4.87/5 (82)

خام قوامی عزیز لطفا یک بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان ” رسانه اجتماعی بانوان طلایی“بفرمایید.

ساناز قوامی هستم متولد تهران، رشته تحصیلیم در دانشگاه مهندسی عمران بود که سال گذشته در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.حدود ۸سال هست که به صورت حرفه ای وارد دنیای شعر و ترانه شدم ولی قبل از اون هم سابقه نوشتن داشتم.علاوه بر اون رزمی کار هم هستم،کمربند دان یک کاراته دارم

 

از کی شروع به نوشتن کردید و شعر گفتید ؟

من نوشتن رو از سن خیلی کم شروع کردم، فکر کنم حدود ۶ یا ۷ ساله بودم که شروع کردم به شعر گفتن، در اون سن سواد نوشتن نداشتم و از مادرم کمک میگرفتم و ایشون شعر هایی که من میگفتم رو در دفتری یادداشت میکردند، و الان هم اون دفتر های اون زمان رو نگه داشتم.خواهرم بزرگترم چون از نوجوانی شعر مینوشتن، از ایشون یادگرفتم و همچنین به شعر علاقه زیادی پیدا کردم، وقتی که بزرگتر شدم و وارد دنیای شعر شدم ، تا اینکه حدود سال ۹۰ بود که با خانه ترانه سرا آشنا شدم که زنده یاد افشین ید اللهی اداره میکردند. وقتی که در جلسات شرکت میکردم علاقه من به ترانه سرایی بیشتر شد.

 

شعر هاتون بیشتر در چه زمینه ای هست؟

من به حد بسیار زیادی عاشق موسیقی هستم و گوش دادن به موسیقی بهم ارامش میده..وقتی که این موسیقی ها رو از خواننده های خوب کشور گوش میدادم به این فکر افتادم که خودم ترانه نویسی رو شروع کنم تا احساسات خودم یا دیگران رو با زبان ترانه به موسیقی پیوند بزنم. بیشتر شعرام در زمینه ی عاشقانه واجتماعی هست.

آه نمیبینی تو این روزا شدم مثه دیوونه ها با گریه میگذره شبام
آه ندیدی اشکای منو ازم گرفتی قلبمو چه تلخه زندگی برام

من میرم از این شبای خیس یه جا که ردی از تو نیست از عشقو اشکو گریه ها
تو بمونو شهر بی صدا کنار اون که این روزا اومده به جام

منه دیوونه نمیتونم مثه تو به این راحتی از عشقمون جدا شم
شبیه مرگه واسم لحظه ای نباشی واست راحته که پیشه تو نباشم

بعد من یکی اومده به جام وای چه خوبه حالت این روزا
بعد تو دلم مونده و همین گریه های تلخه بی هوا

من میرم از این شبای خیس یه جا که ردی از تو نیست از عشقو اشکو گریه ها
تو بمونو شهر بی صدا کنار اون که این روزا اومده به جام

#ساناز_قوامی

 

ترانه سرایی بیشتر حس درونی هست و یا محیط هم تاثیر داره؟

وقتی که ترانه سرا از حس درونی خودش ترانه نگه، ترانه موفقی نخواهد شد. در واقع این شاعر هست که به اون شعر روح میده…ولی این به این معنا نیست که الزاما ترانه ها موضوع زندگی و عواطف خودم باشه. این میتونه از اطرافیان مسایل اجتماعی و …باشه

ترانه هاتون منتشر شده؟

بله من سال ۹۱ که اولین ترانم توسط گروه موفق اوادیس اجرا شد، بعد از اون یک مقدار کم کار شدم اما طی دو سال اخیر حدود ۱۰ترانه تا الان از بنده اجرا و منتشر شده

از جمله از ترانه هایی که منتشر شدن:

میخوامت تورو  به خوانندگی علی سفلی

یلدا با خوانندگی محسن هنرمند

شهر بی صدا با خوانندگی بهزاد پارسایی

عذاب با خوانندگی آوادیس باند

 

شهر بی صدا 

آیا نحوه ی اجرای ترانه برای شما اهمیت داره؟

بله بحث ملودی و آهنگسازی ترانه هام خیلی برای من مهم هست که خدا رو شکر تا الان با آهنگسازهای قوی و خوبی همکاری داشتم، در مورد صدا و خواننده هم حساس هستم، ولی از آنجایی که قسمتی از کار ما مارکت و بازار هست شاید نشه فعلا زیاد رو این قضیه سختگیری کنم ولی تمام تلاشم این هست که در آینده با خواننده های حرفه ای تر و بهتری هم همکاری داشته باشم.

آهنگسازی و یا ملودی که قرار هست روش ترانه بنویسم برام اهمیت داره، و بعد خواننده و نحوه اجراشون.

دوست دارید که از ترانه هاتون به خواننده های جوان که اول راه هستند، بدید که از ترانه های شما شروع به خوانندگی کنند؟

من بیشتر خواننده هایی که باهاشون همکاری کردم جوان و تازه کار هستند.من خودمم توی ترانه تازه کار بودم و الان چند وقتی هست که دارم به سمت پیشرفت میرم بنابراین معتقدم باید با خواننده های جوان هم همکاری کرد و هیچ مشکلی نداره و همه ما از صفر شروع کردیم و باید پیشرفت کنیم.

 

با چه افرادی تا الان همکاری داشتید؟

اولین گروهی که همکاری داشتم گروه اوادیس بود و قطعه ای به نام “بی بهونه” رو اجرا کردن که بعدها با این گروه موزیک “عذاب” رو ساختیم،

با این گروه  تا همین امروز هم با آهنگسازهای محترمشون آقای عدالت و آقای یمینی همکاری دارم که واقعا در حرفه خودشون مهارت بالایی دارند، خواننده ها هم آقایان هانی حاجیلو، بهزاد پارسایی، محسن هنرمند، هامون هاشمی، علی سفلی و … ترانه هایی از من رو اجرا کردن.

 

چه حسی نسبت به اجرای ترانه های خودتون دارید؟

نوشتن و خلق کردن ترانه یه حس خوب و مثبته..شعرها مثل بچه برای اون شاعر عزیزن…وقتی اون ترانه اجرا بشه مثل این میمونه نهالی که کاشتی شاخ و برگ بگیره و بسیار لذت بخشه..من هنوز هم وقتی ترانم منتشر و اجرا میشه از شنیدنش لذت میبرم.

 

در این مسیر موفقیت با مشکلات و سختی هم مواجه شدید؟

بله خب مشکل توی هر حرفه ای هست…من هم مشکلاتی داشتم..بعضی وقتها قلم شاعر بی دلیل خشک میشه و نوشتن براش سخت میشه، یا توی مسیری که هست درجا میزنه، یا از آینده نا امید میشه. تمام اینها برای من بوده. حتی گاهی پیش اومده که بعضی وقتها هنرجوهای ترانه ناخودآگاه از ترانه سراهای شاخص ایده میگیرن و کپی برداری میکنند و گاهی اوقات هم عمدا بعضیها ترانه ها رو سرقت میکنند.

برای همه این ها، بعضی وقتها گذر زمان میتونه کارگشا باشه، صحبت کردن با افرادی که بتونن  تو این زمینه راهنمایی بکنن و مهم تر از همه اینها توکل به خدا برای آینده و پیشرفت تونستم این مشکلات رو حل کنم.

به یاد ماندنی ترین شعری که گفتید به یاد دارید؟

این شعری که براتون میفرستم از زبان یک خواهر شهید نوشتم. چون پیج یک خواهر شهید رو دیدم که برای برادرش متن میذاشت و مینوشت. من این ترانه رو خیلی ساده و عامیانه نوشتم ولی خودم خیلی باهاش گریه کردم.

دورت بگرده خواهرت آرامش من
چشماتو واکن خیلی زوده واسه رفتن

چشماتو واکن خونه غم داره نباشی
چشماتو واکن جون خواهرت داداشی

بعد از تو کی حال خرابمو بفهمه؟
دلشوره ها و اضطرابمو بفهمه؟

بعد از تو خواهرت به کی دلگرم باشه
به عشق کی هر روز صبح از خواب پاشه؟

چشماتو واکن تا دلم اروم بگیره
دستات چرا خونی شده؟خواهر بمیره

پشت و پناهم تکیه گاهم عشق خواهر
یادم نمیره خنده هات روزای اخر

دق مرگ میشه بعده تو سنگ صبورت
بذار چشای من بشه راه عبورت

بذار به جای تو من این حقو بگیرم
من حاضرم صدبار جای تو بمیرم

با رفتنت چیزی از این دنیا ندیدم
جز زهر شیرینی که خواهر شهیدم!

#ساناز_قوامی

  این ترانه رو به خانواده محترم شهدا تقدیم کردم.

خیلی زیبا بود ممنونم 

حامی شما در رسیدن به این هدف چه کسانی بودند؟

مهمترین حامی من خانواده ام هستند، مخصوصا مادر عزیزم, و بعد  دوستان صمیمی ام هستند که اول از همه ترانه های منو میخونن و میشنوند و تشویقم میکنند

 

از اوایل کاریتون خاطره ای دارید؟

من واقعا جلسات خانه ترانه رو دوست دارم و تمام اون جلسات برای من خاطرست.  اولین باری که با دوستانم استاد اذر رو دیدیم، روز بسیار خوبی بود.خب ما یک گروه تلگرامی برای شعر داشتیم شعرهامون رو میخوندیم و استاد علیرضا اذر نقد می کردن ..تو یکی از این جلسات مجازی آنقدر از شعرهامون استقبال کردن، مخصوصا شعر مشترک دو تا از عزیزان، که این دو نفر رو به جلسه حضوریشون دعوت کردن و من به اتفاق دوستانم حضورا ایشون رو دیدیم و اون روز واقعا برای من خوب و جذاب بود.

احساس پشیمانی کردید؟

من رشته دانشگاهیم هیچ ربطی به هنر نداره و همیشه درگیر حساب و ریاضیات بودم اما از اینکه در کنارش ترانه و موسیقی رو انتخاب کردم واقعا خوشحالم و اصلا پشیمون نیستم و باز هم براش تلاش میکنم.

 

درباره ورزش و تکواندو برامون میگید؟

از سن ۷ سالگی شروع کردم و حالا کمربند مشکی کاراته دان یک و کمربند قرمز تکواندو رو دارم، ولی به دلیل زانو دردی که برام پیش اومد و به صلاح دید پزشک متاسفانه دیگه ادامه ندادم

در مسابقاتی هم شرکت داشتید؟

مسابقات کشوری و استانی مقام دارم. در مسابقه کشوری ۹ سالم بود که مدال برنز گرفتم و در مسابقات استانی و باشگاهی مدال های طلا، نقره و برنز دارم.

 

برای علاقه مندان به ترانه نویسی چه راهکارهایی رو پیشنهاد می کنید؟

ترانه یک استعداد ذاتی هست ولی استعدادی که باید پرورشش داد. اگر کسی واقعا علاقه مند هست حتما کتاب شعر بخونه. حتما موسیقی گوش بده و برای هدفی که داره تمرین و تلاش کنه.

 

از بین کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند کار کدام یک را بیشتر می پسندید؟

مرحوم دکتر افشین یداللهی، استاد علیرضا اذر، روزبه بمانی، مونا برزویی و اساتید دیگه.

 

چه موسیقی ای بیشتر گوش می کنید؟

سبک پاپ
و به شدت طرفدار و علاقمند به صدای آقای امیرعباس گلاب و احسان خواجه امیری هستم.
ولی خوب برای کارم همه نوع سبک و خواننده ای رو گوش میدم

 

چه توصیه ای برای بانوان ایران زمین دارید؟

خانم های ایرانی خیلی توانمند هستند ولی شاید کم پیش بیاد که دنبال استعدادهاشون برند. ولی واقعا ازشون میخوام که به دنبال علایق و توانمندی هاتون برند. واسه رسیدن به هدفشون نترسند و قوی باشند.

 

تعریفتون از کلمات زیر چیه ؟

زن:

اوج هنر و احساسات خداست.

زندگی:

یک شانس که به هرکسی فقط یکبار داده میشه پس باید ازش بهترین استفاده رو کرد

عشق:

مقدس ترین واژه ای که من معتقدم زبان خداست

موفقیت:

هیچ چیز عجیب و غریبی نیست…هر انسانی با کمی تلاش میتونه بهش برسه

خوشبختی:

یعنی رضایت قلبی هرشخص از زندگی که داره و برای هرکسی متفاوته

 

خانم ساناز قوامی رو چطور شناختید؟

ساناز قوامی بسیار مهربون، دوست داره که به دیگرون کمک کنه و پشتکار بالا

 

حرف آخر…

از مادر، پدر و خواهر عزیزم تشکر میکنم که همیشه هوای منو داشتند و دارند، دوستهای صمیمی ام  که بد و خوب من رو تحمل میکنن و تشویقم میکنن ازشون ممنونم

“یا رب نظر تو برنگردد” که هرچه داریم ازخداست و نداریم قطعا صلاح خداست. براتون آرزوی شادکامی و موفقیت دارم

ما هم برای شما ارزوی موفقیت های روز افزون داریم.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.