بانو زینب احمدی کیا، دارای مدرک کارشناسی مهندسی آی تی هستند. به دلیل علاقه شان به هنر و فعالیت های هنری، خیاطی را ادامه دادند و صاحب یک مزون آنلاین هستند. ایشان با خرید پارچه و دوخت و ارسال آن به مشتریانشان، توانسته اند اعتماد بسیاری را به خود جلب کنند.

بانو زینب احمدی کیا

خانم احمدی کیا ، لطفا خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

زینب احمدی کیا هستم، دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی آی تی. پس از پایان دوره کارشناسی به دلیل وظیفه ی مادری ترجیح دادم بیرون از خانه فعالیت نکنم و در کنار فرزندم باشم. از پانزده سالگی در هنر خیاطی مشغول به فعالیت بودم. بعد از ازدواج و به خاطر دور بودن از شهر خود، تصمیم گرفتم خیاطی را به صورت مزون آنلاین ادامه بدهم.

شروع کارتان چگونه بود؟ و چطور شد که از مهندسی آی تی به خیاطی روی آوردید؟

از پانزده سالگی شروع به خیاطی کرده ام،چون محصل بودم،کمتر سفارش دوخت قبول می کردم.

من به رشته کامپیوتر علاقه زیادی داشتم و به خاطر همین علاقه این رشته را انتخاب کردم. در ترم آخر کارشناسی یکی از واحد های درسی ما کارآفرینی بود و باید پروژه ای آماده میکردیم با موضوع ” شغلی ایجاد کنید که تا به الان انجام داده نشده است “.
پیدا کردن شغلی که ایده اش به ذهن کسی خطور نکرده، کمی برایم سخت بود، به خیاطی فکر کردم که میتوانم خیاطی را ارتقا بدهم و آن را به یک مزون آنلاین تبدیل کنم. به این صورت که خودم پارچه را تهیه میکنم و مدلی که مد نظر مشتری باشد را طراحی و آماده میکنم و برایشان ارسال میکنم. بعد از ارائه پروژه ام استاد بنده خیلی از این ایده استقبال کردند و مرا تشویق به انجام این کار کردند. من هم بعد ازاتمام دانشگاه تصمیم گرفتم که این ایده را اجرا کنم.

پیشرفتتان چطور بود؟

وقتی استارت این کار را زدم در عرض یک هفته اولین مشتری آنلاین با من تماس گرفت. خدا را شاکرم که همیشه مشتری دارم و اتفاقاً بیشتر مشتری های من خانم های شاغل هستند و یا کسانی هستند که سایز لباس مدنظرشان را در بازار پیدا نمی کنند. طرح من موفق بوده ومن پاسخگوی همه مشتری هایم هستم.

برنامه ریزی تان چگونه است ؟خیاطی مانع انجام کارهای دیگر شما نیست؟

برای انجام هرکاری باید برنامه ریزی انجام داد تا بشود به همه کارها رسیدگی کرد.و مسلما کار من چون از صفر تا صد (خرید پارچه تا دوخت و پست کردن)را خودم انجام میدهم، باید برنامه ریزی کنم که هم به فرزند و خانه داری برسم و هم خیاطی کنم.

کار های شما چه ویژگی هایی دارد که مشتریانتان علاقه مند میشوند که لباسشان را به شما سفارش دهند و اینکه شما برای این کارتان رقیب هایی هم دارید؟

رقیب در مزون آنلاین ندارم. چون هیچ شخصی اینکاررا انجام نداده است. در فضای مجازی هم خیلی جستجو کردم و به جز گرفتن سفارش لباس بچگانه، کسی سفارش مانتو و پالتو نمیگیرد.

به نظر خودم تمام کارم ویژگی محسوب میشود.

صرفه جویی در زمان از ویژگی های اصلی است. به این ترتیب که مشتریانم، خرید پارچه، تحویل به خیاط،  پرو لباس و دریافت لباس را طی نمیکنند.

من سفارش را سه روزه ارسال میکنم. به نظر من دوخت سریع باعث میشود  ذوقی که مشتری دارد از بین نرود.

برای کار خود برندی دارید؟

بله، یاس.

بیشتر سفارش های شما از شهر خودتان هست و یا از دیگر استان ها و شهرهاست؟

بیشتر سفارشات از تهران و کرج هست. ولی به دورترین نقطه ها از جمله آذربایجان شرقی و بندرعباس هم ارسال داشته ام.

غیر از خیاطی به کار دیگری مشغول هستید؟

دوره نقاشی روی پارچه را میگذرانم، چون استقبال زیادی از طراحی روی پارچه میشود . ورزش شنا را خیلی دوست دارم و پیگیری میکنم. گاهی مطالعه میکنم و احساس میکنم مطالعه بسیاربر طرز تفکر و حتی خلاقیتم  تاثیر میگذارد.

برای خیاطی از ایده های خاصی استفاده میکنید ؟ از ابتکار و خلاقیت خودتان هم در طرح هایتان استفاده میکنید؟

مشتریان  هر مدلی که مدنظرشان هست را برایم میفرستند و من همان مدل و همان سایزی که میخواهند را آماده میکنم. ولی به مشتریانی که درباره مدل یا رنگ پارچه سوال داشته باشند، کمک میکنم.

آینده کاریتان را چطور میبینید؟

استقبال از مزون آنلاین خوب بوده و خودم فعلاً به تنهایی از پس کارها بر میایم ولی گاهی سفارشات زیاد هست و چند هفته ای کارهایم خیلی زیاد می شود، بخصوص که باید زمانی برای خرید پارچه بگذارم و فرصت دوخت ندارم. به خاطر همین برنامه ای که برای آینده دارم، گسترش  کارم هست بطوری که برشها را انجام دهم و چندنفر خانم در بخش دوخت شروع به کار کنند.

صحبتی با بانوان کشورمان دارید؟

ما در دنیای امروز بمباران اطلاعاتی میشویم و هزاران ایده در هر زمینه ای بدست می آوریم و این در بیشتر مواقع باعث سردرگمی افراد میشود که کدام کار را انجام دهند؟

به نظر من کارآفرین شدن به علاقه شخصی هر شخص بستگی دارد.کسانی که دوست دارند کارآفرینی کنند و یا در کاری که انجام میدهند، موفق شوند، باید همه برنامه های تلوزیونی و مجله ها و فصای مجازی و کلا این بمباران اطلاعاتی را کنار بگذارند و خوب فکر کنند که در چه زمینه ای علاقه دارند. اگر پیدا نکردند به گذشته ها برگردند و زمان بچگی که چه کاری را با شور و ساعت ها انجام میدادند و یا اینکه چه “ای کاش ..”هایی در زندگی دارند همان را شروع کنند و ادامه دهند، صد در صد موفق میشوند.

 تعریف شما از کلمات زیر چیست؟

زن:

مظهر عشق

زندگی:

جاری مثل رود

عشق:

جرقه ای که یا شعله ور میشوی و یا خاکستر

موفقیت:

حس عالی، خرسند بودن

خوشبختی:

رسیدن به آرزوها

چه توصیه ای برای بانوان سرزمینتان دارید ؟

بانوان ایرانی نمونه کاملی از یک زن در هر نقشی مثل همسر،مادر که  داشته باشند، هستند. پر از حس ایثار و فداکاری هستند و از آنها می خواهم که در پس وظایفشان گم نشوند، مراقب سلامتیشان باشند و به اهدافشان فقط فکر نکنند بلکه عمل کنند.

سخن آخر….

امیدوارم بانوان در هر زمینه ای که فعالیت میکنند موفق باشند و کلمه ناامیدی و نمی توانم را از ذهنشان پاک کنند. همه ما قدرت های خاص خودمان را داریم. من  یک جمله ای را در مواقع  خسته شدنم  و پستی و بلندی های کارم  با خودم تکرار میکنم:

“کاری را که مطمئنم درست هست را رها نکنم حتی اگر هیچ امیدی نیست”