وسایل دور ریختنی همیشه هم دور ریختنی نیستند، بلکه می توانند بسیار مفید و دوست داشتنی باشند و با دیدن آنها از هنرمندی خود لذت ببریم.

تابحال به این فکر کرده اید که با وسایل دور ریختنی می توانید بسیاری از وسایل کوچک و بزرگ مورد نیازتان را بسازید؟ با این کار هم به محیط زیست کمک کرده اید و باعث شده اید زباله کمتری تولید شود و یا انرژی کمتری برای بازیافت وسایل دور ریختنی صرف شود و هم اینکه دیگر لازم نیست پول اضافی برای خرید وسایل جدید خرج کنید.


استفاده خلاقانه از بطری شیشه ای

چگونه از وسایل دور ریختنی استفاده کنیم؟ 

اگر میخواهید از وسایل دور ریختنی یا بازیافتی خود مجددا استفاده کنید بهتر است آنها را جلوی چشمتان بگذارید و چند دقیقه ای به آنها بنگرید، ببینید چه تصویر جدیدی از آنها در ذهنتان نقش می بندد؟ البته برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، لیستی از وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید و ببینید که کدام یکی از موارد لیست تان را می توانید از میان این وسایل به دست آورید!  همچنین می توانید با توجه به سنتهای و روزهای خاصی که در ایران داریم کاردستی درست کنید، مثل تزیین سفره هفت سین با وسایل دور ریختنی.

از رایج ترین وسایل دور ریختنی می توان به بطری های پلاستیکی و شیشه ای نوشیدنی ها، بطری های فلزی و ظروف یکبار مصرف اشاره کرد. پرکاربردترین ابزارهای مورد نیاز شما برای این کار چسب، قیچی، میخ و وسایل تزئینی کوچک مثل روبان، گل و… می باشد. بهتر است از رنگها نیز برای زیبا کردن وسایل جدید استفاده کنید مثل رنگ روغن، گواش و حتی لاک ناخن هایی که دیگر استفاده نمی کنید.

آموزش استفاده مجدد از وسایل دور ریختنی

در تصویرهای زیر، نمونه های آموزشی جذاب و دوست داشتنی از کارهایی که با وسایل دور ریختنی می توان انجام داد آورده ایم، که به آسانی درست می شوند و کاربردهای مناسبی دارند.


تهیه شمعدان و جای دستمال از بطری های پلاستیکی و فلزی


استفاده از قاشق و چنگال برای پایه ی عکس و چوب لباسی

تبدیل دستمال کاغذی به گل زیبا


آموزش استفاده از کارتن مقوایی برای ساخت لوستر


استفاده خلاقانه از وسایل دور ریختنی مثل قاشق یکبار مصرف


استفاده خلاقانه از بطری فلزی و قاشق یکبار مصرف


آموزش تبدیل لامپ سوخته به گلدانی زیبا


استفاده از ظروف یکبار مصرف و چوب بستنی


تبدیل بطری فلزی به شمعدان


استفاده از چوب بستنی و قوطی کنسرو برای ساخت وسائل تزئینی


استفاده از بطری پلاستیکی به عنوان سبد