4.25/5 (8)

بانو الهام فتح اللهی، خیّر جوان و آغاز کننده “کمپین جَنِک” هستند. ایشان با خریداری صنایع دستی زنان بلوچ، و فروش آنها در بازارهای داخلی و بین المللی به کسب و کار این منطقه رونق بسیاری بخشیده اند. در سال جاری ایشان به عنوان جوان موفق در زمینه گردشگری نیز انتخاب شده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خانم فتح اللهی برای شروع مصاحبه، خودتان را برای مخاطبان “رسانه اجتماعی بانوی طلایی” معرفی کنید.

الهام فتح اللهی، متولد و ساکن شهر زنجان هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد مرمت بنا. از زمان دانشجویی شروع به کار کردم و توسط سازمان میراث فرهنگی شهر تهران، نماینده بانوان زنجانی در صنعت گردشگری و صنایع دستی شدم. در حال حاضر در این زمینه مشغول فعالیت هستم.

چطور شد که نماینده بانوان زنجانی شدید؟ هدفتان از این انتخاب چه بوده است ؟

جلسه ای توسط میراث فرهنگی تهران برگزار شد و من با ارسال رزومه انتخاب شدم. هدفم از این انتخاب کمک به بانوان شهر و همینطور کشورم در زمینه صنایع دستی و رونق بخشیدن به این حوزه بود.

چه فعالیت هایی در کنار فعالیت هایی که بیان کردید، انجام می دهید؟

بنده مشاور نماینده مجلس استان زنجان، جناب آقای دکتر وقفچی هستم و در زمینه بانوان و غیره به ایشان کمک میکنم. هم چنین آغاز کننده کمپین جَنِک هستم.

درباره این کمپین توضیح بدهید.

“سال گذشته فراکسیون فرش در منطقه آزاد چابهار برگزار شد. تصمیم گرفتم با هزینه شخصی به آنجا بروم و از نزدیک با آن منطقه آشنا شوم. وقتی که وارد آن مناطق شدم و یک گشتی به روستاهای اطراف زدم متوجه شدم که بانوان و کودکان کاری در این مناطق هستند که صنایع دستی فوق‌العاده‌ای تولید می‌کنند و کسی از این شاهکارهای این زنان زحمتکش خبر ندارد. این جرقه در ذهنم ایجاد شد که می‌توانم صنایع دستی این بانوان زحمتکش را خریداری کنم و در بازارهای خارجی و ایرانی صادر کنم و سود حاصل از این کار را برای همان افراد هزینه کنم تا به کار خود علاقه‌مندتر شوند و بخشی دیگر از این سود را برای هزینه تحصیل کودکان کم بضائت هزینه کنم. سرانجام دفعه دومی که به چابهار رفتم کل صنایع دستی روستاهای صفر مرزی را خریداری کردم و ایده خود را عملی کردم. کار به قدری خوب پیش رفت که آموزش و پرورش شهرستان چابهار مدرسه‌ای را در روستای نوریس معرفی کرد که هم‌اکنون ۶۸ دانش‌آموز این مدرسه را حمایت مالی می‌کنم. ”

 

هدف از ایجاد کمپین کارآفرینی جَنِک چیست؟ جَنِک به چه معناست؟

“این کمپین که سال گذشته با حمایت خیران و کارآفرینان شروع به کار کرد می‌خواهد با ایجاد یک برند، صنایع دستی فاخر زنان بلوچ را در بازارهای ایران و جهان ارائه دهد و  حامیان این کمپین عمدتا سرمایه‌ گذاران حوزه گردشگری و شرکت‌های به‌ نام اقامتی، تفریحی و پروازی گردشگری ایران هستند و قرار است این صنایع دستی با حمایت این حامی‌ها در نقاط مختلف کشور و نمایشگاه‌های بین‌المللی جهانی در سراسر جهان برای فروش به علاقه‌مندان ارائه شود و در این مدت دستبند، گوش‌واره، پابند، لباس‌های فاخر و کمربند توسط این کمپین از زنان روستایی صنایع‌دستی دوز روستاهای شرق چابهار تا نقطه صفر مرزی گواتر خریداری شده است و در بازارهای مختلف به فروش رسیده است.”

جَنِک به معنای “زن بلوچ” است. (خبرگزاری تسنیم)

ده سال آینده خودتان را در چه جایگاهی میبینید؟

تصویری که از خودم در آینده دارم، این است که وزیر بشوم و ایده هایی که در ذهن دارم را عملی کنم.

موانع و مشکلاتی که در زندگی اتفاق می افتند را چگونه حل می کنید ؟

مشکلات را همیشه با کمک گرفتن از پدرم که همواره حامی و پشتیبان من هستند، حل می کنم.

در اوقات فراغتتان معمولا چه کارهایی انجام می دهید؟

در اوقات فراغتم سعی میکنم تا جایی که فرصت دارم مطالعه کنم و فیلم ببینم و همچنین آشپزی کنم.

تا چه حد به شاد کردن خودتان تلاش می کنید؟

من بسیار برای شاد کردن خودم تلاش می کنم چون در نهایت این من هستم که باید مراقب خودم باشم.

بانوی ایرانی برای داشتن یک زندگی خوب چه کارهایی باید انجام دهد؟

بانوی ایرانی باید برای خواسته های خود تلاش کند و به موفقیت برسد و این موفقیت را حس کند و به همه ثابت کند که “می تواند”

خودتان را چطور شناختید؟

بسیار کاری، باهوش، موفق و مستقل

سخنی با بانوان سرزمینتان؟

خانم ها لطفا اول خودتان به خودتان احترام بگذارید و برای رسیدن به خواسته هایتان بجنگید.

تعریفتان از این کلمات چیست ؟

زن:

برکت خدا

زندگی:

تلاش کردن

عشق:

خانواده

موفقیت:

سخت بدست می آید ولی واقعا شیرین هست.

خوشبختی :

داشتن پدر ومادر

 

ما در رسانه اجتماعی “بانوی طلایی” برای شما آرزوی موفقیت داریم و از داشتن اعضایی همچون شما به خود افتخار می کنیم.

امتیاز به بانوی شرکت کننده | ابتدا ستاره های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد روی دکمه ثبت امتیاز کلیک کنید. توجه کنید بعد از ثبت امکان تغییر امتیاز وجود ندارد.