بانو زینب دولتی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار هستند. ایشان از سال ۱۳۹۶ وارد حوزه ی پوشاک اسلامی شده اند و کارآفرین این حوزه هستند. شروع کارشان با یک سرمایه محدود بوده است ولی اکنون بعد از گذشت دو سال برای ۴۰ نفر کارآفرینی کرده اند. ارتقای سطح دانش تولید کننده ها، یا ایجاد سکوی فروش مناسب از دغدغه های ایشان است که برای هر کدام از این اهداف برنامه های مختلفی را اجرا کرده اند، از جمله برگزاری دو نمایشگاه موفق و ورکشاپ های آموزشی.

خانم دولتی لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

زینب دولتی هستم. متاهل و دارای دو فرزند. دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار هستم، و از سال ۹۶ در حوزه ی پوشاک اسلامی شروع به فعالیت کرده ام.

چرا تصمیم گرفتید که کارآفرین شوید؟ و اختصاصا در زمینه بانوان فعالیت کنید ؟

من به واسطه ی اینکه در یک موسسه فرهنگی قرآنی، مسئول طراحی های گرافیکی و مدیریت سایت بین المللی بودم، هر ساله در نمایشگاه قرآن در غرفه ی این موسسه به عنوان مسئول پاسخگویی امور سایت حضور داشتم و چند سال این موسسه غرفه ی عفاف و حجاب هم داشت ولی واسطه بود و محصول از برند هایی که توان شرکت در نمایشگاه را نداشتند، به فروش می رساند. و من هم کنجکاو بودم که چه محصولاتی در نمایشگاه هست و چه محصولاتی نیست. با توجه به اینکه چندسال این بررسی را انجام دادم به این نتیجه رسیدم که جای برخی محصولات  واقعا خالیست. مثلا برای یک بانو که محجبه نیست اما دوست دارد که پوشش مناسبی داشته باشد واقعا چیز خاصی پیدا نمیشد. برای جبران کسری های این حوزه وارد تولیدات ویژه بانوان شدم.

 

 

 

 

عوامل موثر در شروع و کسب و کارتان چه بوده است؟

ابتدا تنوع محصولاتی که ارائه دادیم نسبت به رقیبانی که در آن زمان داشتیم بیشتر بود و از طرفی چون تولیدات با تعداد بالا بود، قیمتشان هم مناسب تر بود. و از طرفی بسته بندی هایمان برای مشتری ها جذاب بود، و این باعث شد رشد کاریمان در ابتدای کار خوب باشد و شروع عرضه ی محصولاتمان هم در نمایشگاه قرآن بود و همزمان هم یک صفحه اینستاگرامی راه اندازی کردیم و با توجه به تبلیغی که در فضای مجازی و همچنین نمایشگاه قرآن داشتیم تعداد قابل توجهی ما را به عنوان تولید کننده محصولات پوشیده شناختند.

در واقع برای اول بودن در این حوزه ورود نکردم. برای پر کردن خلاء های موجود وارد شدم  با توجه به اینکه اولویت اولم مادر موفق بودن است به دنبال اینکه یک زن موفق در تجارت باشم، نیستم بلکه میخواهم تا جایی که بشود خدمت کنم. چون به جز هدف اولم که پر کردن خلاء های حوزه ی پوشاک پوشیده ی بانوان است ، دغدغه های دیگری هم دارم. از جمله ارتقای سطح دانش تولید کننده ها ، یا ایجاد سکوی فروش مناسب. برای هر کدام از این اهداف برنامه های مختلفی را اجرا کرده ایم از جمله برگزاری دو نمایشگاه موفق و ورکشاپ های آموزشی.

شروع کارتان چگونه بوده است؟

شروع کارم با یک سرمایه ی اولیه ی محدود بود و فقط یک نوع محصول داشتیم . با ۶ میلیون تومان ، ۱۲۰۰ ست یقه حجاب و ساق دست تولید کردیم. سپس ست های روسری و ساق و دامن و کیف طراحی و تولید کردیم . بعد از آن شروع به تولید شومیز و پیراهن های پوشیده کردیم.  خط تولیدمان رشد کرد و تنوع محصولمان افزایش پیدا کرد. فعلا وارد تولید محصولات برای اجتماع نشدیم. مثلا چادر و مانتو جزو برنامه ی کاریمان نیست. اما چند طرح جذاب برای ست های خانوادگی و یا محصولات ویژه ی مادرانی که بعد از زایمان دچار مشکل افزایش وزن میشوند داریم.

آیادر مسیر کار آفرینیتان با موانعی مواجه شدید ؟ برخوردتان با موانع چگونه بود ؟

موانع زیادی سر راهمان بود. هزینه ی تبلیغات بسیار بالاست. و یا هزینه های ارائه ی یک محصول با کیفیت واقعا بالاست، مخصوصا با وجود نوسانات مربوط به مواد اولیه و غیره. برای گرفتن مجوز های ‌کاری هم بسیار سختی کشیدیم و هزینه کردیم. حمایت از کارآفرینان هم بسیارکم صورت میگیرد و از نظر رسانه ها کارآفرینی یعنی کارهای بزرگ با سرمایه های بزرگ! و افرادی مثل ما که با سرمایه ی کم توانستند طی دو سال ۴۰ نفر را مستقیم درگیر کار کنند و برایشان درآمدزایی بشود، خیلی مورد توجه مسئولین یا رسانه ها نیستند. و وقتی حمایت صورت نگیرد ما باید هزینه های بسیار زیادی برای تبلیغ و شناخته شدن انجام بدیم تا به نتیجه برسیم.

ایده هایتان را چگونه بدست می آورید؟

ایده ی طراحی و تولید محصولات آغازین مان را از سایت های فرانسوی پیدا کردم اما اکنون که محصولاتمان تخصصی تر شده است، تمام ایده هایش از تیم طراحی خودمان است. مثلا استایل های خانوادگی یا محصولاتی که ویژه مادران تولید میکنیم، طراحی های اختصاصی خودمان هستند.

محصولاتتان را در کجا و چگونه به فروش می رسانید ؟ کارگاه یا فروشگاه خودتان را ایجاد کرده اید؟

محصولاتمان را در نمایشگاه های مختلفی که خودمان برگزار میکنیم یا دیگر عزیزان برگزار میکنند و نمایشگاه خوب و قوی ای هست به صورت حضوری میفروشیم و در صفحه اینستاگرام و سایتمان به صورت غیرحضوری و آنلاین فروش داریم . تا به الان به دلیل بالا بودن هزینه های تبلیغاتی و تولید محصول بالا، توان اینکه سرمایه را در اجاره ی مکان برای فروش دائمی بگذاریم را نداشتیم.

تجربه هایی که در مسیر کاریتان داشته اید که باعث رشد کارآفرینتان شد چه بود؟

تجربه ها واقعا زیاد هستند. مهم ترین تجربه ای که‌کسب کردم این است که تا دانش و مهارت کافی ندارم در مورد موضوعی نظر ندهم! متاسفانه خیلی از عزیزان در این حوزه بدون اینکه دانش کافی داشته باشند، ورود میکنند صرفا برای کسب درآمد . و کارشان کپی برداری از یکدیگر است.

چه چیزی برایتان الهام بخش است؟

من محجبه هستم و آرامشی که از داشتن حجاب دارم همیشه الهام بخش من برای تولید محصولات پوشیده است، تا شاید بتوانم این آرامش را به همه ی خانم ها هدیه کنم.

فعالیت های معمولی شما در طول یک روز چگونه است؟

من در طول یک روز فعالیت های زیادی دارم . همسر بودن. مادر بودن. دانشجو بودن. مدیر یک کسب و کار نوپا و رو به رشد بودن. و دیگر فعالیت های فردی مثل رسیدگی به روح و جسمم !

به عنوان یک کار آفرین آن کاری که مدام تکرار می کنید و می توانید به دیگران هم توصیه کنید چیست؟

هیچوقت ارزش برنامه هایی که کتبی و با جزئیات نوشته میشوند را نمیدانستم، اما الان که نقشه ی راه سالانه و ماهانه و هفتگی و روزانه دارم و با حزئیات یادداشت میکنم و جایی نصبش میکنم که مدام بهم یادآوری بشود، مرا بسیار کمک میکند. موضوع بعدی که بسیار کمکم کرده است مطالعه است. کتاب هایی که هم به کارم کمک کرده هم به زندگیم. کتاب هایی از جمله مدیریت زمان و غیره! مطالعه بسیار تاثیرگذار است حتی اگه روزی ۳ صفحه باشد.

از نگاه کلی شما و براساس تجارب شخصی مزایا و سختی های کارآفرینی چیست؟

از مزایای کارآفرینی میتوانم‌ به این موارد اشاره کنم : به شما یاد میدهد که نگاهتان به دست هیچکس نباشد! این خود شمایید که باید خلق کننده باشید ! خیر شما را به دیگران میرساند و درآمدی که ازش حاصل میشود بسیاربا برکت است. شما را تبدیل به  فردی منظم و پاسخگو میکند و یک فرد قوی و حامی میسازد.

از سختی هایش هم میتوانم بگویم که : ذهنت باید به جز برای خودت برای دیگران هم برنامه ریزی داشته باشد. راحت طلبی ها را باید کنار گذاشت. از دقیقه به دقیقه ی ۲۴ ساعت باید استفاده کنی و این سخت است ! ریسک بالایی دارد! چون هم وقت و هم سرمایه شخصی خرج می شود.

بانوانی که علاقه دارند این فعالیت را انجام دهند از کجا باید شروع کنند؟

استارت کار تولید پوشاک سخت نیست . هر کسی با هر توانی میتواند شروع کند. اما پیشنهاد من این است که اول مهارت و دانش این حوزه را در حد متوسط فرا بگیرند و با اندک سرمایه هم میتوانند شروع کنند. (چون پوشاک دو سبک دارد هم سری دوزی هم تک دوزی بر اساس قبول سفارش. که مورد دوم کمترین سرمایه را لازم دارد)

ده سال دیگر خودتان را در چه جایگاهی میبینید؟

ده سال دیگر ان شاء الله یک برند بین المللی موفق در زمینه ی حجاب استایل و استایل های خانوادگی دارم. و صادرات محصولاتمان را به صورت جدی انجام میدهم.

خودتان را موفق میدانید؟ چه کسانی شما را در کار و زندگی همواره حمایت کرده اند؟

من واقعا خودم را موفق میدانم. شاید برند و شرکتی که دارم شناخته شده نباشد و یا فعالیتش نسبت به برندهای دیگر کمتر باشد اما با توجه به اینکه من، یک همسر و مادر هستم و تحصیل  هم میکنم و هم مدیریت یک برند را دارم ، همین ها یعنی من از وقت و عمرم بهترین بهره برداری را کرده ام و این یعنی موفقیت.

همسرم نفر اول در لیست حمایت کننده هاست. مادرم و برادر هایم. و همچنین خانواده ی همسرم همگی حامی من هستند و انگیزه ی من برای ادامه دادن هستند.

خودتان را چطور شناختید؟

سخت تلاش میکنم تا چیزهای خوبی که خودم تجربه کردم، برای بقیه بسازم تا آنها هم حس های خوب من را تجربه کنند.

سخنی با بانوان سرزمینتان؟

ابعاد وجودی یک زن بسیار زیاد است. باید یادمان باشد که به عنوان یک بانوی توانمند از تمامی ابعاد وجودیمان استفاده کنیم و لذت ببریم. کارآفرینی و داشتن فعالیت های اجتماعی گوناگون تنها یکی از صدها توانایی یک خانوم است.

تعریفتان از این کلمات:

زن :

قدرتمند ترین مخلوق خدا

زندگی :

با سختی ها ساخته میشود و بعد میشود از آن لذت برد

عشق:

هر آدمی این حق را دارد که عاشق خودش و افراد تاثیرگذار زندگیش باشد

موفقیت :

به مرحله ای برسی که از خودت راضی باشی

خوشبختی :

به مرحله ای برسی که از زندگیت راضی باشی

سخن آخر :

آن چیزی که باعث فرق الماس و شیشه میشود ، فشار هایی هست که الماس تحمل میکند برای رسیدن به آن مقام و مرحله . پس ما هم باید سختی های زندگی را برای رسیدن روزهای بهتر تحمل کنیم.

 

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای موفق و فعالی همچون شما به خود افتخار میکند و برایتان آرزوی موفقیت های بیشتری دارد.