4.85/5 (214)

خانم اسدزاده عزیز لطفا یک بیوگرافی مختصری از خودتون برای”رسانه اجتماعی بانوان طلایی” بفرمایید؟

فریبا اسدزاده هستم. متولد ۱۳۶۲. از ۱۴سالگی بود که شروع به ورزش کردن، کردم. اوایل در رشته والیبال فعالیت داشتم اما بعد از والیبال به رشته هندبال رفتم. تو هندبال هم زود پیشرفت کردم. اما یکی از ورزش های مورد علاقه من فوتسال بود؛ حتی توپ هندبال رو هم روپای و هد میزدم که مربی ام بهم گفت  که به فوتسال برم.  اما نزدیکی های ما فوتسال نبود و من هم زیاد پیگیر نبودم. در ۱۷سالگی فوتسال رو شروع کردم و رفتم شهرک ولیعصر باشگاه قائم زیر نظر مربی با اخلاق و کار کشته ” سرکار خانم سحر حدیقه سرشت ” که یکی از بهترین مربیان تهران بودن آموزش دیدم. به مرور زمان الگوی اخلاقی و ورزشی من شدن.
در رشته فوتسال  مدرک مربیگری c آسیا رو دارم.
۱۸سال سابقه بازی و مربیگری دارم. الان نزدیک ۱۴ سال مربیگری یکنم. مربی سالن سعادت ناحیه یک شهر ری هستم.

 

الان هم درمسابقات شرکت میکنید؟

من در سالن خودم به صورت تفریحی بازی میکنم، و چون آسیب دیدم و گردنم عمل کردم دیگه بازی حرفه ای کنار گذاشتم، ولی مربی تیم مطهری هستم.
اما مسابقات تیمم بعد تابستون شروع میشه. الان در حال آماده سازی تیم هستیم. ولی در کل بخاطر هزینه و اسپانسر نمیتونیم تیم داری کنیم.

 

در مسابقات ورزشی هم شرکت کردید؟

بله آموزش و پرورش منطقه نوزده. که چند سال مدعی قهرمان بود. دو سال با تیم جوانان تهران، که زیر نظر هئیت فوتبال به ساری اعزام شدیم، قهرمان کشور شدیم و سال ۹۵ گرگان رفتیم که اونجا هم قهرمان شدیم. تو مسابقات المپیاد شهرداری تهران، سه  قهرمانی بزرگسالان و یک نائب قهرمانی و پارسال هم تیم جوانانم قهرمان شدن. دو سال به لیگ برتر تهران، بازیکنان جوان تیم را دادیم، که چهارم شدیم، و همین امسال یک مقام سومی تو مقطع ابتدایی آوردیم.
ثمره کارم، دو تا بازیکن ملی جوانان که یکی بخاطر اینکه سنش بزرگ بود موفق نشد که بره ولی پارسال رفت تو سوپر لیگ برتر ایران بازی کرد. فاطمه دمیرچی که بخاطر سنش نشد ادامه بده ولی مبینا نعمائی هنوز در تیم ملی هست. این بازیکن از ۶ سالگی پیشم هست. الان  ۱۸ سالشون هست.

چطور شد که به عنوان یک مربی شروع به فعالیت کردید؟

یکی از دوستانم در بهاران مربی فوتسال بودن. من اون سال کلاس مربیگری شرکت کرده بودم و کارت مربیگری نداشتم. ایشون دانشجو بودن و تایم کلاسشون با تایم باشگاه تداخل داشت. بهم پیشنهاد دادن که به جای ایشون کار کنم و منم قبول کردم، نزدیک ۲ سال کار کردم، و اینطور شد که من کار مربیگری رو شروع کردم.

 

برای انتخاب یک بازیکن چه فاکتورهایی رو در نظر می گیرید؟

اول استیل بازیکن و بعد علاقه ی بازیکن. اخلاق ورزشی داشته باشه. باهوش باشه. سرعت خوبی داشته باشه با فکر و اصول بازی کنه. چهارچوب های ورزش و فوتسال رو رعایت کنه، و هیچ وقت گذشته ای که داشته رو فراموش نکنه و یادش باشه که از کجا شروع کرده، چون با این فکر همیشه حرفه ای هست.

 

بیشتر چه رده ی سنی رو برای تیمتون جذب میکنید؟

بیشتر نونهالان. پایه کار میکنم و الان در سه رده سنی شاگرد دارم: نونهالان، جوانان، بزرگسالان

 

نظرتون درمورد سطح کیفی فستیوال زیر سیزده سال سال چی هست؟ 

خوبه. ولی به نظر من اگه همین فستیوال و فوتسالش کنن خیلی بهتر تا فوتبال، چون تو فوتبال آسیب دیدگی زیاده و بدن دختر بچه ها ضعیف هست.

 

عمده ترین موانع پیشرفت فوتسال بانوان چی هست؟

حمایت نکردن.

بها ندادن. اسپانسر نداشتن. تو ورزش بانوان مشکلات زیادی  هست که هیچی وقت حل نمیشه، چون به ورزش بانوان اهمیت نمیدن. اگه فقط یه کم حمایت بشیم میتونیم بهترین نتایج رو بگیریم.
همین الان تیم ملی جوانان بیشتر از یک سال مرتب تمرین کردن که اگر تیم ملی بزرگسالان بره فینال برای المپیک به آرژانتین اعزام میشن ولی متاسفانه فدراسیون میخواد تیم ملی جوانان پسران رو بفرسته.

با سختی هایی که داشتید  و مشکلات مالی که دارید، باز هم مشتاق هستید که ورزش  و فوتسال رو ادامه بدید؟

بله. چون عاشق فوتسالم، چون برای دل خودمون کار میکنیم.  با حقوقی که داده میشه هزینه رفت و آمدمون نمیشه اما علاقه و عاشق که دارم هر چیزی که میدونم به بقیه هم یاد میدم.

 

تا چه حد فوتسال به زندگی افراد نزدیک هست؟

به شخصه که تمام زندگیم رو به فوتسال قرار دادم. برای افراد دیگه مونده که چقدر به فوتسال علاقمند هستند. من حتی بعد عمل گردنم باز هم بازی کردم.چون عاشق فوتسال بودم.
من برای شاگردام فقط مربی نبودم، مثل خواهر و مادر کنارشون بودم.
خداروشکر اخلاقی که دارم اگه برد باشه با همه شادیم رو تقسیم میکنم،و اگر ببازیم اول ایراد کار خودم رو و بعد بازیکنان رو تو سالن میگم و آخرش هم یه چند روز بهش فکر میکنم  که ایراد کجا بود تا درستش کنم.

 

یک خاطره ای از زمینه فعالیتیتون دارید که برای مخاطبان ما بیان کنید؟

به مسابقات جوانان کشوری در ساری رفتیم که اولین بازی با تیم اصفهان داشتیم. بچه ها اعتماد بنفس بالایی داشتن و میگفتن چیزی نیستن و میبریم.
تیم اصفهان خیلی خوب بود و وقتی بازی شروع شد به سرپرستم گفتم تیمشون خیلی خوبه، ولی بچه ها غرور داشتن که میبرن که آخر تهران ۳-۱به اصفهان باخت. باورتون نمیشه من تا شب با هیچ کس حرف نزدم که چرا اینجوری باختیم. همه ی بازی و تو ذهنم مرور کردم و بعد کل بچه ها رو جمع کردم و جلسه گذاشتیم و قرار شد تا روز آخر مسابقات هیچ تیمی رو دست کم نگیریم که خداروشکر و به لطف خدا تیممون قهرمان کشور شد.

 

به عنوان یک مربی چه کارهایی انجام میدهید که تیمتون و بازیکنانتون بیشتر مشتاق تمرین بشن وبه این سطح موفقیت برسن؟

باهاشون دوست میشم سعی میکنم رفیق شون باشم و بعد تمرینات متنوع و بعد هم مسابقه میبرم و پا به پاشون تو تمرین شرکت میکنم و باهاشون بازی میکنم، بخصوص بچه های نونهالان که خیلی دوسم دارن.

 

 

آینده ورزشیتون رو چطور میبینید؟

سعی میکنم بازیکن بسازم و تو ذهن همه خوب بمونم و به خوبی ازم یاد کنند.

اگه خدا بخواد و کارت مربیگری c  آسیا به دستم برسه حتما به کمک خانم ابوالفتحی مدرسه فوتبال میزنم.

 

صحبتی با خانوم های کشورمون دارید؟

ورزش رو فراموش نکند ولی تفریحی و اجازه بدن بچه هاشون هر رشته ای که دوست دارن شرکت کنند و مانع پیشرفتشون نشن .

 

خودتون رو چطور شناختید؟

صبور بودن با غیرت بازی میکردم دقت تو کارم و مهربان.

 

تعریفتون از کلمات زیر بفرمایید؟

زن:

صبور، قوی، اگر مردی در زندگی موفق هست، حتما یک زن خوب همراهش هست. اگر فرزندی موفق هست قطعا، نقش یک زن تو موفقیتش هستش(مادر)

زندگی:

فوتسال.

عشق:

به خدا.

موفقیت:

پیشرفت بچه ها و رسیدن به تیم ملی.

خوشبختی:

یه دوست خوب کنارت باشه تا کمکت کنه  موفق بشی مثل(خانم ابوالفتحی).

حرف آخر…

جا داره از همینجا از خانواده ام که پشتم بودن و همیشه حمایتم کردن تشکر کنم. و همچنین  از دوست خوبم و مدیر مجموعه مطهری خانم ابوالفتحی که همیشه مثل کوه کنار بود و خیلی کمکم کرد تا هم خودم هم بچه هام تو آرامش باشن و همچنین از آقای الهاکی رئیس تربیت بدنی آموزش و پرورش منطقه نوزده تشکر کنم که در پیشرفت و تیم داری کمک بزرگی به من کردن.

 

ممنونم ازتون امیدواریم در بانوی طلایی شاهد موفقیت های روز افرزون شما باشیم.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.