همراهان فاینداتور در ادامه ایرانگردی، با گذر از فصل بهار و تابستان به پادشاه فصل ها، پاییز رسیده ایم.
فصل پاییز یکی از منحصر به فرد ترین زمان های سفر و گردشگری به ویژه تور طبیعت گردی در کشور عزیزمان ایران به شمار می آید. این فصل می تواند بهترین فرصت برای کسانی که تمایل دارند در آرامش و با طمانینه بیشتری از مناظر بکر ایران زمین لذت ببرند، در نظر گرفته شود. فارغ از ازدحام جمعیت و تراکم جاده ها، می توانید در کنار طبیعت رنگارنگ، بهترین خاطره سفر عمر خودتان را رقم بزنید.
پیشنهاد ویژه این هفته ما، سفر به جنوب شهر آمل؛ زادگاه نیما یوشیج است. روستای یوش در امتداد جاده ای در ۱۱۰ کیلومتری در مسیر جاده هراز تا پل زنگوله قرار دارد.
روستای یوش

گشت و گذار در یوش

با سفر به این مقصد زیبا (یوش) به دنیایی متفاوت سفر کنید. با عبور از جاده آسفالته که پر از تپه، دره، درخت و روستاهایی با بام‌های شیروانی است، مناظر شگفت انگیزی مانند رودخانه یوش، باغ های میوه، چشمه های متعدد، را می بینید.
در این روستا چهار طایفه اسفندیاری، داوودی، کریمی و جمشیدی زندگی می کنند. اقتصاد روستای یوش از دامداری، باغداری و پرورش زنبور عسل می‌گذرد و محصولات عمده آن شیر، سرشیر، پنیر، کره، ماست، قره قروت، گردو، زردآلو، گیلاس، فندق، سیب، آلو، لواشک و عسل می‌باشد .گیاهانی چون گون، اسپند، مورد، گلپر، خاکشیر، پونه‌ و گزنه و درختانی مانند اوجا، سپیدار، بید، تبریزی، ازگیل و ولیک در منطقه می‌روید.

سپیدار

دیدنیهای یوش، زادگاه نیما یوشیج

از جاذبه های طبیعی روستای یوش می توان به انواع جانوران غیراهلی مانند بز کوهی، گراز، پلنگ، خرس، گرگ، جوجه تیغی، خرگوش، شغال، سمور و گربه وحشی، اشاره داشت.
شاید اصلی ترین جاذبه این روستا، خانه علی اسفندیاری، ملقب به نیما یوشیج است. اما هنگام سفر به این روستای زیبا از گنبد کیاداوود، مقبره سید امین و سید جلال، باغ شاه هم دیدن کنید.

گنبد کیاداوود
خوبی این مسیر آن است که برای رسیدن به زادگاه نیما چند روستا را هم می‌بینید که هرکدام جاذبه خاصی دارند. برای رسیدن به یوش بایستی از روستاهای متعددی همچون دونای سفلی و علیا، کمربُن، الیکا، نسن، پیل، میناک، کلاک، تنه و نیکنام ده گذر کرد که هر کدام در جای خود جذاب و دیدنی هستند.
هنگام برگشت از روستای یوش مطمئن باشید سوغاتی های زیادی خریداری می کنید و عکس های زیبایی در صندوقچه خاطرات سفرهای خانوادگی خودتان ثبت خواهید کرد.
هنگام سفر به روستای یوش فراموش نکنید تنها کاری که باید انجام دهید این است:” از سفر خود با احترام به طبیعت و فرهنگ مردم لذت ببرید”
طبیعت و فرهنگ

جذابیت اصلی سفر به یوش، دیدار از خانه علی اسفندیاری متخلص به نیما یوشیج، پدر شعر نو و دیدار مناظر زیبای طبیعی به‌ویژه در فصل بهار و پاییز، رودخانه یوش، ارتفاعات زیبا، باغ‌های میوه، چشمه‌های بالامحله و پایین محله است که انگیزه این سفر را قوی‌تر می‌کنند

روستای یوش کجاست؟ مسیرهای دسترسی به روستای یوش

۱- تهران – رودهن به سمت آمل -۳۰ کیلومتر مانده به سمت چپ – بلده – یوش
۲- تهران – کیلومتر ۷۹ جاده چالوس – بعد از تونل کندوان – به سمت یوش