4.92/5 (13)

خانم آل علی عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایید.

 صبا آل علی هستم، سی و چهار ساله، علایقم شامل داستان نویسی و شعر هست. در حال حاضر کارهای متفرقه ی زیادی در این زمینه انجام میدم یکی اینکه با رادیوی همدان (رادیو کافه کاست) قرارداد کاری بستم و با مجله چوبک به عنوان کارشناس ادبی داستان و مترجم و طراح و صفحه آرای مجله همکاری می کنم و امیدوارم تا چند وقت دیگه ،بتوانم کارهای مفید تری ارائه بدم.

کاری که در رادیو انجام میدهید در راستای علاقه شما هست؟

بله پادکست هایی که مینویسم و تحویل میدم همه و همه حزء علایق من هست و با عشق علاقه زیادی  اینکار رو انجام میدم.

خانم آل علی از کی شروع به نوشتن کردین؟

من از نه سالگی شروع به نوشتن کردم و تا به الان ادامه دادم. میشه گفت؛ از بچگی تا به امروز دست به قلمم و با کتاب و نوشتن انس‌ گرفته ام.

چطور علاقه مند به این حرفه شدید؟

من از ابتدای کودکی به ادبیات علاقه وافری داشتم. سال دوم دبستان شروع کردم به مطالعه . و از همون نه سالگی شروع به نوشتن داستان های کوتاه کردم و زمان زیادی رو برای نوشتن اختصاص دادم. ذهن خیالباف و مستعدی دارم و همین خلاقیت ذهنی کمک شایانی برای نوشتنم کرد، همیشه مطالعه می کنم و هیچ وقت از اون دست نمی کشم همواره جزوه برنامه هام بوده و هست. دوره دبیرستان رشته ادبیات خوندم، اما بنا به دلایلی دانشگاه معماری ادامه دادم و بعد فارغ التحصیلی باز به نوشتن ادامه دادم تا اینکه در جاهای مختلف در حوزه ی ادبیات و نویسندگی مشغول به کار شدم .در حال حاضر هم به همین منوال می گذره همیشه کل میزم پر از برگه هایی که شعر و داستان هایی با مضامین مختلف داره میشه. زمان زیادی برد تا با شبکه های اجتماعی آشنا شدم و این دنیای مجازی دریچه ای جدید برای پیشرفت من در زمینه شعر و داستان شد. در این شبکه ها عضو می شدم و پیج های ادبیات و آموزش داستان نویسی رو دنبال می کردم و بعدها در تلگرام، کانال های ادبی و شعر عضو می شدم و در گروه های ادبیات و شعر شرکت می کردم از طریق تلگرام با دوره ای که به صورت آنلاین برگزار میشد آشنا شدم و در این دوره شرکت کردم این دوره، دوره مقدماتی نویسندگی بود که من از اون طریق مدرک گرفتم. بعد از اتمام دوره مقدماتی تصمیم گرفتن که برای کسانی که استعداد بالا در زمینه ی نویسندگی دارند دوره ی پیشرفته برگزار کنند و من هم بین شرکت کنندگان این دوره بودم. و این شد که علاقه ی من به نویسندگی روز به روز بیشتر و بیشتر شد و ادامه دادم.

بیشتر داستان ها و اشعارتون برای چه رده سنی هست؟

مختص سن خاصی نیست و برای هر رده ی سنی داستان مینویسم ( برای کودک و نوجوان و بزرگسال).

در رادیو مجله هم در دو مرحله هم بزرگسال و هم کودک کار می کنم.

اولین نوشته هاتون یادتون هست؟

اولین بار که شروع به نوشتن کردم احساس غرور عجیبی داشتم، خیلی خوشحال بودم که میتونم از این طریق تو مدرسه و بین دوستانم مطرح باشم به قولی غرور جوانی.

من از همون وقت، تمام شعرهایی که می گفتم رو تو یک دفترچه می نوشتم، این دفترچه ارزش خیلی زیادی برام داره و در حقیقت جزئی از زندگیم هست.

 

 

زمانی که به دست نوشته های اولیه اتون نگاهی میاندازید چقدر تغییرات در نوشته هاتون مشاهده میکنید؟

از اون زمان تا الان تغییرات اساسی در نوشته هایم ایجاد شده، اوایل سعی می کردم از کلمه های سنگین و خاص به سبک نگارش قدیم استفاده کنم که نشون بدم که من در نوشتن مهارت خاصی دارم اما به مرور زمان دیدگاهم تغییر کرد و سعی کردم نوشته هام هدفمند باشند که بشه که روی مخاطب تاثیر مثبت بذارند و الان بیشتر دنبال مطالبیم که حرفی برای مخاطبهایم داشته باشه.

اما نوشته های دوران کودکیم، بوی آرزو هامو داره و خیلی خوشحالم که تونستم آرزوی کودکیم رو به واقعیت نزدیک و نزدیکتر کنم.

وقتی که میخواهید دست به قلم بشید داستان و یا شعری بگید چه شرایطی رو برای خودتون ایجاد میکنید؟

احساس میکنم هر نویسنده ای لازمه که در سکوت مطلق ، روی کارش تمرکز کنه و مطالبی که در ذهنش جاری میشه رو روی کاغذ پیاده کنه. من هم سعی ام بر اینه که وقتی بخوام شروع کنم دور و برم خلوت باشه تا بتونم در اون محیط ساکت متمرکز بشم و بنویسم ، به خاطر همین سعی میکنم که از نیمه شب به بعد شروع به نوشتن کنم.

خاطره ای از داستان نویسیتون دارید؟

اوایل خیلی وقت ها داستانهام رد می شد و می گفتن که بیشتر شبیه به نثر ادبیه تا داستان تا اینکه تصمیم گرفتم که تمرین زیادی در داستان نویسی داشته باشم و قواعد داستان نویسی رو یاد بگیرم . بعد از آموزش و رفع اشکالاتی که در نوشته هام داشتم، کم کم از مطالبم استقبال خوبی شد.

به نظر من هر نویسنده ای در اوایل کار نویسندگیش هست  اشکالاتی داره و بی نقص نیست و باید هر بار تلاش بیشتری کنه .البته در همه حال این یک امر طبیعی هست که هیچ نویسنده ای نمیتونه نوشته ی بی نقصی بنویسه.

نویسندگی چه اولویتی در زندگیتون داره؟

در حال حاضر اولویت اول. قبلا شاید برای سرگرمی می نوشتم ولی الان تعهدات دیگه ای دارم و باید در این زمینه تجربه زیادی کسب کنم.

چه هدفی برای آینده نویسندگیتون دارید ؟

اینکه بتونم در این زمینه پیشرفت کنم و هر چند اندک به جامعه ی ادبی کنم ،خوب مسلما مطرح شدن و چاپ آثارم و فعالیت در این عرصه بزرگترین هدف زندگیم هست.

چقدر زمان صرف شده برای رسیدن به این مهارت ؟

من از کودکی در حال نوشتن بودم و هنوز هم هستم از همون ابتدا وقتی شروع به نوشتن کردم هربار نکته های جدیدی یاد گرفتم و نوشته هام از قبل بهتر و بهتر شد. هیچ وقت نمیتونم بگم که به مهارت کاملی از نویسندگی رسیدم. من الان احساس می کنم اول راهم و هنوز باید یادبگیرم و در این راه باید فقط تلاش و کوشش مستمری داشته باشم و دیگر هیچ

چه توصیه ای به خانم هایی که علاقه ای به نویسندگی دارند، دارید؟

توصیه می کنم که اگر در هر زمینه ای اعم از نویسندگی علاقه دارند با پشتکار و علاقه ی وافر  در همون زمینه فعالیت کنند. این رو بدونن که هیچ نتیجه ای بدون سخت کوشی بدست نمیاد و هیچ راهی هموار نیست و باید صبر و حوصله زیادی داشته باشند و پشتکار فراوان تا به اون نتیجه ای که میخوان برسند.

خانم صبا آل علی رو چطور شناختید؟

با اراده و به موفقیت و آینده ی روشنش ایمان داره..

صحبت های آخر..

خوب به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است به صد دفتر نباید گفت شرح حال مشتاقی.

اینکه کسی نمیتونه برات اون سعادتی که آرزوش رو داری و بسازه جز خودت پس همیشه و در همه حال به خودت و توانایی های خودت ایمان داشته باش و هیچ وقت قدرتهای خودتو دست کم نگیر که آدم ها اون شخصی میشن که از خودشون ساختن.

موسسه و سایت هایی به کار اومدن برای شناخت هر چه بیشتر زنان توانمند و پر قدرت وطن عزیزمون ایران زمین.
بسیار خوشحالم و خدا رو شکر می کنم و امیدوارم به هدف خیری که در این زمینه دارید برسید و امید دارم که همه در دست هم برای ایرانی مقتدر ،افتخار آفرین باشیم.

از صحبت هاتون لذت بردیم انشالله در بانوی طلایی شاهد موفقیت شما باشیم

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.