خانم صیدی لطفا خودتان را برای مخاطبان رسانه اجتماعی بانوی طلایی معرفی کنید.

لیلا صیدی هستم، کارشناس فلسفه، و مادر دو فرزند.

بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، جذب نهضت سواد آموزی شدم و سه سال تدریس کردم تا اینکه آموزش پرورش آزمونی از مربیان نهضتی گرفتند و من در این آزمون قبول شدم، و من قرار شد از مهرماه همان سال شروع به کار کنم ولی این در حالی بود که ازدواج کرده و از زنجان به کرج رفته بودم و یک دختر یک و نیم ساله و یک پسر چهار ماهه داشتم.

من عاشق شغل و کارم بودم و یکی از آرزوهایی که از کودکی داشتم معلمی بود و به این هدف و آرزویم دست یافته بودم، اما شرایطم فرق کرده بود و من باید فرزندانم را هم در تصمیمی که میخواستم بگیرم در نظر میگرفتم، بعد از مشورت با همسرم و کلی کلنجار با خودم تصمیم گرفتم، بجای اینکه دو فرزند شیر خوار را به مهد بفرستم، شغلم را رها کنم و خودم را وقف خانواده کنم.

تعریف شما از خانه داری چیست؟

خانه داری یعنی خانواده داری به تمام معنا و از تمام ابعاد.

این شغل بیست و چهار ساعته برای شما خسته کننده و تکراری نیست؟

وقتی کنار خانواده هستم نه، چون برام لذت بخش هست، البته معتقد هستم که همه اعضای خانواده باید زمانی را برای خودشان اختصاص دهند، کنار دوستانشان باشند، باشگاه بروند و فعالیت های اجتماعی داشته باشند که برای روحیه خودشان عالی هست.

برای اینکه خانه داری یکنواخت نباشد از ابتکار و خلاقیت خاصی استفاده می کنید؟

ابتکار خاصی نه، اما با علاقه ای که به خیاطی و کار های هنری دارم سعی میکنم اوقات فراغتم را با این کارها سپری کنم، با انجام این کارها حس خوبی در من به وجود می آید که باعث میشود خانه داری برایم تکراری نشود. وقتی برای دخترم لباسی را که طرح و مدل آن  از ذهن و خلاقیت خودم هست را میدوزم و در تن دخترم میبینم جدا از این که از نظر اقتصادی به صرفه هست، خیلی برایم لذت بخش است.

و هرروز یک ساعتی از زمانم را به مطالعه اختصاص میدم، مطالعه و کارهای هنری  باعث میشوند زندگیم از یکنواختی و تکراری بودن خارج بشود.

به نظر من آگاهی و دانش جز لذت بخش ترین چیزهایی است که باید بدست بیاریم.

چطور شد که به خیاطی روی آوردید؟

مادرم خیاط هستند. از همان کودکی کنار ایشان کارهای خیاطی را یاد گرفتم از همان زمان برای خودم لباس هایی میدوختم و ایشان در حین خیاطی که انجام میدادم نکاتی را بهم میگفتند و من روز به روز به این حرفه علاقه مندتر میشدم و در کارها به مادرم کمک میکردم و الان لباس های دخترم را خودم میدوزم.

در هنر خیاطی، خلاقیت و ابتکاری داشتید؟

برای ایده گرفتن بیشتر از ذهنم کمک میگیرم، برای مثال وقتی به یک پارچه نگاه میکنی و فکر میکنی  چه مدلی برای این پارچه خوب است و وقتی به نتیجه رسیدی شروع به برش میکنی وقتی هم موفق نمیشدم از ذهنم طرحی پیدا میکردم یا به اینترنت و ژورنال مراجعه میکردم.

دوست دارید در آینده شغل معلمی را دوباره ادامه بدهید؟

اوایل اطرافیانم میگفتند: حیفه اینهمه درس خوندی شغلت را رها نکن، اگه بری سرکار دستت تو جیب خودت میره، سطح زندگیت و رفاه خودت و خانواده ات بیشتر میشه و…، ولی من معتقد هستم اغلب وقتی خانومها شاغل هستند تجملات زندگی بیشتر میشود و من فکر میکنم بهتره است خانومها ساده تر زندگی کنند و در عوض بیشتر با خانواده و فرزندانشان باشند.

از طرفی هم فکر نمیکنم دوباره وارد آموزش و پرورش شوم. چون خودم کارم را رها کردم ولی تصمیم دارم ادامه تحصیل بدهم تا مقاطع بالاتر و دوست دارم اگه خدا بخواهد استاد دانشگاه شوم.

به نظر شما پیشرفت یک بانوی خانه دار بیشتر در چه زمینه هایی امکان پذیر می باشد؟

خانمها وقتی فرزندانشان بزرگتر شدند و اوقات فراغتشان بیشتر شد میتوانند بنا به علایقه ای که دارند فعالیت داشته باشند و پیشرفت کنند و فکر نمیکنم محدودیتی برایشان وجود داشته باشد.

بنظر من پیشرفت یک خانم بیشتر در این هست که دایره اطلاعات عمومی خودشان را بالا ببرند تا بتوانند فرزندان شایسته ای تحویل جامعه دهند. وقتی کودکی پا به این دنیا میگذارد جزئی از وجود یک پدر و مادر می شود و پیشرفت همان کودک، رشد پدر و مادر محسوب میشود. پدر و مادر سعی میکنند تمرکزشان روی فرزندانشان باشد تا به خوبی تربیت شوند و از لحاظ دینی و معنوی و همینطور جایگاه اجتماعی، پیشرفت و رشد خوبی داشته باشند. من خودم به شخصه اگر فرزندانم انسان های وارسته و با جایگاه اجتماعی مناسب باشند به هدفم در زندگی رسیده ام.

به نظر شما مطالعه چه میزان بر روی زندگی انسان ها تاثیر گذار است؟

هر انسانی در زندگی هدفی دارد و هدفی که بنده دارم این هست که خودم و خانواده ام از لحاظ مذهبی و اجتماعی مخصوصا کسب فضایل اخلاقی، رشد هر چه بیشتر داشته باشیم.

مطالعه آگاهی می آورد و انسانی که مطالعه کند آگاه تر و متعالی تر از انسان بدون مطالعه هست.

بیشتر چه کتاب هایی مطالعه میکنید؟

بیشتر در زمینه مذهبی و اجتماعی مطالعه میکردم و گاهی رمان هم میخواندم. اخیرا بیشتر کتابهایی در موضوع  تربیت فرزند مطالعه میکنم.

 به نظر شما یک خانم خانه دار باید چه ویژگی های داشته باشد؟

خانم خانه دار باید در امور زندگی با صبر و حوصله باشد و آرامش خانه را فراهم نماید. همچنین هرچه قدرت مدیریت بالاتر باشد بهتر میتوان خانواده را مدیریت کرد و نکته دیگری که میتوانم اشاره کنم این هست که، آگاهی که در نتیجه مطالعه و مشورت حاصل میشود، باعث میشود بداند که چگونه با همسر و فرزندانش در موارد و حیطه های مختلف برخورد داشته باشد.

اگر به گذشته برگردید دوست دارید چه کارهایی را تکرار یا انجام میدادید؟

من درمورد گذشته ام تنها تاسفی که میخورم این هست که  در دوره دانشگاه و مدرسه بیشتر وقت برای درس و مطالعه میگذاشتم چون در دوران دانشجویی زمان زیادی را برای مطالعه داشتم اما به دلیل اقتضای سنی از این وقت و زمان آن طور که باید استفاده نکردم. البته من همیشه جزو بچه های درس خوان بودم ولی ایکاش بیشتر میخواندم. در دوره مجردی به دلیل اینکه مسئولیت کمتری بر عهده شخص هست وقت بیشتری برای مطالعه وجود دارد ولی بعد از ازدواج مسئولیت هایی بر عهده شخص هست که نسبت به کارهای دیگر اولویتشان بیشتر است.

چه اهدافی برای آینده دارید؟

ادامه تحصیل و تلاش در جهت تربیت هر چه بهتر فرزندان.

چه توصیه ای برای بانوان کشورمان دارید؟

بنظرم مهمترین مساله ما خانمها، اول صبوری در برابر همسران که البته این مساله در مورد آقایان هم صدق میکند و بعد تربیت فرزندان هست. تربیت فرزندان باید جزء والا ترین اولویت خانواده ها باشد. خصوصا خانومهای کشورمان باید در خصوص تربیت فرزندان مطالعه کافی داشته باشند و فرزندان به روز و با ایمانی را تحویل جامعه دهند.
چون این فرزندان آینده سازان کشورمان هستند.

تعریفتان از کلمات زیر چیست؟

زن:

زن از نظر خلق کردن و پروردن و به ویژه محبت به فرزند شبیه ترین موجود به خداوند است.

زندگی:

زندگی به معنی زنده بودن نیست به معنی خوب زیستن است.

عشق:

عشق واقعی یک مصداق دارد آنهم احساس خداوند و بنده به یکدیگر هست بقیه مصداقهای عشق، تقدیر و خواست خداوند هست.

موفقیت:

ارزش واقعی موفقیت این است که موجب پیشرفت جایگاه اجتماعی انسان شود، و از لحاظ معنوی انسان را به مراتب بالاتری برساند و در جهت بندگی خداوند باشد.

خوشبختی:

خوشبختی یعنی رضایت از زندگی در هر شرایط و هر زمان و مکانی.

 

خانم لیلا صیدی را چطور شناختید؟

مهربان و ساده و بی ریا و با روابط عمومی بالا و کمی حساس و زود رنج

سخن آخر…

از مادر عزیزم بابت تمام زحماتی که کشیدند تشکر میکنم و از همسرم که صبورانه در تمام شرایط زندگی حامی من هستند.