بانو نازنین آذرسا، به دلیل علاقه به هنر و رشته گویندگی، تحصیل در رشته مهندسی محیط زیست را رها کرده و علاقه خود را دنبال کردند. ایشان با موفقیت دوره های گویندگی را طی کرده و در رادیو ایرانصدا فعالیت خود را آغاز کردند. ایشان هم اکنون نشر صوتی خود را راه اندازی کرده و صدها کتاب صوتی را گویندگی کرده اند.

خانم آذرسا لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

نازنین آذرسا، متولد شهر کرج هستم. پس از اخذ دیپلم، در دانشگاه در رشته مهندسی محیط زیست پذیرفته شدم. در سال ۸۷  با معدل ۸۰/۱۸  و با رتبه برتر فارغ التحصیل شدم و مدت یک سال مرتبط با رشته تحصیلی ام در یک شرکت مهندسی کار کردم.

در  همان سال در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردم و پذیرفته شدم و یک ترم نیز تحصیل کردم اما متوجه شدم رشته تحصیلی من شانس بسیار کمی در زمینه اشتغال در آینده دارد.

 فعالیت گویندگی را چگونه آغاز کردید ؟

سال۸۸ پس از انصراف از دانشگاه به دلیل علاقه به رشته گویندگی با وجود مخالفت خانواده و اینکه معتقد بودند نمی توان در رشته های هنری آینده ای داشت شروع به یادگیری این حرفه نمودم و در چند آموشگاه در کرج و تهران آموزش دیدم و خوشبخاته جزو برترین ها بودم و اساتیدم به آینده من امیدوار بودند.

تا سال ۹۱ نتوانستم با وجود همه پیگیری ها وارد بازار کار این عرصه شوم. در سال ۹۱ پس از پیگیری های مداوم و پس از گذراندن چندین مرحله آزمون، رادیو ایرانصدا پذیرفت که من به عنوان نیروی پروژه ای در آنجا فعالیت کنم به شرط اینکه خودم برنامه ساز باشم! شروع کار بود و من بی تجربه بودم اما با یاری خداوند و پیگیری زیاد کار را آغاز کردم.  دست به قلم بردم و در زمینه رشته ای که در دانشگاه تحصیل کرده بودم دو برنامه نگارش کردم، یکی با عنوان “ایران سرزمین شگفتی ها” در مورد اکوتوریسم ایران و دیگری با عنوان “گنجینه های طبیعت” در مورد حیات وحش ایران که سردبیری گویندگی و نویسندگی این برنامه ها نیز به عهده خودم بودم و خوشبختانه در همان سالها مورد توجه و تقدیر سازمان محیط زیست قرار گرفت.

اما به دلیل نارضایتی مالی و اینکه آینده شغلی من در آنجا تامین نمی شد تصمیم به قطع همکاری و شروع فعالیت با شرکت های خصوصی گرفتم. البته کار بسیار سختی بود، ولی خوشبختانه پس از سالها پیگیری، صبر و توکل به خدا بلاخره در مسیر درست قرار گرفتم . مدت یک سال هست به نوعی کارآفرینی کرده و یک نشر دیجیتال به عنوان نشر صوتی نازنین آذرسا با ۱۰۰ عنوان کتاب صوتی تهیه کرده ام که در سایت هایی مانند نوار، کتابراه، فیدبو و … به فروش می رسند. در فضای مجازی فعال هستم و کانال تلگرامی رمان های صوتی دارم که مورد استقبال مردم قرار گرفته و همینطور در همین فضا به علاقمندان در سایر شهرها که امکان آموزش ندارند به صورت مجازی گویندگی تدریس می کنم.

انگیزه و هدفتان از انجام این کار چیست ؟ چه چیزی برایتان انگیزه بخش و الهام بخش است ؟

انگیزه اصلی من این بود که همیشه از دوران کودکی، حس درون من می گفت خدا مرا خلق کرده که بهترین باشم و باید به خواسته هایم برسم و موانع را از سر راهم بردارم. آن کشش درونی به سمت موفقیت من را وادار کرد که نقطه قوت خود را بشناسم و از آن در جهت رشد خود استفاده کنم.

ندای قلبم انگیزه و الهام بخش من بود که سخنان حضرت یار را برایم دیکته می کرد و من به راستی که عاشق و مجنون او هستم. اویی که باعث شد دنیا دنیا سختی و تلخی نتواند من را از ادامه مسیر بازدارد.

در شروع مسیر چه سختی هایی داشتید و چگونه توانستید به آنها غلبه کرده و ادامه دهید ؟

نپذیرفتن این امر از جانب خانواده و اینکه این راه آینده ای ندارد. نبود فضای رقابتی درست و حرفه ای و عدم وجود فضای آموزش هنری در ایران و اینکه اکثر آنها فقط به فکر کسب پول از جوانان جویای نام هستند.

چه حسی از انجام این کار دریافت میکنید ؟

حس آرامش، حس شکرگذاری نسبت به حضرت یار، حس قدرت از اینکه من توانستم و حس رضایت از خودم از بابت تحمل سالها مرارت و مشکلات.

بانوانی که به گویندگی علاقه دارند و در اول مسیر هستند چه کاری باید انجام دهند ؟

آموزش درست و حرفه ای و البته در مسیر درست.  این حرفه بسیار بسیار نیاز به صبر تحمل و پشتکار دارد و کسی موفق هست که پا پس نکشد.

مطالعه چه جایگاهی در زندگیتان دارد و بیشتر چه کتابهایی مطالعه میکنید ؟

من از اشخاصی بودم که فکر می کردم مطالعه کردن یک ژست روشنفکرانه است اما بعد از اینکه به آن روی آوردم و خصوصا به دلیل شغلم وارد این وادی شدم، دنیایم بسیار تغییر کرد. من بیشتر کتاب های روانشناسی و موفقیت از برایان تریسی، آنتونی رابینز، جول اوستین، کاترین پاندر، الیف شافاک و…. مطالعه میکنم.

چقدر به جوانان و خواسته هایشان توجه دارید؟ دوست دارید تجارب و آموخته های خودتان را در اختیارشان قرار بدهید؟

بله چون یادآور روزگاران نه چندان دور خودم هستند. در فضای مجازی همواره پاسخگوی سوالات آنها هستم و در حد امکان جهت آموزششان وقت صرف میکنم.

مشکلات و موانعی که در زندگی و یا کار بوجود می آیند را چگونه حل میکنید ؟

به معنای واقعی کلمه و به دور از شعار زدگی از خداوند کمک می خواهم و اینکه می دانم من بنده اش هستم و راه حل را به من نشان خواهد داد .

آینده خودتان را چگونه میبینید ؟ ده سال دیگه خودتان را در چه جایگاهی میبینید؟

آینده ام را بسیار درخشان میبینم.  تصویر آن همواره مقابل چشمانم قرار دارد که خودم را بسیار برجسته و مطرح و با محبوبیت بالا می بینم.

تا چه حد به شاد کردن خودتان و زندگیتان تلاش میکنید ؟

بسیار زیاد، چون معتقدم داشتن روحیه خوب تا کنون توانسته من را بر مشکلاتم غالب کند.

زندگی خوب در نگاه شما چگونه است؟

زندگی خوب یعنی زندگی که در آن یک بانو احساس استقلال، قدرت، آرامش و عشق را حس کند.

خودتان را موفق میدانید ؟ و ذهنیتی که از خودتان داشتید را توانسته اید برآورده کنید ؟

بله من الان موفق هستم. البته در این مسیر گاهی بیراهه ها گمراهم کردند ولی من توانستم انتظاراتی که از خودم داشتم را برآورده کنم، البته راضی نیستم و در حال تلاش بیشتر هستم.

سخنی با بانوان سرزمینتان دارید؟

بانوان عزیز به خودتان ایمان داشته باشید. خداوند هویت شما را از روز آفرینشتان با یک گوهر تابناک عجین کرده پس خودتان را به کمال برسانید و نگذارید که این گوهر  در وجودتان از بین برود.

تعریفتان از این کلمات:

زن :

نمادی از عشق حضرت یار در زمین

زندگی:

مسیری پرپیچ و خم اما انتهایش کاملا دست خود ماست، نه تقدیر

عشق:

زیباترین هدیه خدا به انسان

موفقیت :

هدف هر موجود جانداری

خوشبختی:

زیبایی زندگی پس از انتخاب راه درست

 

سخن آخر…

خدا خدا خدا، عشق خدا را فراموش نکنیم چرا که خدا ما را بیشتر از خودمان دوست دارد پس محال است که این حجم از عشق بخواهد ما خوشبخت نباشیم. پاینده و خوشبخت باشید.

 

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای موفقی همچون شما به خود افتخار می کند و برایتان آرزوی موفقیت های روزافزون دارد.