بانو فاطمه رفیعی بصیری، روانشناس و مدرس مقطع ابتدایی هستند. ایشان در فعالیت های محیط زیستی با موسسه بوم پژوهش گیلان پاک فعالیت می کنند و در روابط عمومی واز اعضای فعال این انجمن هستند و در پروژه های اجرایی و آموزش سازمان پسماند و محیط زیست و شهرداری همکاری می کنند. از فعالیت های دیگر ایشان میتوان به برگزاری دوره ای تحت عنوان، آموزش هایی در رابطه با همسرداری و مهارت های زندگی اشاره کرد.

خانم رفیعی بصیری لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

فاطمه رفیعی بصیری متولد شهرگیلان هستم. کارشناس روانشناسی و مدرس مقطع ابتدایی و مشاور کودک. از کودکی علاقه ی زیادی به شغل دبیری داشتم و همیشه در نقش معلم فرو می رفتم و به دانش آموزان خیالی تدریس میکردم. در دبیرستان رشته تجربی را انتخاب کردم و علاقه زیادی به زیست، ریاضی و شیمی داشتم. علی رغم علاقه زیاد به پزشکی، سال کنکور با مشورت خانواده و دوستانم درکنکورانسانی شرکت کردم و با رتبه خوب در رشته روانشناسی قبول شدم.

دوران کارشناسی دانشگاه و فعالیت ها چگونه سپری شد ؟

من در دانشگاه پیام نور به مدت ۴ سال تحصیل کردم و دوران خوبی را پشت سر گذاشتم. در مقطعی از زمان معاون انجمن روانشناسی بودم و بعد از مدتی کوتاه دبیرانجمن علمی روانشناسی دانشگاه شدم. ازجمله فعالیت هایی که به عنوان دبیر انجمن انجام دادم،برگزاری همایش ها و نشست هایی با محوریت عشق و ازدواج و مدیریت روابط و زندگی سالم، نقد فیلم به مدت ۳ ترم و تدوین مقاله ای با عنوان عشق و ارتباطات سالم بود. در پایان دوره کارشناسی پایان نامه ای تحت عنوان “بررسی عوامل شخصیتی و روانی در دختران فراری و غیر فراری” تدوین کردم که در سازمان بهزیستی و امنیت اخلاق و سازمان زندان های استان اجرایی شد.

بعد از اتمام تحصیل، وارد بازار کار شدید؟

بله، من در دوران دانشجویی و از ترم ۳ در بهزیستی و مراکز مربوطه کار میکردم و بعد از اتمام تحصیل، با گذراندن دوره های تخصصی در کلینیک ترک اعتیاد مشغول به کار شدم.

به کار در کلینیک ترک اعتیاد علاقه داشتید ؟

بله بسیار زیاد، و تلاش بسیاری برای اخذ مجوز مرکز ترک اعتیاد کردم ولی به دلیل فعالیت های جانبی که در کنار کار انجام میدادم، فرصت انجام اینکار پیش نیامد.

چه فعالیت های دیگری در کنار کارتان انجام می دهید؟

در فعالیت های محیط زیستی با موسسه بوم پژوهش گیلان پاک فعالیت می کنم و در روابط عمومی واز اعضای فعال این انجمن هستم و در پروژه های اجرایی و آموزش سازمان پسماند و محیط زیست و شهرداری همکاری می کنم.

در ابتدای مصاحبه فرمودید مدرس ابتدایی هستید، چطور شد که وارد حیطه آموزش شدید؟ و در کجا مشغول به کار شدید؟

به دلیل علاقه و ارتباطم با کودکان و احساس آرامش و لذتی که این ارتباط به من می دهد وارد این حیطه شدم. به همراه دوستم موفق به اخذ مجوز کانون فرهنگی شدیم که من معاون آموزشی، مشاور و مدرس بودم.پس از مدتی در مدرسه غیرانتفاعی به عنوان معاون و مشاور فعالیت میکردم. در حال حاضر، در حال اخذ مجوز آموزشگاه علمی آزاد از آموزش و پرورش هستم.

در حوزه زنان چه فعالیت هایی انجام داده اید ؟

در یک طرح میدانی برای بانوان، آموزش هایی در رابطه با همسرداری و مهارت های زندگی برگزار کردم.

چه اصول اخلاقی را در کارتان رعایت میکنید ؟

هرکس در کار و حرفه اش اصولی را در نظر دارد و آن را سرلوحه کارهایش قرار می دهد. اصولی اخلاقی که من برای خودم در نظر گرفته ام، انسانیت، راستگویی وکمک کردن است.

حامی تان در زندگی چه کسی ست ؟

اول خدا و بعد خانواده ام بزرگترین حامی و پشتیبان و الگوی من در زندگی هستند.

خانم رفیعی در اوقات فراغتتان چه کارهایی انجام می دهید ؟

ورزش و هنر. ورزش را به طور حرفه ای دنبال می کنم و به مدت چندسال کوهیار بودم و صعود حرفه ای به سبلان داشتم.

مشکلاتی که سر راهتان قرار می گیرد را چگونه حل می کنید ؟

برای همه افراد حل مسائل و مدیریت آن سخت است اما طبق تجربیات و شناختی که از شخصیت و احساسات خود کسب کردم، آموختم که چگونه با مشکلات و موانع برخورد کنم تا آسیب نبینم و لطمه نزنم. آموختم با حل مسئله گام به گام پیش بروم و افکار منفی و مخرب و افراد مخرب را از خودم دور کنم، مطالعه کنم و به ذهنم عمق ببخشم.

خانم رفیعی خودتان را چگونه شناختید ؟

شناخت از خود بسیار سخت است و سالیان سال طول میکشد تا انسان به خودشناسی برسد ولی زمانی که به این مهم دست پیدا کردی، میتوانی زندگی خوبی برای خود و دیگران رقم بزنی. من زمانی که به خودشناسی رسیدم، باور داشتم که اگر تلاش کنم به هر چیزی که میخواهم میتوانم دست پیدا کنم و در مسیر آرزوهایم قدم بردارم.

توصیه ای برای بانوان سرزمینتان دارید ؟

پشتکار داشته باشند و خودشان را دوست بدارند. در مسیر درست قدم بردارند و اگر شکست خوردند نهراسند و به سمت جلو پیش بروند. یک بانو همیشه توانمند است و با تصمیمات و رفتارهای درست خود میتواند آینده ای سازنده برای خود، همسر و فرزندانش داشته باشد.و درآخر اینکه خودشان و علایقشان را فراموش نکنند.

تعریفتان از این کلمات :

زن:

مظهر عشق، مرکز مهر و عطوفت ومهربانی، زیبایی و نجابت و گذشت است. قلب زن خاستگاه شادمانی، انسانیت و احساسات است.

زندگی:

زندگی با همه وسعت خویش، محفل ساکت غم خوردن نیست، حاصلش تن به جزا دادن و افسردن نیست، زندگی خوردن و خوابیدن نیست، زندگی جنبش جاری شدن است;  از تماشاگه آغاز حیات تا به جایی که خدا می داند .(سهراب سپهری)

عشق:

شعله و جوششی در وجود ما که گرم می کند و می سوزاند. عشق با درد همراه است چون عشق دگرگون می کند. عشق با درد همراه است،چون با عشق از نو متولد می شوی…

موفقیت :

شیوه کنار آمدن با مردم و پایبندی به هدف در زندگی و تمرکز روی اهداف. اعتماد به خود و باور به اینکه توانمند هستیم .

خوشبختی:

لذت بردن از داشته ها. در صورتی می توانیم خوشبخت باشیم که ببخشیم، ساده زندگی کنیم، دوست بداریم و بی دلیل عصبانی نشویم.

کلام آخر ؟

تشکر از شما و حمایت های بی دریغ شما و امثالهم برای بانوانی که با وظایف همسری و مادری، خود واقعی شان را فراموش کرده اند. آرزوی موفقیت برای شما و تمام بانوان کشورم دارم.

ما در رسانه اجتماعی “بانوی طلایی” برای شما آرزوی موفقیت داریم و از داشتن اعضایی همچون شما به خود افتخار می کنیم.