4.86/5 (80)

 

 

خانم زرقانی عزیزلطفا یک بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان ” رسانه بانوای طلایی“بفرمایید.

رضوان زرقانی هستم.کارشناسی رشته حسابداری،در زمینه هنر ۷سال هست ک مجسمه سازی یا همون پیکرتراشی چوب کار میکنم و دارای پروانه تولید انفرادی هستم.

 

در مورد هنر مجسمه سازی توضیح میدید  و چطور شد که وارد این حرفه شدید؟

از بچگی علاقه ی زیادی به این حرفه داشتم و دوست داشتم که یاد بگیرم. با چاقوهای میوه خوری تیکه چوبهایی که میدیدم رو میتراشیدم ولی شکل خاصی نداشتند. بعد از فارغ التحصیلی دنبال کار بودم که یک آگهی در مورد آموزش این رشته دیدم و ثبت نام کردم و با توجه به علاقه ای که داشتم رشته ی مجسمه سازی چوب زیر نظر صنایع دستی رو دنبال کردم. و الان از طریق اینترنت نمونه کارها و کلیپهای آموزشی رو دنبال میکنم .

 

خاطره ای از اولین کارتون برای مخاطبان ما دارید؟

اولین کارم یک آهو بود که وقتی شمردم ۲۲ بار شاخش رو شکستم و چسبوندم. اوایل خودم حتی کارهامو بصورت دستفروشی هم فروختم بعد مامور شهرداری بهم گیر داد ولی گفت چون بار اولت هست اشکالی نداره. ?

 

از هنرهاتون به فروش هم رسیده؟ استقبال مردم از آثار شما چطور بوده؟

بله البته، مشتریانی که سفارش هایی میدهند و همچنین از کار های آماده ای که دارم به مشتریانی که خواستارش هستند میفروشم.

بعضی از طرح ها رو خود مشتری ها پیشنهاد میدهند و من با رضایت مشتری بخش هایی رو تغییر میدهم اما بخش هزینه و قیمت متاسفانه رسیدنی قیمت با کار بازاری و با قیمت پایین تری ترجیح میدهند و ارزش کار دست رو نمیدونن و باید فرهنگ سازی بشه، چون باتوجه به سختی های کار و زحماتی که برای یک کاری هست مسلما دوست دارم قیمت مناسبی هم داشته باشه، ولی خوب  خیلی ها نتیجه نهایی رو میبینند و زحمتاتی که کشیده شده روی اون کار رو نمیبینن .

 

برای کارهاتون نمایشگاه هم برگزار کردین؟

بله، زرقان و شیراز و همجنین در بازار هنری هم شرکت کردم.

 

استقبال در نمایشگاه ها چطور بود؟

نا امید کننده بود. بیشتر آقایون استقبال می کردن و باورشون نمی شد که کار دست باشه، البته حین برگزاری نمایشگاه خودم کار میکردم که افرادی که در نمایشگاه شرکت میکردند  ببینن. در نمایشگاه این هنر رو تونستم معرفی کنم.حتی هنوز خیلی ها با این رشته آشنایی ندارند.

 

دید افرادی که با این حرفه تازه آشنا شدند چطور بود؟

خب اکثرا میگفتن که کار سخت و طاقت فرسایی هست و خیلی حوصله می خواهد. ولی از کارها لذت هم میبردند.

 

یک تعریف کوتاهی از کارتون میگید؟

مجسمه چوبی که با دست و ابزارهای ساده درست میشه و واقعا حوصله میخواد و زمان بر هست. اگه عاشق کار باشید حوصله هم به وجود میاد و سختی های کار  رو تحمل میکنی و نتیجه کاری رو وقتی میبینید لذت میبرید.

 

این حرفه محدود به چند تا شهر هست، درسته؟

بله،بیشتر شهرهای کرج ، استان های شمالی، اصفهان و شیراز هست که البته شیراز بیشتره.

 

 

این حرفه تاچه اندازه ای پیشرفت داشته و چه اندازه مردم خواستار یادگیری این حرفه هستند؟

خب رو به رشد هست، خیلی از هنر آموز این رشته هستن. و بیشتر به شکل سرگرمی به این حرفه نگاه میکنند، ولی خیلی از هنر آموز هایی که خواستار یادگرفتن این حرفه هستند، آقایون هستند و استقبال بیشتر از این حرفه میکنند. هنر آموز ها اگر خلاقیت رو چاشنی کارشون کنند خیلی میتونن تو این حرفه موفق باشن.

 

آینده هنریتون رو چطور می بینید؟

من اوایل میخواستم یک کارگاهی در داخل شهر داشته باشم متاسفانه نشد و به خاطر اینکه شهر زرقان یک شهر کوچیکیه، به خاطر همین تصمیم گرفتم که از پارکینگ خونه خودمون رو کارگاه کنم و  از همون جا شروع به کار کنم اما چون تصمیم دارم کارمو افراد دیگه هم ببینند و همچنین گسترش بدم تصمیم دارم در آینده یک کارگاهی در داخل شهر داشته باشم.

همچنین درسمپوزیوم ها شرکت کنم. و همچنین دوست دارم کارهای انتزاعی با ارزشی رو طراحی و به مرحله اجرا در بیارم. منظورم اینکه سبک مخصوص خودم رو به ثبت برسونم.

گرد هم آیی تخصصی در راستای برگزاری سخنرانی، بحث و گفتگوهای گروهی دربارهٔ موضوع‌های ویژه و از پیش تعیین شده پیرامون جستارهای علمی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره که با نتیجه‌گیری در پایان همراه است. عنصر اصلی در سمپوزیوم، موضوع واحد آن است.

 

در طی این مسیر که برای رسیدن به موفقیت در این حرفه داشتید چه سختی هایی رو پشت سر گذاشتید؟

مطمئنا هر کاری سختی های خودش رو داره.  یکی از مشکلاتی که من در این مسیر داشتم پیدا کردن مشتری و بازار کارهام بود. میتونم بگم همه جا کار هامو گذاشتم اما متاسفانه خاک خورد و یا خیلی از جاها ارزش کارهامو پایین آوردن. اما خانواده حمایتم کردند. به نظر من در هر کاری اگه خانواده حمایت کنه من فکر میکنم هیچ محدودیتی در کار نخواهد داشت البته اگر انگیزه و اراده بالایی داشته باشه.

 

یکی از موانعی که سر راهتون بود،مشتری و بازار کاریتون بود چه راهکاری برای این موانع پیدا کردید؟

سماجت خیلی کردم .مثلا یک جمعه بازار هنری شرکت کردم و میدیدم ک میز جواهر و بدلیجات شلوغ هست، تصمیم گرفتم جواهر چوبی درست کنم مثل گردنبند و دستبند و اینکه مشتریام خرید احساسی انجام میدن و من نقاشی رو وارد کارم کردم. ی جورایی کارای تلفیقی انجام دادم. حتی شیشه هم تو کارهام استفاده کردم.

 

برای شروع این حرفه چقدر هزینه لازم هست؟

هزینه آموزش که جداست. حدودا ۳ میلیون اگه هزینه مکان نداشته باشه بعلاوه هزینه آموزش که بستگی داره خصوصی آموزش ببینن یا صنایع دستی.

من حدودا ۷ سال پیش آموزش دیدم و الان هزینه ها خیلی بیشتر شده.

 

چه چیزی باعث بالا رفتن انگیزه در شما شده؟

وقتی کار نمی کردم و دلسرد بودم حس بی هدفی و بی ارزش بودن اذیتم میکرد.دوست ندارم ساکن باشم حتی اگه کارم اشتباه باشه .به خودم میگفتم بالاخره راه درست رو تو کارهای اشتباه پیدا میکنم. حتی اطرافیانم شاید بعضی مواقع باعث نا امیدی من میشدن .من توجهی نکردم.منظورم اینه ک بیکار و بیهوده باشم.

 

این ایده و خلاقیت از کجا سرچشمه میگیره:

بیشتر خود طرح های چوب .مثلا همین گلدون که برای کاکتوس درست کردم، از اضافیه برش یک طرح بود. بعضی ها این چوبای اضافه رو دور ریز میکنند اما من نگهشون میدارم. اینترنت هم برای ایده گرفتن موثر هست، وقتی از این چوب ها چیزی درست میکنم قیمت کارهم پایین میاد و واسه مشتری بهتره.

اگه قرار باشه کسب و کاری رو شروع کنید به چه حرفه ای دیگه ای می پردازید؟

من عاشق مغازه داری هستم، و طراحی دکوراسیون. کار با ماشین و بازاریابی رو هم دوست دارم.که همه این ها فقط تشابهی  که باهم دارن در ارتباط با مردم هست.

 

 

چه توصیه ای به بانوان عزیزمون دارید؟

شهامت پیگیری رویاهاشون رو داشته باشن واز شکست نترسن و صبور باشن.

و اگر میخواهند کسب و کاری مثل این کار ایجاد کنند، فضای مجازی میتونه بهشون بیشترین  کمک رو کنه. در ارتباط با حرفه شون مدتی شاگردی کنند. خلاق باشند، پشتکار داشته باشند، حرفه ای که میخواهند انجام بدن رو از ته قلب دوست داشته باشند.

و همچنین اگر دوست دارند که  پیکر تراشی کنند، با توجه به اینکه یکی از رشته های صنایع دستی هست، کار زمانبر و خسته کننده ای هست و گاهی اوقات طاقت فرسا میشه، باید تو این حرفه صبر زیادی داشته باشن و  پشتکار بالایی داشته باشن.

این رشته نیاز ب خلاقیت داره. ولی وقتی با همه سختی هاش یک کاری به اتمام میرسه خیلی لذت بخش هست.
باید یک شخص خلاقی باشند و علاقه مند باشند. منظورم این هست که باید از کار لذت ببزند. من پیشنهاد میکنم که ۶ ماه کار کنند و اگه این علاقه رو نتونستند تقویت کنند کنار بزارند.

 

خانم زرقانی لطفا تعریفتون از کلمات زیربفرمایین؟

زن

برابر با مرد.

زندگی

یک بازی هست.

عشق

بزرگترین دارایی.

موفقیت

آسون نیست .وقتی بهش برسی مثل پرواز میمونه.

خوشبختی

یک شانس هست که باید واسه داشتنش تلاش کنی.

 

خانم رضوان زرقانی رو چطور شناختید؟

کوتاه نمیاد از رویاهاش. یا میمیره یا برنده میشه.

 

صحبت های آخر…

کنار هم باشیم نه رو به روی همدیگر.

 

امیدواریم که شاهد موفقیت های روز افزون شما در بانوی طلایی باشیم.

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.