بانو سمیرا حسنلو، بانوی هنرمند و جواهرساز هستند. ایشان به دلیل علاقه بسیار به هنر و صنایع دستی ادامه تحصیل ندادند ولی از بانوان موفق در این زمینه هستند. ایشان مدرس جواهر سازی در جهاددانشگاهی استان زنجان هستند و شاگردان بسیاری را تعلیم داده اند.

خانم حسنلو لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

سمیرا حسنلو متولد شهرزنجان هستم.

مدرس جواهر سازی جهاد دانشگاهی استان زنجان. رشته ی تحصیلی من ریاضی بود ولی چون به هنر علاقه مندم ادامه تحصیل ندادم و از  انجام اینکار پشیمان نیستم، و خیلی خوشحالم که علاقه ی خودم را ادامه دادم و موفق هستم.

چرا این هنر را انتخاب کردید؟

سال ۱۳۸۴ یک اطلاعیه ای خواندم با این مضمون که صنایع دستی هنر جوی ملیله کاری میپذیرد و این اطلاعیه باعث شد سمت این رشته بروم  و شدیدا به صنایع دستی علاقه مندم. البته قبل از این زمان، رنگ روعن کار میکردم.

کارتان را چگونه شروع کردید؟

سال ۱۳۸۴ در میراث فرهنگی و زیر نظر استاد محمد رضا حکیمیان ملیله کاری را آموختم و بعد از یک سال اموزش، ۶ ماه در کارگاه ایشان شروع به کار کردم. از طریق دیدن کارهای اساتید مختلف، سعی میکردم خودم طرز ساخت کارها را یاد بگیرم.

و تمامی ابزار های کارگاهم را  از کوچکترین ابزار با سودی که از دست ساخته هایم برایم می ماند تهیه کردم. اوایل همه کار من را جدی نمی گرفتند و میگفتند خیلی سخت است و هیچ درامدی ندارد ولی الان الگوی آنها شده ام.

بعد از طی سال ها که ملیله کاری میکردم البته فقط برای خودم و دوستان و آشنایان به حالت محدود کار میکردم. به این فکر افتادم که به کار خودم وسعت ببخشم.

به فکر کلاس های طلاسازی افتادم. برای آموزش باید هزینه ی زیادی پرداخت میکردم و همچنین باید تهران آموزش میدیدم، مقدار پولی از مادرم به صورت قرض گرفتم و ثبت نامم را انجام دادم.

اولین کاری که ساختید در خاطرتان هست ؟ یا کاری که خیلی به آن علاقه داشته باشید را چگونه ساختید ؟

اولین کاری که ساختم یک بته جقه بود که با نقره ی گرمی ۴۰۰ تک تومن ساختم. و بعد از آن اولین کاری که ساختم یک حلقه ی بسیار بسیار زیبا بود که طرز ساختش را استادم از من پنهان کرد و گفتند بسیار زود است که این حلقه را بسازم.  ولی من در منزل با شعله ای که برای خودم تهیه کرده بودم و روی میز تحریر خانه شروع به ساختش کردم.

برندی برای کارتان دارید ؟

بله اسم گالری من پاپیلون که در فارسی به معنای پاپیون هست.

برای بانوانی که به این هنر علاقه دارند چه توصیه ای دارید ؟

این کار نیاز به صبر و پشتکار فراوان و سلیقه و ظرافت دارد.

خودتان را خلاق میدانید و از خلاقیت خودتان در حرفه تان استفاده میکنید ؟ ایده های کاریتان را از کجا بدست میاورید ؟

سعی میکنم اکثر کارهایم را به سبک و سلیقه ی امروزی ها پیش ببرم و آن چیزی که در ذهنم هست را میسازم. سعی میکنم بیشتر از خلاقیت خودم استفاده کنم.

آیا برنامه ریزی جز اولویت های زندگی شماست ؟ چه وقت و چگونه برنامه ریزی میکنید؟

بدون برنامه ریزی به هیچ عنوان نمیتوانم کارهایم را پیش ببرم.

چون کار من پیش بینی نشده است. به همین خاطر شب قبل برنامه ریزی فردا را انجام میدهم. از صبح که بیدار میشوم کارهای خانه را انجام میدهم. بعد به کارهای دخترم میرسم و در انتها به کارهای مغازه تا ساعت ۹:۳۰شب رسیدگی میکنم.

در اوقات فراغتتان چه کارهایی انجام میدهید؟

اوقات فراغتم را بیشتر با خانواده هستم و سعی میکنم نیاز هایشان برآورده کنم.

آینده را چگونه ارزیابی میکنید و خودتان را در چه جایگاهی میبینید؟

در مورد آینده نمیتوانم چیزی بگویم ولی خیلی خوشحالم که به آرزویم رسیدم و هنر جوهای زیادی آموزش دادم.

و تنها خانم انگشتر ساز زنجانی هستم که رکاب شیخ احمد ساخته است. 

بانوی ایرانی برای داشتن یک زندگی خوب چه کارهایی باید انجام دهد ؟

یک بانوی ایرانی اگر به ارزش خودش پی ببرد و نیروی درونی خودش را بشناسد میتواند به آرزوهایی که در درونش و رویاهایش دارد،برسد.

این کار به قول خیلی ها کار مردانه بود و دستانم از ظرافت خودش درامده است.

ولی برای من هنرم مهم ترین هدفم بود.

درست است که ناخن های لاک زده یا انگشتان کشیده ندارم،

ولی در دستانم چیزی دارم که با ارزش تر از آن برایم نیست.

چه توصیه ای برای بانوان ایرانی دارید ؟

بانوان ایرانی فکر نکنند که یک خانم نمیتواند پا به پای یک آقا کار کند یا خیلی از کار ها فقط مختص آقایان است. گاهی اوقات یک زن میتواند تکیه گاه یک خانواده باشد. از زن بودنم بر عکس خیلی ها راضی هستم.  زندگی کردن و فرزند و خانواده را بسیار دوست دارم و به آنها محبت میکنم . عاشقی کردن را بلدم و سعی کردم همیشه عشق بورزم. بسیاری از اوقات برای خودم شاخه ی رز میخرم، و در تلاشم که در کارم پیشرفت کنم که خوشبختی را خود ما میسازبم.

تعریفتان از این کلمات:

زن :

زن یعنی بهترین و ظریفترین افریده ی خدا

زندگی:

زیباست

عشق:

عشق کلمه ی بسیار زیبایست که نمیشود در موردش چیزی نوشت چون باید عاشق شد تا عشق را تجربه کرد.

موفقیت:

نتیجه تمامی زحماتمان هست.

خوشبختی:

خوشبختی را خود انسان برای خودش رقم میزند.

سخن آخر…

بانوان عزیز هیچ وقت هیچ شکستی شما را از پا در نیاورد . برای هدفهایتان تلاش کنید، هیچ وقت سعی نکنید در زندگی ضعیف شمرده بشوید . همه ی خانم ها هم پای مردها میتوانند در جامعه نقش بزرگی داشته باشند.

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای هنرمندی همچون شما به خود افتخار می کند و برایتان موفقیت های بیشتری آرزو می کند.