بانو زهرا مختاری، بانوی ورزشکار هستند. ایشان دارنده ی مدرک بین المللی مدیریت اقتصاد ورزشی هستند و ورزش حرفه ای را از ۹ سالگی و با کاراته شروع کرده اند. وقهرمانی چندین دوره از مسابقات کاراته بانوان، کسب مقام قهرمانی استانی و کشوری در رشته ی آمادگی جسمانی در سال های متوالی از ۷۹ تا ۸۹، مقام دوم مسابقات کوهنوردی در سال ۹۰ مقام دوم استانی در مسابقات کلیه مربیان و نخبه ورزشی منطقه ۱۹ در سال ۹۰و ۹۱ سوابق ورزشی ایشان محسوب می شوند.

 

 

 

 

 

 

خانم مختاری لطفا خودتان را برای مخاطبان رسانه اجتماعی بانوی طلایی معرفی کنید.

زهرا مختاری هستم متولد شهر تهران، فارغ التحصیل رشته ی حقوق قضایی در مقطع کارشناسی . و دارنده ی مدرک بین المللی مدیریت اقتصاد ورزشی. از ۹ سالگی بطور حرفه ای ورزش را شروع کردم و حدودا ۱۷ سال است که ورزش میکنم. به مدت ۷ سال مربی ورزش در مقاطع مختلف تحصیلی بودم. دارای مدارک متعدد مربی گری در حوزه ی ورزش هستم وقهرمانی چندین دوره از مسابقات کاراته بانوان، کسب مقام قهرمانی استانی و کشوری در رشته ی آمادگی جسمانی در سال های متوالی از ۷۹ تا ۸۹، مقام دوم مسابقات کوهنوردی در سال ۹۰ مقام دوم استانی در مسابقات کلیه مربیان و نخبه ورزشی منطقه ۱۹ در سال ۹۰و ۹۱ سوابق ورزشی من محسوب می شوند. هم اکنون نیز مدیریت باشگاه بدنسازی روشن در منطقه ۱۹ هستم.

چگونه وارد حوزه ی ورزش شدید ؟

ورزش را با رشته ی کاراته و در سن ۷ سالگی، نزد استاد موسوی آغاز کردم .اولین مقام را در سن ۹ سالگی کسب کردم. از زمان کودکی علاقه ی بسیاری به ورزش کردن داشتم. دردوران مدرسه، معلم عزیزم خانم ابوالفتحی مرا برای مسابقات آمادگی جسمانی انتخاب کردند و بعد از کسب مقام های زیادی در این رشته، وقتی در مقطع پیش دانشگاهی تحصیل میکردم مربی گری تیم منطقه برای اعزام به مسابقات استانی به من واگذار شد و من با کمال افتخار و میل پذیرفتم و از همان سال کارهای زیادی به من پیشنهاد شد و در شهرداری و اموزش و پرورش و باشگاه های خصوصی و دولتی زیادی کار کردم. تصمیم گرفتم علمم را هم در ورزش بیشتر کنم. به همین دلیل با پس اندازهایم در کلاس های مختلف مربی گری شرکت میکردم ‌. هم ورزش میکردم وهم درس میخواندم .

شروع کارتان چگونه بوده است؟

شروع کار برای من هم جذاب بود هم خیلی سخت . چون از مدرسه به باشگاه میرفتم . پدرم بسیار مرا کمک کرد و مرا همیشه همراهی میکرد . مراقب تغذیه ام و رفت و آمدم بود و به نحو احسن راهنماییم میکرد . شاگردانم تقریبا هم سن و سال خودم بودند اما من خیلی خوب کلاس را مدیریت میکردم.

بسیار دوس دارم همه بدانند که سال ۸۹ که وارد حرفه مربی گری شدم حقوقم ۶۰ هزار تومن بود. اگر الان به این درآمد و مقام رسیدم برایش بسیارزحمت کشیدم. شاید اگر تشویق های پدرم و همراهیش نبود چند سالی عقب تر بودم.

چه چیزی برایتان الهام بخش است؟ چه انگیزه ای از انجام فعالیت های ورزشی به این ‌گستردگی دارید ؟

از بین کسانی که به باشگاه مراجعه میکنند، بسیاری عارضه جسمی مثل زانو پرانتزی و شانه نامتقارن و… دارند و خیلی ها از لحاظ روحی دچار افسردگی شده اند، اما وقتی وارد محیط سالم و شاد باشگاه میشوند همه ی مشکلاتشان را فراموش میکنند. اینکه توانسته ام همچین محیط سالمی را تاسیس کنم که بقیه بتوانند به هدفشان برسند برایم بسیار جذاب و الهام بخش است . وقتی ناراحت و خسته از همه جا و همه کس به باشگاه می آیند اما روح و جسمشان سالم میشود ،من روحیه میگیرم و شاد میشوم.

 ورزش چقدر در زندگیتان تاثیر گذار بوده است ؟

ورزش تمام زندگی من هست و مثل خوابیدن و غذا خوردن جز جدایی ناپذیرزندگی من محسوب میشود. دخترم ۳ ماهه بود که من به ورزش برگشتم. وزیر ورزش برای اختتامیه مسابقات ورزشی به منطقه ۱۹ مدرسه شاهد آمدند و من مسئول برگزاری و هماهنگی بچه ها برای نرمش صبحگاهی بودم.

فعالیت های معمولی شما در طول یک روز چگونه است؟

من به تمام کارهایم بعد زمان باشگاه رسیدگی میکنم . ورزش کردن درزندگی من تداخلی ایجاد نکرده است. البته همسرم نیزدرانجام امور خانه به من کمک میکند.

به عنوان یک بانوی فعال و موفق ، چه پیشنهادی برای زنان که می خواهند در زندگی کاری و شخصی به موفقیت برسند دارید ؟

همه میتوانند با برنامه ریزی به همه اهدافشان برسند. خانم ها علی رغم روحیه لطیف میتوانند نقش های جدی و خطرناک را برعهده بگیرند. زنان مدیران خوبی هستند چون قدرت استدلال و درکشان از شرایط بالاست. پس مادر شدن نمیتواند مانع این بشود که از انجام فعالیت های اجتماعی شان جا بمانند.

از نظر شما در جوامع امروزی چه محدودیت ها و موانعی بر سرراه بانوان است ؟

زنان ذاتا انسان های وفادار و فداکاری هستند. زنان مدیران مدبر و خوبی هستند اما روحیه لطیف و ظریفی دارند که محدودیت هایی را برایشان ایجاد کرده است، اما بنطر من میتوانند در شرایط حساس این روحیه لطیف را فراموش کنند. همسران خوب نیز میتوانند خانم ها را در محدودیتها یاری دهند. همراهی های همسرم یکی از دلایل رسیدن من به موفقیت بوده است.

ده سال دیگر خودتان رو در چه جایگاهی میبینید؟

خوشحالم که در حال حاضر کارآفرینی کرده ام که حدودا ۲۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در مجموعه ما فعالیت میکنند. اما برای ده سال آینده حتما یک مجموعه ورزشی  ویژه بانوان در منطقه خودمان تاسیس خواهم کرد، مجموعه ای کامل و بدون نقص.سخت اما حتما شدنی….

خودتان را چطور شناختید ؟

دلسوز، مهربان، فداکار، عاشق همسر و فرزند، مدیر،بسیار قانون مند و منظم

تعریفتان از این کلمات:

زن:

تمدن، نتیجه ی نفوذ زنان پارساست.  زن زیبا ترین و با ارزش ‌ترین تحفه ی آسمانی است.

زندگی:

زندگی همیشه عالی و کامل نیست اما همیشه همان است که تو میسازی پس آن را بیاد ماندنی بساز

عشق:

عشق یعنی داشتن پدر و مادری فداکار، همسری مهربان و دختری ناز و خواهرها و برادرهایی حامی و مهربان

موفقیت:

موفقیت یعنی خسته نشدن از تلاش کردن و استفاده کردن از تجارب انسانهای موفق

خوشبختی:

خوشبختی هر انسانی وابسته به جهان درون اوست، وابسته به طرز نگاهش از زندگیست، خوشبختی در داشتن مال و ثروت نیست، خوشبختی فقط داشتن اخلاق نیکوست.

سخن آخر…

خیلی ها میپرسند چطور مدیر بشویم؟ چطور مربی بشویم؟ چطور باشگاه تاسیس کنیم؟ و خیلی سوال های دیگر. من برای اینکه به این مرحله برسم هم بسیار تلاش کردم و زحمت کشیدم؛ هم هزینه کردم و کلاس های متنوع شرکت کردم تا علمم به روز باشد. از نظر جسمی و روحی شکست خوردم اما یاعلی گفتم و دوباره شروع کردم .

حرف اخر اینکه به آهستگی قدم بردار اما با اطمینان و توکل بر خدا…

 

“رسانه اجتماعی بانوی طلایی” از داشتن اعضای فعال و موفقی همچون شما در جامعه به خود افتخار میکند و برایتان آرزوی موفقیت های بیشتر دارد.