بانو مرجان هوشیار، کارشناس مدیریت بازرگانی و کارشناس ارشد مدیریت تحول هستند. ایشان مدیریت شرکت نگین تجارت فردوس هستند و در بخش ریخته گری و لاستیک سازی و صنعت ساختمان ، صادرات و واردات سنگ های ساختمانی ، ارائه تکنولوژی و محصولات نوین ساختمانی، فعالیت میکنند.

 

 

 

 

 

 

خانم هوشیار لطفا خودتان را برای مخاطبان رسانه اجتماعی بانوی طلایی معرفی کنید.

مرجان آقاجانزاده هوشیار هستم متولد ۱۳۴۹. کارشناس مدیریت بازرگانی و کارشناس ارشد مدیریت تحول. فعالیت در بخش ریخته گری و لاستیک سازی و صنعت ساختمان ، صادرات و واردات سنگ های ساختمانی ، ارائه تکنولوژی و محصولات نوین ساختمانی از جمله فعالیت هایم میباشند.

چرا تصمیم گرفتید که کارآفرین شوید؟

من کاری را شروع کردم چون به آن نیاز مالی داشتم.

 عوامل موثر در شروع و کسب و کارتان چه بوده است؟

عوامل موثر در شروع کسب و کار متعدد هستند. اما از اصلی ترین آنها بنظر من نیاز مالی ، شناخت پتانسیل شخصی و علاقه به استفاده و به کارگیری این پتانسیل ، ایجاد ارزش افزوده روحی و معنوی برای خود که شخصیت اجتماعی و احترام به خویش در سایه مفید به فایده بودن را رقم میزند. کسب جایگاه اجتماعی و ارتقا مهارتهای فردی نیز در درجات بعدی قرار میگیرد.

 از نظر خودتان در کار آفرینی شخص موفقی هستید؟

من خودم را کارآفرین نمیدانم. اگر به منزله ایجاد اشتغال به این واژه توجه کنیم خیلی ها اشتغال بیشتری ایجاد کرده اند. اگر به منزله خلاقیت در محصول جدید و بکارگیری افراد برای استفاده از این محصول باشد، بله، موفق بوده ام.

 شروع کارتان چگونه بوده است؟

شروع کارشخصی خودم بسیار سخت یود. چون در صنعت مردانه و سخت ساختمان وارد شده بودم و این در حالی بود که محصولاتی که ارائه میدادم کاملاً ناشناخته بود و ایجاد اعتماد در این صنف بسیار مشکل بود.

  در مسیر کار آفرینی موانعی وجود دارد، برخوردتان با موانع چگونه است ؟

موانع را میدیدم و دورخیز میکردم برای پرش. سعی میکردم اگر توانم به برداشتن این موانع نمی رسید، آنها را دور بزنم. کار نشد ندارد بلکه راه مخصوص خودش را دارد.

 ایده هایتان را چگونه بدست می آورید ؟

ایده ها را هم از نمایشگاهها و هم از بررسی وضع موجود نیازها و تقاضای مشتریان میگرفتم. و همچنین به زندگی پیشکسوتان بسیار اهمیت میدادم که در کجا چه کارهایی انجام دادند که موفق شدند یا شکست خوردند.

تجربه هایی که در مسیر کاریتان داشته اید، و باعث رشد کارتان شد چه مواردی هستند؟

تجربه های من در چندکلمه خلاصه میشود. سخت کوشی، پشتکار ، صداقت و تواضع. هرجایی که همه اینها با هم جمع شده، موفق بودم.

چه چیزی برایتان الهام بخش است؟

در زندگی و کار یک موضوع برایم الهام بخش بوده و به آن ایمان دارم:

“این جهان کوه است و فعل ما ندا”

به عنوان یک کار آفرین آن کاری که مدام تکرار می کنید و می توانید به دیگران هم توصیه کنید چیست؟

صداقت، پشتکار، به روز بودن از لحاظ علمی به حرفه ایی که داریم.

از نگاه کلی شما و براساس تجارب شخصی مزایا و سختی های کارآفرینی چیست؟

کار آفرینی همه اش حُسن هست، و من هیچ عیبی در آن نمی بینم. ولی در کارآفرینی کمتر امکان استراحت هست، نگرانی و استرس دائمی وجود دارد. همچنین، عدم وجود قوانین حمایتی از کارآفرینان، یکی از بزرگترین سختی هایی است که در این راه وجود دارد.

به عنوان یک کارآفرین زن موفق ، چه پیشنهادی برای زنان که می خواهند در زندگی کاری و شخصی به موفقیت برسند دارید ؟

پیشنهاد من این است که زنان بدانند برابری یک دروغ بزرگ است. همه ما حرفه و کسب و کار را از پدران، برادران یا همسران آموخته ایم. لذا برای موفق شدن لازم نیست رو در روی مردان جامعه قرار بگیریم. برای موفق شدن باید تعامل سازنده و بدور از تخریب داشت. قوانین برای همه کسب و کارها یکی است.

مطالعه چه جایگاهی در زندگیتان دارد ؟

مطالعه بسیار به مطلع و به روز بودن کمک میکند ،اما مطالعه روی شخصیتها و روابط انسانی همگام است.

خودتان را چطور شناختید ؟

من خودم را انسان سخت و سختکوش و دارای گوش شنوا و پذیرش بالا میدانم.

سخنی با بانوان سرزمینتان ؟

بانوان سرزمینم بیایید دست در دست هم با صداقت  و همانگونه که قلب یک مادر را در سینه داریم، مادر گونه با همدیگر رفتار کنیم و باعث رشد همدیگر شویم.

تعریفتان از این کلمات:

زن:

شاهکار خلقت

زندگی:

میهمانی که بدون دعوت وارد آن میشویم.

عشق:

نیروی محرکه

موفقیت:

نتیجه تلاش و علم

خوشبختی:

یعنی آرزویی در قلبت نباشد

سخن آخر…

زنان جامعه ما باید با عطوفت و مهربانی مادرانه، توان علمی و مهارتی خود را افزایش دهند. تعامل کارساز با رویکرد زن توانمند ایرانی را بیاموزند. و اول از جامعه کوچک خود یعنی خانواده شروع به پالایش کنند. ما زنان جلوه ویژه نگاه الهی هستیم. از قدرت خود غافل نشویم. ما با صداقت و مهارت میتوانیم ناشدنی ها را انجام دهیم.

 

” رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای موفق و فعال در جامعه همچون شما به خود افتخار می کند و برایتان موفقیت های بیشتری را آرزو میکند.