4.91/5 (34)

بانو فاطمه صادقیخانم صادقی عزیز  لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید.

فاطمه صادقی هستم متولد زنجان، کارشناس کامپیوتر. با همسرم که دانشجوی دکتری صنایع غذایی هستند، مجموعه نان و سبزی ریحان رو به وجود آوردیم.

ریحان از کی شروع به کار کرد؟

در سال نود شروع فعالیتیمون بود و با یک وام و تهیه سالاد برای رستوران شروع شد. ولی چون زنجان خیلی توریستی نیست و رستوران ها خیلی تو فروش سالاد موفق نبودند. بعد از مدت یک سال به این فکر افتادیم تا با اجاره مغازه به فروش مستقیم سبزی به مصرف کننده بپردازیم.

اوایل کاری، کار چطور پیش میرفت سختی هایی هم داشتید؟

 

در ابتدا تمام کار خرید، شستشو و خرد کردن به عهده من و همسرم بود. و ما فقط دو خانم همکار داشتیم که به صورت نیمه وقت کار میکردند، و من با داشتن دختر ۲ ساله باید از ۷ صبح تا ۱۱ شب کار میکردم.
بله اوایل کار سختی و مشکلات زیادی بود، ما از خیلی چیزها توی زندگی به خاطر هدفمون گذشتیم. حتی من دختر کوچیکم رو با خودم می آوردم. خیلی روز ها مدت طولانی کارم با آب بود.
یکسال اول حتی اجاره مغازه رو هم از جیب خودمون دادیم. خیلی افراد که از دور  نگاه میکنند فکر میکنند که کار راحتی هست ولی واقعا این طور نیست.
در ابتدا سبزیجات به صورت بسته بندی بود. با توجه به نظرات مشتریان به این نتیجه رسیدیم که مشتریان سلیقه های مختلفی دارند و به تازگی سبزیجات بیشتر علاقه مندند بنابراین تصمیم گرفتیم با ترکیب دلخواه و در حضور مشتری سبزی ها را آماده کنیم و  به مرور حتی سبزی خوردن رو هم به انتخاب خود فرد گذاشتیم که خیلی استقبال شد. بعد دیدم که خانم ها رو نحوه شسته شدن و ضدعفونی سبزی حساس هستند، بخاطر همین سبزی ها رو نشسته قرار دادیم. که با استقبال همراه شد.

مشتریانتون چطور با ریحان آشنا شدند؟

بیشتر با تبلیغات کلامی مشتری ها اضافه میشدند، البته بسیاری از مشتری های ما به صورت ثابت و از ابتدا همراه ما بودند.

بعد از اینکه کارتون رونق گرفت و بسیاری از افراد با ریحان آشنا شدند چه تغییراتی در روند کاری شما رخ داد؟

با رونق کسب و کار، من به بخش مدیریتی اومدم، همکاران سر شیفت ما، کسایی بودن که از ابتدای کار، با ما همراه بودند و کمک حال ما بودند و حالا سر شیفت شده و تنها به کار نظارت مشغول اند. میشه گفت تو این مجموعه همه پیشرفت کردند. بخش فروش هم از خانم های تحصیل کرده استفاده کرده ایم . ولی در بخش های دیگه شاید خانم ها با توانایی های کمتر هم همراه ما هستند، خانم های که شاید در بخش های دیگر قادر به فعالیت نباشند و مشکلات زیادی در زندگی داشته باشند. به این وسیله در توانمند سازی بانوان هم کمکی کرده ایم. البته از همکاران ما هستند که تنها برای پر کردن اوقات خالی خود و داشتن فعالیت و بدست آوردن سرمایه با ما همکاری میکنند.
یک سری بانوان که توانایی حضور در مجموعه رو ندارند ولی مایل به همکاری هستند به صورت غیر حضوری با تهیه یک سری مواد غذایی  در منزل با ما همکاری میکنند ، البته ما نمی تونیم بخاطر مسایل بهداشتی در بخش سبزی از این خانم ها کمک بگیریم ولی در پاک کردن کنگر، نخود و امثال این با ما همکاری میکنند.
ما تا جایی که در توانمون باشه به کارکنانمان کمک میکنیم. سعی می کنیم تا حد امکان از لحاظ بیمه و حقوق مشکلی نداشته باشند. کار ما کار در صنعت غذایی دشواری های خاص خودش رو داره. گاهی با تعزیرات و بهداشت و قیمت گذاری با مشکلاتی همراه هستیم.

 

 

 

ریحان شعبه دیگری هم داره؟

به اصرار مشتریان الان یک شعبه در شهرک زنجان  هم ایجاد کردیم. که حدودا ۱۶ نفر مشغول به کار شدند.

آیا از اقشار خاصی هم برای همکاری دعوت کرده اید؟

نحوه استخدام ما به اینصورت هست که آگهی همکاری میدیم و از اقشار مختلف مراجعه میکنند،  پس از یک مدت همکاری امتحانی چنانچه ما و خودشون راضی باشند همکاری رو ادامه میدیم.

آینده ریحان رو چطور می بینید؟

خوب . یک مجموعه  ۶۰ نفر رو مشغول بکار کرده.آرزوی ما رسوندن این عدد به ۱۰۰ و حتی بالاتر هست. دوست داریم شعبه رو بیشتر کنیم و پیشرفت داشته باشیم. شاید به امید خدا یک کارخونه صنایع غذایی ایجاد کنیم تا بشه بیشتر اشتغال زایی داشته باشیم.

صحبتی به افرادی که دوست دارند کارآفرینی انجام بدن دارید؟

به نظرم شروع هر کاری سخته و ممکنه حتی با شکست همراه بشه. ولی هر چند کوچیک، شما کار رو شروع کنید شاید در ابتدا با شکست همراه باشه. ولی با پشتکار و صداقت حتما به موفقیت میرسید.

صحبتی با خانم های کشورمون دارید؟

خیلی از زن ها فکر میکنند که باید مرد ها کار کنند و خانم ها تنها تو خونه بمونن و مسائل خونه بپردازند و بچه داری کنند. که من فکر میکنم باید یک تغییری بکنند. با همکاری زوجین میشه مشکلات اقتصادی  رو آسون تر حل کرد. کار باعث اعتماد به نفس میشه و روحیه رو بهبود میده.

خودتون رو چطور شناختید؟

من خودم رو از مرد ها جدا نمیدونم . از نظر من مرد و زن با هم برابرند هیچ وقت فکر نمی کنم کاری باشه که نتونم انجام بدم.

تعریفتون رو از کلمات زیر میفرمایید.

زن:

در یک کلمه  از خود گذشته

زندگی:

زندگی قشنگه. اون چیزی که زندگی رو شاد یا تلخ میکنه خود  انسان ها هستند. نمیشه گفت شخص خاصی یا جامعه مقصر باشه. انسان در هر شرایطی میتونه زندگیش رو خوب کنه.

موفقیت:

با پشتکار، صداقت و توکل به خدا. میشه به موفقیت دست یافت .

خوشبختی:

. داشتن حس خوب و فکر اینکه مفیدی و وقتت به بطالت گذرونده نمیشه.

 

حرف اخر:

امیدوارم همه خانم ها به اون چیزی که تو ذهنشون هست برسن و همیشه حامی هایی تو رسیدن به موفقیت هاشون داشته باشن.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.