4.78/5 (46)

خانم محمدی عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی”  بفرمایید.

محترم محمدی هستم و متولد زنجان. معلم پایه اول ابتدایی هستم و در دو شیفت مدرسه فعالیت دارم  و  نهضت سواد آموزی به صورت آنلان آموزش میدم. در کنار معلمی، فرش بافی، گلیم بافی، پته دوزی، سرمه دوزی و آرایشگری هم انجام میدم. از سوم راهنمایی علاقه زیادی به فرش بافی داشتم و تونستم بخاطر علاقه ای که به فرش بافی داشتم فرش بافی رو یاد بگیرم و شروع به کار کنم. اوایل تابلوفرش ابریشم می بافتم و الان کدبافی میکنم.

در مسیر فعالیتیتون همراهی داشتید و کسی بود که حمایتتون کنه؟

اوایل خانواده ام دوست نداشتن که این کار رو انجام بدم ولی من با پشتکاری که داشتم، تونستم ادامه بدم. بعد از ازدواج، همسرم هم تمایلی به این کار نداشتن ولی بخاطر علاقه و پافشاری من همیشه کنارم بودن و در حال حاضر همه کار ها رو باهم انجام میدیم و مشوقم در این راه شدن.

 

از کی هنر فرش بافی رو شروع کردید و تونستید این کار رو ادامه بدید؟

من۳۰ سال هست که فرش بافی میکنم. فرش بافی رو از طریق یکی از دوستانم یادگرفتم و هر بار که فرش بافی میکردم علاقه من به این کار زیاد تر از قبل میشد. و این کار باعث شده بود که به آرامش برسم و بتونم به خودم اینو تلقین کنم و وقتی کنار کسی هستم اطرافیان رو با انرژی به وجد بیارم.

 

چطور شد که معلمی روبه عنوان شغل انتخاب کردید؟

من علاقه زیادی به بچه ها داشتم و دارم و این علاقه باعث شد که من درسم رو ادامه بدم و الان معلم اول دبستان هستم و وقتی که تدریس میکنم و بچه ها شروع به خواندن و نوشتن میکنن و وقتی که نتیجه کارهامو میبینم لذت میبرم و هیچ وقت خسته نمیشم و حس خیلی خوبی بهم میده.

 

معلم  ها چه تاثیری در روحیه و یادگیری بچها دارند؟

یک معلم  تاثیر بسیار زیادی در روحیه دانش آموزان داره. خود من همیشه وقتی میخوام وارد کلاس بشم، ناراحتی و مشکلاتم  رو در اون ساعت که پیش دانش آموزام هستم فراموش میکنم و سعی میکنم همیشه با حالت شاد و خندان وارد کلاس بشم، دانش آموزهای ابتدایی خیلی باهوش هستن و کوچکترین حرکات معلم رو زیر نظر دارن و روشون تاثیر میزاره و به خاطر همین من با انرژی بیشتری وارد کلاس میشم که دانش آموزان هم با انرژی بالاتری درس بخونن البته یه وقت هایی  جدی میشم. چون یک معلم باید مدیریت کلاس در دست خودش باشه تا بتونه کلاس رو کنترل کنه در غیر این صورت دچار مشکل خواهد شد.

 

شما چه آموزش هایی رو تو این سن لازم میدونید و به دانش آموز های اول ابتدایی یاد میدید؟

بچه های اول ابتدایی، ابتدای کار هستند و باید همه چیز ها رو یاد بگیرن چون شخصیت و استعداد های درونیشون از این مرحله به بعد شکل میگیره و ما یک ماه اول رو درباره آداب نشستن، برخاستن. صحبت کردن آموزش میدیم.

 

با فرش بافی تونستین کسب درآمدی هم واسه خودتون داشته باشید؟

بله.اوایل ازدواج با همسرم که دانشجو بودن از صفر شروع کردیم و با فرش بافی تونستیم به همه خاسته ها و آرزوهامون که جنبه مادی داشتن به مرحله از زندگیمون برسیم.

 

اوایل واستون سخت نبود که حاصل دست رنج خودتون رو به کسی دیگه ای بفروشید؟

نه،  چون بخاطر رسیدن به چیز دیگه ای اینکار رو انجام میدادیم و لذت رسیدن به آرزوهامون خیلی بیشتر بود. ولی وقتی به جایی رسیدیم که دیگه دوست داشتم کارهامو برای خودم نگه دارم دیگه به عنوان کسب درآمد نبود و نزدیک به ۵ سالی هست که همه دست رنج خودم رو به عنوان تابلو تو خونه خودم میبینم و لذت میبرم.

 

دوست دارید از طریق هنرتون به چه موقعیتی برسید؟

همیشه دوست داشتم برای خودم یک کارگاهی داشته باشم که بتونم فعالیت کنم و به افرادی که فرش بافی رو دوست دارن آموزش بدم  و همچنین کارآفرینی میشد و درآمد خیلی خوبی هم داشت ولی چون شاغل هستم و دو شیفت کار میکنم هیچوقت فرصت همچین کاری رو نداشتم.

 

تاحالا به چند نفر تونستید هنرتون رو آموزش بدید؟

در عرض ۵ سال تونستم با  رضایت قلبی خودم به ۳۰ الی ۴۰  نفر به صورت رایگان  فرش بافی رو آموزش بدم،  تا بتونن برای خودشون تابلو فرشی داشته باشن  و یا بتونن برای خودشون  کسب درآمدی داشته باشن.

 

هنرتون مطمئنا نیاز به خلاقیت و ابتکار داره این خلاقیت و ابتکار کاریتون رو از چه طریقی بدست میارید؟

ابتکار و خلاقیت در نقش و نگار های فرش  برعهده همسرم هست، خیلی از اوقات این ابتکارات به ذهنشون میرسه و من پیاده میکنم و به اتمام می رسونم و باهم نقش زیبایی رو خلق میکنیم.

 

هدفی برای آیندتون دارید؟

دوست دارم در کنار همه مشغله ها، فرش بافی رو ادامه بدم چون خیلی برام با ارزش هست.

 

به نظر شما آینده فرش بافی در ایران چطور هست؟

آینده فرش بافی در ایران خوبه در صورتی که بتونی سرمایه اولیه ای داشته باشی و برای خودت کار کنی. بعضی از خانواده ها هستن که برای این که کار فرش بافی انجام بدن یک قرار داد چهل ماهه میبندند و  در ازای کاری که انجام میدن چهل میلیون دریافت میکنن، در حالیکه ارزش فرش بافته شده حدود صد و بیست میلیون  هست و مجبور هستن به همین پول قانع باشن، چون که سرمایه ای ندارن که برای خودشون کاری کنند و اگر سرمایه اولیه ای داشته باشن و کسب و کاری برای خودشون ایجاد کنن دو برابر همون پول رو میتونن بدست بیارن.

 

صحبتی با خانم ها دارید؟

حتما یک هنر رو انتخاب کنند و یادبگیرن و به عنوان کسب درآمد برای خودشون انتخاب کنند و پیشرفت کنند و پشتکار قوی داشته باشند و زمانی رو اختصاص بدن برای کارشون حتی شده دو ساعت به صورت اجباری و اون کار رو انجام بدن.

 

خاطره ای از فعالیت هاتون دارید (هنری یا تدریس)؟

تمامی لحظه هایی که کنار بچها هستم واسه من خاطره هست. یادمه یبار حرف “سین” رو به بچها یاد میدادم که از یکی بچها پرسیدم و در جواب گفت “ش”. گفتم پس نقطه هاش کو؟گفت خانوم گم شده 🙂

 

خانم محترم محمدی رو چطور شناختید؟

خیلی با اراده. با گذشت. فوق العاده صبور و با حوصله.
پشتکار خیلی قوی دارم و هرکاری بخام انجام میدم.

تعریفتون از کلمات زیر چی هست؟

زن :

روح خونه

زندگی :

دوست دارم هیچوقت تموم نشه..

عشق :

پدر مادر. همسرم و فرزندانم

موفقیت :

تلاش برای هر چیزی

خوشبختی :

بودن کنار همسرم

 

و حرف آخر..

همیشه مدیون همسرم هستم چون اگر هم مسیر و هم قدمم نبود هیچوقت نمیتونستم به این موفقیت ها برسم.

و برای بانوان عزیز میگم که همیشه برای آرامش درونی خودشون وقتی رو برای خودشون و هنر بزارن. آرامشی که هنر به آدم میده فوق العاده ارزشمند هست.

 

ممنونم ازتون از صحبت هاتون لذت بردیم. شادیتون روز افزون

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.