بانو مریم قپاندار، به دلیل علاقه زیادی که به کارهای هنری و صنایع دستی داشتند،در سن ۱۵ سالگی فعالیتشان را با آموزش کلاسهای هنری از جمله نماسنگ، گلهای رویایی، گلهای خمیری، گلهای آپارتمانی، گلهای شیشه ای، کریستالی و بلوری آغاز کردند. ایشان آموزشگاه صنایع دستی و هنر را با مدیریت و مربیگری خودشان تاسیس کرده اند. در کنار کار آموزشگاه مجوز کارگاهی فیروزه کوبی هم دریافت کرده اند و به تولید ظروف و زیورآلات فیروزه کوبی هم مشغول میباشند.

خانم قپاندار برای شروع لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

مریم قپاندار هستم. از ۱۵ سالگی به دلیل علاقه زیادی که به کارهای هنری و صنایع دستی داشتم و تزئیناتی که برای منزل انجام داده بودم، همه دوستان و آشنایان از من خواستند که آموزش هنر را شروع کنم. اولین بار در سن ۱۵ سالگی فعالیت خودم را با آموزش کلاسهای هنری از جمله نماسنگ، گلهای رویایی، گلهای خمیری، گلهای آپارتمانی، گلهای شیشه ای، کریستالی، بلوری آغاز کردم. به دلیل استقبال  هنر جویانم برآن شدم تا آموزشگاه صنایع دستی و هنر تاسیس کنم و در سال ۸۴ آموزشگاه یاس زرد با مدیریت و مربیگری خودم را تاسیس کردم. و در آن مدت تصمیم گرفتم تا آموزش‌های تکمیلی از جمله منبت کاری، قلمزنی ریزه قلم، مشبک کاری، جُنده کاری، فیروزه کوبی، ساخت زیورآلات، بدلیجات، ملیله سازی، سرمه دوزی، خیاطی، شیرینی پزی، آشپزی، نقاشی روی پارچه، چهل تکه دوزی نقوش هندسی، چرم دوزی، گبه، گلیم، اره کاری فلز، تزیینات لباس، طلا کوب روی ظروف شیشه ای، عروسک دوزی پولیشی، کاکتوسهای خمیری و….را هم آموزش ببینم و با ادغام انواع هنرها هنرجویان خود را راضی نگه دارم. در کنار کار آموزشگاه مجوز کارگاهی فیروزه کوبی هم دریافت کرده ام و به تولید ظروف و زیورآلات فیروزه کوبی هم مشغول میباشم.

چرا انجام کارهای هنری را برای فعالیت انتخاب کردید ؟

دلیل اینکه من هنر را انتخاب کردم، این هست که فوق‌ العاده به من آرامش میدهد و در بدترین شرایط زندگی توانستم آرامش خودم را با انجام هنرهای دستی حفظ کنم و بهترین تصمیم‌های زندگی ام را بگیرم. در سال ۹۱ تصمیم به ادامه تحصیل در رشته صنایع دستی گرفتم و با گرایش فلز تحصیلاتم را تا مقطع لیسانس ادامه دادم و برای پایان نامه خود یک سبک جدیدی از گلهای ملیله ابداع کرده و درصدد آن هستم که پایان نامه خود را به امید خدا به چاپ برسانم.

اولین کاری که ساختید در خاطرتان هست ؟

اولین کاری که ساختم، لباسی که برای عروسی خواهرم، مادرم دوخته بود را مروارید دوزی کردم و فوق العاده تحسین همه اقوام را برانگیختم و خیلی مورد تشویق همه دوستان قرار گرفتم.

از نظر شما برای انجام کارهای هنری چه توانایی هایی لازم است؟

برای انجام کارهای هنری، علاقه و دقت نظر خیلی مهم است و کسانی که می‌توانند تمرکز بالایی داشته باشند، کار را عالی انجام می دهند که البته با تمرین هم می‌توان این تمرکز را به دست آورد.

خودتان را خلاق میدانید و از خلاقیت خودتان در حرفه تان استفاده میکنید ؟ ایده های کاریتان را از کجا بدست می آورید ؟

بله من خودم را نسبتا خلاق میدانم و سعی میکنم با انواع هنرهایی که بلد هستم و ادغام آنها، سبک های جدیدی را تولید کنم. بیشتر ایده های کاریم را با الهام از طبیعت و رنگ بندی هایی که خدای بزرگ در طراحی و خلق این جهان به کار برده استفاده میکنم و با تمرکز روی طبیعت، بسیار به بزرگی و قدرت خداوند پی میبرم و هر روز خودم را در برابر عظمت خداوند حقیرتر می یابم.

تجارب یادگیری زندگیتان تا به الآن چه مواردی ست ؟

از تجاربم میتوانم به شرکت در، نمایشگاه بین‌المللی قرآن ، نمایشگاه بین المللی توانمندی های دانشگاه فرهنگ و هنر تهران، نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی چهلستون، المپیاد ملی مهارت سال ۸۱ و کسب رتبه سوم در استان اصفهان، شرکت در رویداد ایده تاب دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان و عضو دوره نخبگان فرهنگ و هنر و شرکت در انواع نمایشگاه‌های تولیدات دانشگاه اشاره کنم. و همچنین برگزاری چندین نمایشگاه اختصاصی و شخصی از آثار خودم را در رزومه کاری خود دارم.

چه چیزی برایتان الهام بخش و انگیزه بخش است؟

لذت بردن از کارهای هنری، مخصوصا کارهای کاربردی، از جمله خیاطی و روکش انواع کفشهای قدیمی، دوخت پرده، رومیزی، روکش مبل و روکش صندلی برایم بسیار لذت بخش است.

برای سرگرمی خودتان چه کارهایی انجام میدهید؟

غیر از هنر، سرگرمی من کتاب خواندن هست، مخصوصا کتاب‌های روان شناسی را بیشتر مطالعه میکنم. وچنانچه در روزهای شلوغ کاری، فرصتی برای مطالعه پیدا نکنم، ترجیح می‌دهم به کتاب‌های صوتی حین کار گوش بدهم.

آینده را چگونه ارزیابی میکنید و خودتان را در چه جایگاهی میبینید؟

به تشویق و درخواست هنرجویان و مشتری های عزیزم در حال تاسیس یک مزون لباس هستم که برای بهمن ماه قابل ارائه خواهد بود. و در آینده تصمیم دارم که درجه هنری یک یا دو در زمینه هنر فیروزه کوبی و هنر جدیدی که ابداع کرده ام دریافت کنم.

خودتان را چطور شناخته اید ؟

خودم را روز به روز حقیرتر در برابر قدرت خداوند میبینم. بابت این همه استعدادی که خداوند در وجودم نهاده، خدا را شکر میکنم، چون نیمی از هنرهایی که بلد هستم را از طبیعت الهام گرفته ام و آموزشی ندیده ام.

چه توصیه ای برای بانوان ایرانی دارید ؟

کاری که یک بانوی ایرانی میتواند انجام بدهد، آموزش یک هنر کاربردی هست که هم نیازهای خودش و خانواده اش را مرتفع کند و هم در صورت نیاز بتواند از آن کسب درآمد کند. حتما یک مهارتی را که به آن علاقه دارند، آموزش ببینند و سلامت روحی خودشان را ارتقا دهند.

تعریفتان از این کلمات:

زن:

آفریده خداوند برای ارامش

زندگی:

بدون هنر و موسیقی، بی معنا

عشق:

نیاز یک زن به هر چیزی

موفقیت:

شناخت خدا، شناخت خود

خوشبختی:

داشتن سلامتی و استفاده بهینه از وقت و نعمتهایی که خداوند به ما داده است

سخن اخر:

به امید موفقیت همه بانوان گل ایران زمینم.

 

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای هنرمند و موفقی همچون شما به خود افتخار می کند و برایتان آرزوی موفقیت های بیشتری را دارد.