوزه شعر خیلی زیاد اتفاق می افته اما در بخش داستان و رمان بندرت. اما دیده شده کتابهایی که مجوز چاپ اونها تمدید نشده یا به نوعی ممنوع هستند توسط افراد سود جو به صورت زیر زمینی و غیرقانونی چاپ میشه و بدون اطلاع نویسنده توسط دستفروش های انقلاب فروخته میشه.

چه توصیه ای به بانوان کشورمون دارید؟

با اینکه بانوان نبض تپنده ی هر جامعه هستند اما متاسفانه به دلیل تفکر مردسالارانه حاکم بر بسیاری از جوامع ، بانوان مجبور هستند برای تثبیت جایگاه خودشون تلاش زیادی داشته باشند.
به قول معروف حق دادنی نیست بلکه گرفتنی ست. خانم ها باید با ورود به عرصه های مختلف هنری، فرهنگی، اجتماعی و علمی جایگاه شایسته خودشون رو به دست بیاورند و توانایی های خودشون به جامعه نشون بدند

خانم نازیلا نوبهاری رو چطور شناختید؟

آدمی که در مواقع سخت با صبر و توکل از موانع عبور کرده و با پشتکار و همت در هر راهی که قدم گذاشته تا رسیدن به نتیجه مطلوب دست از تلاش بر نداشته.
آدمی که همیشه بجز خودش خیر و صلاح دیگران رو در نظر داشته و سعی کرده بهترین خودش باشه.

تعریفتون از کلمات زیر میفرمایید!؟

زن

لطیف ، سر سخت و پیچیده. شاهکار خلقت.

زندگی

رنج مقدس.
هدیه ای بی تکرار که باید از هر لحظه اون لذت برد.

عشق

عشق جوهره هستی ست.
جهان بر پله ی عشق و پله ی عقل بنا شده.
بی عشق هیچ چیز کامل نیست.

موفقیت

کمال مطلوب

 خوشبختی

شادی درونی.
حسی آمیخته با آسودگی و عدم کُنش که در درون هر کسی باید اتفاق بیفته .

حرف آخر….

قدر لحظه ها رو بدونیم و برای کسب آگاهی بیشتر بخوانیم، بیشتر بدانیم و بهتر عمل کنیم.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.