4.85/5 (34)

خانم انصافی عزیز لطفا یک بیو گرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوان طلایی “بفرمایید.

فرشته انصافی هستم، دارای مدرک مهندسی کامپیوتر. تو زمینه معرق موزاییک کاشی فعالیت دارم. تو زمینه فتوشاپ و تیکه دوزی و نقاشی روی پارچه ام سر رشته دارم.و مدتی هم هست که نویسندگی رو شروع کردم.

فعالیتتون در حرفه هنریتون رو از کی و چطور شروع کردید؟

سایت های هنری رو نگاه میکردم که با حرفه ی معرق کاشی آشنا شدم، و در کلاس های فنی حرفه ای شرکت کردم و آموزش دیدم. یک سالی هست که هنر معرق موزاییک رو آموزش دیدم، تو زمینه کاشی پیشرفت خیلی خوبی داشتم. بیشتر از همه هنرهام به  این حرفه وقت گذاشتم. علاقه زیادی به هنر دارم، دوست دارم که یک هنرمند باشم و تو همه این زمینه هایی که گفتم مدرک گرفتم. با کمک خدا و تلاشم به اون جایگاهی که میخواستم رسیدم، و اگر به گذشته ام برگردم باز هم همین مسیر رو انتخاب و ادامه میدم.

یک توضیح کوتاهی درباره هنر موزاییک و کاشی میفرمایید.

برای کار از انبر برای شکستن کاشی معمولی یا مینیاتوری استفاده میکنم. میتونیم روی شیشه و آینه و سفال یا MDF و حتی نمای بیرونی استفاده کنیم. یا طرح رو خودمون میکشیم و یا با استفاده از کاربن میتونیم طرح رو انتقال بدیم. اگر کارمون منظم باشه باید کاشی ها رو یک اندازه و دقیق بشکنیم و اگر کاری که مد نظرمون هست نیاز به نظم خاصی نداشته باشه تو هر شکلی ک بخواییم میتونیم بشکنیم. برای مونتاژ کاشی از چسب و انبر کوچیک استفاده میکنیم. اگر سطحی که مد نظرمون هست، در معرض آب و رطوبت باشه از چسب کاشی استفاده میکنیم و اگه شرایط غیر این باشه از چسب چوب استفاده میکنیم. تو کارهایی که از چسب کاشی استفاده کردیم بعد از مونتاژ کاشی روی کار از دوغاب استفاده می کنیم که ترکیب سیمان سفید یا سیاه به همراه پودر خاک سنگ هست استفاده میکنیم. اینکه برای کارهایی که با چسب چوب کار کردیم بخواییم از دوغاب استفاده کنیم (کاملا بستگی به سلیقه داره.)

برای برش منظم کاشی ها ازچه ابزارهای دیگری استفاده می کنید؟

خیلی ها از دستگاهای برقی مثل فرز و الماس و چیزای دیگه استفاده میکنند که خیلی راحت هست. ولی من از گاز انبر استفاده میکنم. که سختی و زور مچ دست و دقت زیاد میخواد.

 

استفاده از این دستگاه با توان و زور بالا برای یک خانم سخت نیست؟

هر کاری سختی های خودش رو داره. اوایل خیلی برام سخت بود و فکر میکردم نمیتونم و خیلی دستام و بریدم اما در حال حاضر مهارت لازم رو پیدا کردم.


خاطره ای از اولین کارتون دارید؟

روز اول که انبر گرفتم دستم زورم نرسید. اومدم خونه و خیلی ناراحت بودم، به مامانم گفتم که من زورم نمیرسه نمیتونم کاشیهارو بشکنم. مامان بهم امید داد و گفت تو میتونی تلاش کن. چند روز پشت سرهم نهایت تلاشمو کردم.روزای اول سه سری دستمو بریدم. خیلی نا امید شدم دو سه روز کلاس نرفتم. ولی بعدش به خودم امید دادم که من میتونم. به مامانم گفتم تا الان که هر کاری خواستم انجام دادم، پس الانم باید بتونم. کمتر از یک هفته خیلی پیشرفت کردم طوری که استادم به بقیه کارآموزها گفت ایشون جایگزین من هستند هر سوالی داشتید بپرسید، و الانم که دیگه کلاسم تموم شده اشکالات و سوالاهای دوستام رو برطرف میکنم.

کدوم یکی از هنرهاتون رو به عنوان کسب و کار انتخاب کردید؟

هنر کاشی و مزایک رو به عنوان  کسب و کار در نظر داشتم ولی چون حمایتی پشتش نیست فعلا میشه گفت برای دل خودم کار میکنم، همچنین  تیکه دوزی رو تفریحی انجام میدم. ولی نقاشی روی پارچه رو برای کار انتخاب کرده بودم ولی متاسفانه اونم بی ثمر شد. خیلی جاها رفتم یا فعلا نیرو برنمیدارن، و یا اینکه آدم خودش باید یه کاری شروع کنه که نیاز به سرمایه اولیه داره.

هم اکنون در چه زمینه ای فعالیت دارید؟

الان تو زمینه معرق کاشی کار میکنم.یه تابلویی رو شروع کردم ک سه ماه زمان برده و الان تقریبا نیمه کارس.

 

با وجود سختی ها و همون طور که گفتید حمایتی هم از هنرتون نمیشه، ناامید و یا پشیمون نشدید؟

نه اصلا، من از کارم لذت میبرم. واقعا برای اطرافیانم جای سوال هست ک من چطوری میتونم اینطوری با عشق کار کنم و حتی متوجه گذر زمان نشم وقتی دارم کار میکنم. فقط باعشق و علاقه میشه به این مرتبه رسید. طوری غرق کارم میشم ک حتی گرسنگی رو متوجه نمیشم. اصلا گذر زمان و متوجه نمیشم.

 

منشا این عشق وعلاقه کجاست؟

وقتی که با این حرفه آشنا شدم و  وقتی استادمو و نمونه کاراهای ایشون رو دیدم. علاقه زیادی به این حرفه پیدا کردم و ایشون هم  ذوق و علاقه ی منو دیدن کمکم کردن که به اینجا رسیدم.

 

چرا در زمینه ی کامپیوتر و فتوشاپ فعالیتی انجام ندادید؟

علاقه زیادی نداشتم. ولی به فتوشاپ علاقه داشتم و فعالیتی در فتو شاپ داشتم، کارت ویزیت طراحی کردم و روتوش و ترمیم عکس و چند تا تکنیک و کاور عکس رو انجام دادم.

 

روزی چند ساعت به حرفه ی معرق کاشی زمان اختصاص میدید؟

بستگی داره، اگه بیرون از خونه کاری نداشته باشم. شاید بین هشت تا ۱۰ ساعت. بعضی روزها هم میشه گفت صبح تا شب، البته استراحت ده الی پانزده دقیقه ای هم دارم.

تاحالا پیش اومده که ازهنرهاتون کپی برداری هم بشه؟

بله متاسفانه، کار جوجه من روی تخم مرغ تو هیچ سایتی نبود نه تو شهر خودمون نه هیچ جای دیگه. ایده و طرح از خودم بود. ولی متاسفانه یک سری دوستان طرح منو کپی کردن، استادم هم بابت این موضوع ناراحت شدن. ولی به قول ایشون مسلما وقتی کارمن رو کسی دیگه کنار هم بذارن مشخص میشه از ظرافت و دقت که کدومشون کار منه هست، بعد استادم گفتن که عکس کل کارامو بفرستم و بگم کارای منه و میتونید بیایید تو گالری ببینید. عکس مهم نیس، مهم اینه که من دوباره میتونم مثل اون کارم یا شاید بهتر از اون کارم، دوباره کار کنم.

 

درک و نگاه اطرافیان نسبت به هنرتون برای شما اهمیت دارد:

بله ،خیلی برام مهم هست که وقتی کسی کارم رو میبینه از عمق درکش کنه. نه اینکه با یک نگاه سطحی ازش بگذره. یکی از کارهام یک دختر با چشمای بسته هست، با موهای رها شده توی باد، من این کارو صورتش رو سایه کاری کار کردم. لکه گذاری کردم که کار طبیعی تر و حرفه ای تر بشه، متاسفانه خیلی از آشناها اولین حرفی که با دیدنش بیان میکردند این بود که چرا کل صورتش رو تک رنگ کار نکردی. من سعیمو کردم با سایه گذاری ابرو و صورت و لبش و حتی درآوردن بینی با سایه کارم رو طبیعی تر جلوه بدم .به نظر من افرادی که سواد اطلاعاتی در هنر و دانش هنری ندارند، به یک اثر هنری به صورت سطحی نگاه میکنند. باید فقط به هدف چشم دوخت. یک تعداد افرادی بودند که با دیدن کارهام تو خونه واقعا ابراز علاقه کردند. حتی میگفتند مگه میشه با دست همچین کار سختی رو کرد. این حرفها منو تشویق می کرد که برای رسیدن به هدفم نهایت تلاشم رو بکنم و مهارتی در این هنر پیدا کردم و با کارهام نشون دادم که من میتونم.

ایده و خلاقیتی که برای هنرهاتون لازم هست رو بیشتر از چه طریقی بدست میارید؟

من برای همه هنر هام از ایده های خودم استفاده کردم و بیشتر از ذهنم  و تخیلاتم و طبیعت ایده میگیرم. ترکیب رنگ ها ایده ی در کارهام ایده های خودم بوده و حتی سرد و گرمی رو در کارهام رعایت میکنم. تا امروز سعی ام این بوده که از کار کسی تقلید نکنم. و شاید همین باعث شده که کارهای من در کلاس جزء بهترین ها باشه و در نمایشگاه شرکت داده بشه.

 

کارهاتون برای نمایشگاه هم برگزیده شد؟

بله و کاملا دور از انتظار من بود، سرکلاس بودیم که استادم اومدن و به من گفتن که دو سه روزه خودتو آماده کن. من تعجب کردم گفتم برا چی استاد؟ ایشونم گفتن هماهنگ کردم بری نمایشگاه مشاغل و صنایع دستی .هم میتونی کاراتو بذاری واسه دیده شدن و هم برای فروش.

 

استقبال چطور بود و برای کارهاتون مشتری هم داشتید؟

راستش دلم نیومد کارامو بفروشم .خیلی مشتری داشت. در واقع زحمتی که من کشیدم در برابر پول کارا خیلی زیاده. یک خانوم خیلی بهم اصرار کردن که جاشمعی بهشون بدم  و منم یک روزه دو تا جاشمعی براشون درس کردم. و دادم بهشون .

 

برای آینده هنریتون چه هدفی در نظر دارید؟

پیشرفت و شناخته شدن و انجام کارای حرفه ای تر و به احتمال زیاد تدریس کردن این حرفه.
انشاالله خیلی زود به همه چیزایی ک دوست دارم میرسم و برنامه ام اینه که به همین روال ادامه بدم و تو آموزشگاه ها تدریس کنم و کارهای بهتر و بزرگتری اجرا کنم. به نظر من اینکه یک خانومی هنرمند باشه و کل وسایل تزئینی خونه خودش رو با کمترین هزینه درست کنه، هر روز با دیدنشون لذت میبره.

 

خانم انصافی رو چطور شناختید؟

ذوق هنری بالا دارن و برای اهدافشون میجنگن و به هرچیزی ک بخوان میرسند، با تلاش و پشتکار و صبرو حوصله شون تو کارها همیشه باعث شده به موفقیت برسه.

تعریفتون از کلمات زیربفرمایین:

زن:

شاهکار خلقت.

زندگی:

هموار کردن مسیر برای رسیدن به اهداف.

عشق:

عشقی که من بهش ارزش قائلم عشق بنده به خداست که خیلی راحت میشه انس گرفت.

موفقیت:

موفقیت ی کاملا ذهنی هست و بستگی داره به اهداف و شرایط زندگی.

خوشبختی:

خوشبختی یک چیز کاملا ذهنیه و مختص هر فرد .طوری ک من نمیتونم راجب خوشبختی شما قضاوت کنم که بگم شما خوشبختید و یا بر عکس .از نظر من خوشبختی یعنی وقتی نگاه خدا پشت زندگی منه .یعنی داشتن پدرو مادر. یعنی داشتن تن سالم و دل خوش .یعنی رسیدن به اهداف .یعنی انتخابای درست توی زندگی مثل ازدواج درست.

 

چه توصیه ای به بانوان عزیز ایران دارین؟

توصیه خواهرانه ام اینه که مطمئن باشن اگه مسیر سختی رو پشت سر میذارن صد در صد راهشون رو درست انتخاب کردند و موفقیت در انتظارشون هست. هیچ وقت ناامیدی و ترس در هیچ زمینه ای به دلشون راه ندن.

 صحبتهای آخر….

تو هر زمینه ای خدارو از یاد نبرند و مطمئن باشند هیچ کس قدرتمند تر از خدا نیست ک بتونه به ما کمک کنه، و به خودم میگم کاش زودتر این حرفه رو یاد گرفته بودم.
در مرحله ی آخر، اول ازخدا و بعد از مادر مهربونم و استاد عزیزم کمال تشکر رو دارم.

 

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.