4.95/5 (908)

خانم کرامتیان عزیز لطفا بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” بفرمایین.

لیلا کرامتیان هستم متولد استان اردبیل. دانشجوی رشته علوم کامپیوتر،  به مدت یک سال هست که در زمینه قلم زنی  نزد استادم آقای  جهانگیر محب آموزش میبینم. و علاقه زیادی به این حرفه پیدا کردم.

« جهانگیر محب » یک استاد جوان رشته قلمزنی اهل اردبیل است. او از سال ۱۳۸۵ به مدت ۳ سال در اصفهان دوره آموزشی قلمزنی روی فلز را سپری کرد و پس از آن در شهر ارومیه فعالیت داشت. او از سال ۹۵ ذوق و مهارت خود را در اردبیل به نمایش گذاشته و این هنر قلمزنی را در اردبیل احیا کرده است.

 

چرا به این رشته هنری بخصوص علاقه مند شدید و از چه زمانی در این حوزه شروع به فعالیت کرده اید؟

یادم هست که اوخر مرداد ماه سال ۹۶ بود که من تابلو کارگاه قلم زنی  رو دیدم و علاقه مند شدم که ثبت نام کنم. بعد از این که ثبت نام کردم و در کلاسهاش شرکت کردم خیلی علاقه مند شدم به این هنر و خیلی دوست داشتم که خیلی زود پیشرفت کنم.

من علاقه زیادی به هنر دارم، از یازده سالگی در کلاس های هنری شرکت میکردم،  وقتی که در کلاس های قلمزنی شرکت کردم میتونم بگم مجذوب این حرفه شدم و هر روز علاقه ام بیشتر و بیشتر میشه.

 

نزدیک به یکسالی که در این حرفه فعالیت میکنید و آموزش میبینید مهارت هاتون تا چه حدی رسیده و میخواین از این هنرتون به چه موقعیتی برسید؟

در این مدت کمی که در این کلاس ها شرکت داشتم پیشرفت زیادی کردم و تا حدی که استادم اجازه دادن کارهای بزرگی رو انجام بدم و بعضی اوقات کارآموز ها رو به من میسپرن، که بعضی از قسمت ها رو من به آن ها آموزش بدم.

خیلی دوست دارم پیشرفت زیادی داشته باشم،که به اون درجه ای از استادی برسم و کار آموزان زیادی داشته باشم و به طور حرفه ای کار کنم و کار آفرینی بکنم و این هنر رو با آموزش دادن به نسل های بعد انتقال بدم.

 

شما تو صحبتاتون فرمودین که از یازده سالگی در کلاس های هنری شرکت کردین.

در این خصوص بیشتر برامون میگین ؟

من از همان کودکی در کلاس های مختلفی  شرکت میکردم وقتی که پیش دبستان بودم در کلاس قرآن شرکت کردم و نه سالم بودم که در کلاس های نقاشی شرکت کردم و از یازده سالگی در کلاس های هنری شرکت میکردم مثل کلاس های ربان دوزی، نقاشی، ملیله منجق دوزی، خیاطی، ساخت گلهای رویایی تاج های ژله ای و…. و تلاوت قرآن رو ادامه دادم و در حال حاظر ده جز از قرآن رو حفظ کردم و در زمینه مفاهیم قرائت تجوید هم کار کردم و مدرک گرفتم. و در زمینه قرآنی، مسابقه حفظ  هم شرکت کردم. و جزء نفرات برتر شدم. و الان هم این هنر ها رو در کنار زبان و قرآن و قلمزنی ادامه میدم.

 

مهارت نقاشیتون  روی  طرح های قلمزنی تاثیری داشته ؟

بله. طرح هایی که برای قلمزنی از اینترنت و کانال های مختلف  پیدا میکنم، همان  طرح ها رو اجرا نمیکنم بلکه طرح هایی که مورد پسندم واقع شده رو برمیدارم و خودم مجددا طراحی و تغییراتی روی آنها انجام میدم که یک طرح جدیدی میشن و این باعث میشه که اطرافیان و استادم از طرح هام خوششون بیاد. و همچنین استادم تشویقم میکنن  و تاکید دارن که به این کار ادامه بدم.

 

قلمزنی رو به عنوان شغل و کسب درآمد می بینین؟

بله . قلمزنی خودش یه کار حساب میشه و منبع کسب درآمد هست  اما من عاشق این کارم هستم و لذت میبرم از انجام دادنش.

 

 

با این که زمان کوتاهی از این هنرتون گذشته اما تونستین تو این زمینه  مهارت خوبی رو بدست بیارین. چی باعث شد که به این موقعیت رسیدین و سختی هایی هم داشتین؟

خب پیشرفت هامو که اول مدیون خدا و بعد مدیون حمایت های خانواده و تشویق ها و دل گرمی های اطرافیانم هستم.

از نظر مالی که سختی های آنچنانی نداشت و آسون بود اما از دید یادگیری سخت بود، در قلم زنی که چون با مس چکش سر کار داریم بیشتر وقت ها با چکش و بریدن مس خب جراحت هایی بر میداره اما در کل چون عاشق این کارام هستم  سختی هاشو حس نمیکنم. برام آسون میشه وقتی با عشق و علاقه پایه کارهام میشینم و انجامشون میدم.

 

حمایت دولت برای کار های هنری و صنایع دستی چطور بوده؟

اهمیت آنچنانی نمیدن به هنر و حمایت های خاصی نمیکنن. وقتی نمایشگاهی برگزار میشه غرفه ای نمیدن که در اون کار هامونو به نمایش بزاریم یا وقتی هم که غرفه میدن مبلغ زیادی میگیرن که نمیشه محیا کرد یا برای کارهامون مدرکی نمیدن و هیچ بیمه یا پشتوانه ای نداریم. جایی نیست که مارو بشناسن و بیان هدیه هاشون رو از ما تهیه کنن. برای این کار و جذب حمایتهاشون با اکثر ادارات صحبت کردیم قول دادن ولی در عمل چیزی ندیدیم.

 

اولین هنری که خلق کردین چه حسی داشتین؟

خیلی حس خوبی بود وقتی یه کاری توسط خودت خلق میکنی از زیر دست خودت خارج میشه خیلی ذوق و شوق داره مثل این هست که رو ابر ها داری راه میری.

وضعیت آموزشی قلمزنی رو چطور میبینین؟ تخصصی و درست هست؟

استاد حرفه ای در این حرفه خیلی کمه و تعداد کمی  از استاد ها که با جون و دل آموزش میدن و تمام نکات رو به مرور زمان میگن، در حد قلم درست کردن جای خریدن و… اما برخی از استاد ها که متاسفانه با تدریس نادرست و حرف های نادرست و  سبک هایی که از خودشون ارائه میدن که اصلا در قلم زنی وجود نداره ، باعث ترس کار آموز ها میشن و فقط به منافع و سود خودشون فکر میکنن و کار آموز هایی که پای آموزش این استاد ها میشینن تا یاد بگیرن، از اینکه قلم چکش دستشون بگیرن و کار کنن ترس دارن و به مرور زمان دلسرد میشن.

 

امسال سال تولید ملی هست. به نظرتون ظروف قلمزنی تا چه حدی تو سبد هدایای مردم و یا توریستها هست؟ و تا چه حدی کشور های دیگه با قلمزنی ایران آشنا هستن؟

از اول سال که خدارو شکر فروش خوب بوده و سفارش هایی داشتیم و امیدوارم بهتر بشه اما مردم ایران با این هنر زیاد آشنایی ندارن. بعضی ها حتی اسم قلمزنی هم به گوششون نخورده. میشه با کمک صدا و سیما و مصاحبه در این زمینه اطلاعات به مردم منتقل کرد. چون آموزش دهنده های کمی وجود داره. الان متاسفانه این رشته فقط در دانشگاه اصفهان برای اقایان و تهران برای خانم ها وجود داره.

 

به بانوانی که دوست دارن قلمزنی رو یاد بگیرن چه پیشنهادی دارین و باید چه کار هایی انجام بدن ؟

خانم هایی که به این هنر علاقه مند هستن باید زمانی رو برای یادگیری قرار بدن و نزد استادهایی آموزش ببینند.

البته استاد هایی که این هنر رو بلد هستن و حرفی برای گفتن دارن . و این هم در نظر بگیرن که با تجهیزات کم هم میشه کارهای زیبایی خلق کنند، فقط کافیه تلاش کنند و علاقه داشته باشند که یادبگیرن اگر علاقه ای نباشه فقط در حد یاد گرفتن و چشم و هم چشمی هایی باشه حتی اگر تمام قلم های این کار رو هم داشته باشند، متاسفانه کار خوب و زیبایی رو خلق نخواهند کرد.

 

برای شروع این مهارت چقدر هزینه لازمه؟

در مرحله اولیه حدااکثر ۵۰۰ تومان اما به مراتب که به حد استادی برسن میتونن تجهیزات مورد استفاده رو تعویض کنن و با تجهیزات استادی کار کنن که نهایتش یک و نیم میلیون تا دو میلیون تومان هست.

 

چه توصیه ای به بانوان ایران زمین دارین ؟

بانوان ایرانی باید یادبگیرن که روی پای خودشون وایسن و هدف هایی داشته باشن و برای رسیدن به هدف هاشون تلاش کنند و بتونن از طریق مهارت هایی که دارن موقعیت شغلی خوبی رو ایجاد کنند. و ناامید نشن وبرای رسیدن به هدفشون منتظر شخصی نشن.

 

چه تعریفی برای موفقیت و خوشبختی دارین؟

 

خودتون رو در سه کلمه تعریف میکنید؟

من این شناخت رو از خودم دارم وقتی که چیزی رو بخوام با تلاش بدست میارم و تمام تلاشم رو میکنم که بهش برسم. من شعار دادن رو دوست ندارم و بیشتر دوست دارم عملگرا باشم. و اگر در سه کلمه بگم میتونم بگم : هدفمند،  خستگی ناپذیر، عملگرا

 

امیدواریم در بانوی طلایی شاهد موفقیت های روز افزون شما باشیم.

 

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.